dut.gen.tr https://www.dut.gen.tr Dut, Dut Kullanımı ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, dut.gen.tr Sun, 29 Nov 2015 00:00:00 +0000 Wed, 19 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Dut Sirkesinin Faydaları https://www.dut.gen.tr/dut-sirkesinin-faydalari.html Thu, 08 Nov 2018 00:32:50 +0000 Dut sirkesi faydaları, Dut sirkesi doğal şifa olarak bilinmektedir.Oldukça faydalıdır ve birçok hastalığa iyi gelmektedir. Dut sirkesi dozunda ve bilinçli kullanıldığında bir çok fayda sağlamaktadır. Evde yapılabilir. Tamame Dut sirkesi faydaları, Dut sirkesi doğal şifa olarak bilinmektedir.Oldukça faydalıdır ve birçok hastalığa iyi gelmektedir. Dut sirkesi dozunda ve bilinçli kullanıldığında bir çok fayda sağlamaktadır. Evde yapılabilir. Tamamen doğal ve organiktir.dut sirkesi antioksidan içermektedir. Dut meyvesinden sirke üretimi ve üretim aşamalarının antioksidan ve fenolik bileşen özelliklerinin belirlenmesi çalışmaların hedefi olmuştur. Isparta ilinde mevsiminde toplanan dut meyvesinden sirke üretilmeye başlanmıştır. Sirke üretim aşamalarında dut şarabı, dut sirkesinden esinlenerek yapılmıştır. Dut meyvesinin yararları göz önünde bulundurularak dut sirkesi üretilmeye başlanmıştır. Dut meyvesi, mevsiminde tüketildiğinde kişi vücudu üzerinde oldukça olumlu sonuçlara sahiptir. Fakat kısa sürede mevsimi geçmektedir ve dut meyvesi çabucak bitmektedir. Dut sirkesi dut meyvesinden esinlenerek yapılmıştır ve sağlığa oldukça faydalıdır. Salatalarda kullanabileceğiniz veya sulandırarak dozunu aşmadan içebileceğiniz bir üründür. Dut sirkesinin faydaları herkes tarafından bilinmektedir. Dut sirkesini marketlerde bulmanız mümkündür.

Dut sirkesi faydaları: 
 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücudun dirençli olmasını sağlamaktadır.
 • Kalp sağlığının korunmasına fayda sağlamaktadır.
 • Vücutta yaşlanmayı geciktirir ve kırışıklıkları engeller
 • Kişide devamlı olarak hissedilen yorgunluk ve bitkinliğe iyi gelmektedir.
 • Dut sirkesi tam bir antioksidan deposudur. Antioksidan vücutta genel anlamda fayda sağlayarak tüm vücut azalarına sağlık kazandırır.
 • Mide salgısını arttırır ve mide sağlığına iyi gelir.
 • Saç sağlığına iyi gelmektedir ve saç diplerini güçlendirmektedir.
 • Kemik ve diş sağlığına iyi gelmektedir.
]]>
Kuru Dutun Faydaları https://www.dut.gen.tr/kuru-dutun-faydalari.html Thu, 08 Nov 2018 05:00:41 +0000 Kuru dutun faydaları, besleyici ve lezzetli bir meyve olan dut, dünya genelinde yaygın şekilde tüketilme özelliğine sahiptir. 5 metre kadar boylanan bir ağacın meyvesidir. Ilıman iklimleri sever, farklı renk ve şekillere sahip Kuru dutun faydaları, besleyici ve lezzetli bir meyve olan dut, dünya genelinde yaygın şekilde tüketilme özelliğine sahiptir. 5 metre kadar boylanan bir ağacın meyvesidir. Ilıman iklimleri sever, farklı renk ve şekillere sahiptir. Bir tür yaz meyvesi olan dut, taze tüketilebileceği gibi kurutularak da tüketilir. Dut dayanıksız bir meyve olduğu için daha çok kurutularak tüketilir. Kurutulmuş hali uzun süre muhafaza edilebilir. Tatlı yemek ve pastalarda da yaygın şekilde kullanılmaktadır.

Kuru dutun faydaları
 • Yüzyıllardır alternatif tıpta hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde sağlığa geniş yelpazede katkıda bulunur. Soğuk algınlığı kanser, kan sorunları gibi pek çok rahatsızlığa karşı iyi gelir.
 • Kuru dut, içerdiği bileşenler sayesinde vücudun genel sağlığını koruyucu etki yaratır. Bulunan bileşenler saçtan tırnağa kadar tüm ihtiyacı karşılan besinlerdir.
 • Kanseri önleyici etkisi bulunmaktadır. Farklı antioksidanlar bakımından zengin olan dut kurusu, vücutta kanser oluşumunu engeller, başlangıçta olan kanser hücrelerinin gelişimini engeller. Özellikle prostat prostat bölgesine kanser yerleşme riskini azaltır.
 • Kan pıhtılaşmasını engelleyici özelliği vardır. Kan dolaşımını arttırır ve kan basıncının normal seviyede olmasını sağlar. İçeriğinde bol miktarda demir bulunduğu için kansızlığa karşı iyi gelir. Bu etkilerinden dolayı dolaylı yollardan kan pıhtılaşmasını engeller. Çin tıbbında kanla alakalı problemlerin giderilmesinde yaygın şekilde kullanılmaktadır. Kanın temizlenmesini sağlar. Alkol ve sigara kullananlar için bu etkisinden dolayı uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Karaciğer ve böbrek sağlığına katkıda bulunur. Karaciğer ve böbrekleri toksinlerden arındırır ve yorulmasını önler.
 • Grip ve soğuk algınlığına karşı iyi gelir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici özelliği vardır. C vitamini içeriği sayesinde öksürük, soğuk algınlığı gibi üst solunum yolları hastalıklarına karşı iyi gelir. Kronik hepatit ve gastrite karşıda faydalı olduğu bilinmektedir.
 • Vücutta gerçekleşen herhangi bir cerrahi operasyon sonrasında alınabilecek alternatif besinlerden biridir. Ameliyat yerinde enfeksiyon riskini azaltır. Doğum sonrası iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Kan şekerini düzenler. Diyabet hastalarında gelişebilecek komplikasyonları bu özelliğinden dolayı önleyebilir.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Bu etkisi vücudu sıvı tüketimine teşvik eder. Vücutta sıvı kaybını önleyici etkisi vardır. Kuru dut iştah açıcı etkiye sahiptir. Sindirim sisteminin aktif şekilde çalışmasını sağlar.
 • Kuru dut, görme kabiliyetini arttırır. Kuru dut kaynatılarak içildiğinde gözler için oldukça fayda sağlar. A vitamini içeriği sayesinde göz yorgunluğu ve bilgisayarın gözlerde oluşturduğu hasarı önleyebilir. Retina ve görme kaybına karşı iyi gelir.
 • Cilt sağlığının olumlu yönde etkiler. Etkili antioksidanlar bakımından zengin içeriğe sahip olan kuru dut, cilde birçok açıdan faydalı olur. Cildin gençleşmesini ve nemlenmesini sağlar. Cildi temizleyici etkisi bulunmaktadır. Cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılabilir. Çay şeklinde demlendiğinde egzama, sedef gibi cilt hastalıklarına da uygulanabilir. Sedefi yatıştırıcı, akne temizleyici etkisi bulunmaktadır. Kuru ciltlerde inanılmaz etkilidir.
 • Saç sağlığını korur. Antioksidan özelliği sayesinde saçların korunmasına karşı faydalı olur. Saç derisinin sağlığını korur, kepeklenmeye karşı iyi gelir. Dut kaynatılarak limon eklenirse etkisi daha fazla olur.
 • Aç karnına kuru dut tüketilirse bağırsaklarda mevcut olan kurtların düşmesini sağlar. Bağırsak hareketlerini arttırır.
 • Kaynatılarak suyu içildiğinde idrar söktürücü etkisinden yararlanılabilir. Yine kaynatılıp suyu içildiğinde ateş düşürücü etki sağlar.
 • Kuru dut suyu ağız sağlığı içinde faydalıdır. Ağız içinde oluşan bakterilerin yok olmasını sağlar. Bunun yanı sıra diş ve dişeti problemlerine karşıda iyi gelir. Dişeti kanamalarını durdurucu]]> Karadut https://www.dut.gen.tr/karadut.html Thu, 08 Nov 2018 09:59:34 +0000 Karadut, yaz meyvesi olan karadut, böğürtlen olarak da bilinmektedir. Soyulmaya gerek duyulmayan, yemesi zahmetsiz bir meyvedir. Çalılık alanlarda vahşi bitkiler arasında kendiliğinden yetişen bir meyvedir. Otantik bir tada sahi Karadut, yaz meyvesi olan karadut, böğürtlen olarak da bilinmektedir. Soyulmaya gerek duyulmayan, yemesi zahmetsiz bir meyvedir. Çalılık alanlarda vahşi bitkiler arasında kendiliğinden yetişen bir meyvedir. Otantik bir tada sahip olan karadutun kırmızı suyu vardır. Hassas bir meyve olduğu için özenle tüketilmelidir. C, K, E vitaminleri bakımından zengin içeriğe sahiptir. Bunların yanı sıra mükemmel bir antioksidandır. Tiamin, potasyum, sodyum, niasin, demir, bakır, mangan, selenyum, magnezyum, beta-karoten açısından da iyi bir kaynaktır. Bol miktarda da diyet lifi içermektedir. Reçel, marmelat, pekmez, şurup yapılarak kullanılabilir. Ayrıca tatlı ve pastalarda süslemek ve lezzet arttırmak içinde kullanılabilen bir meyvedir.

Karadut faydaları

Dizanteri, basur, kansızlık gibi daha pek çok hastalığa karşı faydalıdır. En önemli özelliği ise cilt sağlığına karşı faydalarıdır. Bu özelliğinden dolayı da cilt bakımı için üretilen birçok kozmetik içinde karaduta yer verilmektedir. İçeriğinde serbest radikallerle mücadele oranını arttıran farklı antioksidanlar bulunmaktadır. Etkili ve doğal bir antibiyotik olarak vücut sağlığına genel anlamda katkıda bulunur.

Karadut cilde faydaları

Vücutta serbest radikaller pekçok olumsuzluğa yola çar. Çoğu kanser türünün ana nedeni serbest radikallerdir. Serbest radikaller iç organlar haricinde ciltte olumsuz etkilere yol açar ve zamanla cildin yıpranarak yaşlanmasına neden olur. Antioksidan içeriği sayesinde serbest radikallerin cilde verdiği olumsuzlukları en aza indirir. İçerisinde bulunan A ve C vitamini de cilt için önemli vitaminler arasındadır. Karadut düzenli aralıklarla cilt maskelerinde kullanılarak cilt bakımı yapılabilir. Bol miktarda diyet lifi barındıran kara dut, cildin daha canlı ve sağlıklı görünmesini sağlar. Cildin esnekliğini arttırır.

Karadut cilt maskesi

1 çay bardağı kadar karadut ezilerek üzerine bal ilave edilir. Homojen bir şekilde yoğun kıvamlı bir maske elde edilir. Elde edilen maske yüz ve dekolte bölgesine tabaka şeklinde sürülür. Sürme işlemi hafif masaj hareketleriyle yapılmalıdır. Maske cilde sürüldükten sonra 20 dakika bekletilir ve bekleme süresi tamamlandıktan sonra bol ılık suyla yıkanır. Karadut maskesi cildin nemlenmesini sağlayarak, cilde esnek bir yapı kazandırır. Düzenli uygulandığında cildin daha genç ve pürüzsüz bir görünüm kazanmasını sağlar.

Yara tedavisi: Karadut yaprakları kan pıhtılaşmasını engelleyici özelliktedir. Yaprak kısmı vücuttaki açık yaralara, çiziklere uygulanabilir. Bu alanda yaygın şekilde kullanılmaktadır. Sedef, egzama ve akneler içinde karaduttan yararlanılabilir. Sedef hastalığı üzerinde yatıştırıcı etkisi bulunmaktadır. Çay olarak hazırlandığında tropikal olarak egzama için kullanılabilir.

Saç sağlığı: İçeriğinde yüksek oranda kaliteli antioksidan barındıran karadut, cilt sağlığı kadar saç sağlığı içinde faydalıdır. C vitamini içeriği kolajen üretimini destekleyerek saç dökülmesine sebep olan etkenleri ortadan kaldırır. Karadut suyu ile saçlar yıkandığında saça canlı, doğal ve parlak bir görünüm katar.

Diş sağlığı: Karadut yaprakları diş ve dişeti problemleri için kullanılabilir. Dişeti kanamalarında oldukça başarılı bir yöntemdir.

Adet kanamaları: Karadut tüketerek adet kanamalarında yaşanan sıkıntılar en aza indirilebilir. Adet döneminin düzenli ve kolay atlatılmasını sağlar.

Dizanteriye karşı iyi gelir: Dizanteri için karaduttan yardım alınabilir. Karadut yaprakları ishal için oldukça faydalıdır. Yapraklar kaynatıldığında ishale karşı alternatif olabilir.

Diyabete faydalıdır: Potasyum içeriği sayesinde insülin seviyesinin düzenlenmesini sağlar. Gün içinde bir avuç kadar karadut tüketimi diyabete karşı koruma sağlar.

Kemi]]> Dut Egzama https://www.dut.gen.tr/dut-egzama.html Fri, 09 Nov 2018 01:11:21 +0000 Dut Egzama, Egzamanın diğer adı dermatit olup önemli bir cilt hastalığıdır. Pek çok farklı nedenle ortaya çıkan egzama deride şişme kaşıntı kızarıklık gibi belirtiler veren bir rahatsızlıktır. Daha çok ps Dut Egzama, Egzamanın diğer adı dermatit olup önemli bir cilt hastalığıdır. Pek çok farklı nedenle ortaya çıkan egzama deride şişme kaşıntı kızarıklık gibi belirtiler veren bir rahatsızlıktır. Daha çok psikolojik nedenlerle ortaya çıkan bir deri rahatsızlığıdır. Çocuklar dada yaygın oranda görülmektedir. Ve en kötüsü de maalesef kesin bir çözümünün olmayışıdır. Kesin bir tedavisi olmamasına rağmen bazı koruyucu önlemler ile şiddeti azaltılabilmekte ve ilerlemesi durdurulabilir. Bazı faktörler nedeni ile derinin bize iltihap şeklinde cevap vermesidir diyebiliriz. En bilinen türü atopik dermatitdir. Bunun daha çok kalıtsal olduğu düşünülmektedir. Burada çocuklarımız açısından en sevindirici yanı çocuk egzamasının zamanla iyileşebilir olmasıdır.  Ama maalesef yetişkinlerde kesin tedavi imkansızdır. Egzamayı tetikleyen şeylerden uzak durarak kontrol altına alınabilmektedir. Egzama kronik yani diğer adıyla ,uzun süreli ya da akut diğer adıyla, kısa süreli ataklar şeklinde kendini gösterir.

Kronik dönemde iken,

Kaşıntılı döküntüler meydana gelir kaşıntı sırasında deride çatlamalar ve buna bağlı olarak kesik şeklinde görülen yaralar ve kabuklanmalar kalınlaşmalar göze çarpar.

Akut  dönemde ise,

Kızarıklık su dolu minik kabarcıklar ve kaşıntıya eşlik eden ağrılar göze çarpar. Kaşımamak en doğrusudur fakat neredeyse imkansızdır çünkü tatlı bir kaşıntı hissi vardır. Kaşımanın en büyük zararı meydana gelen çatlaklardan mikropların kolayca girmesi ve egzamanın daha da yayılmasıdır.

Egzama bulaşıcı değildir. Fakat tam iyileştiğini düşündüğünüz anda tekrar etme olasılığı çok yüksektir ve özellikle kış aylarında daha çok atağa geçer. Aslında egzama cildimizin verdiği ani bir tepkidir. Bu bazen çevresel faktörlerden( soğuk, sıcak, deterjan, çamaşır suyu, parfüm, sabun vb. gibi) bazen de alerjik nedenlerle meydana gelebilir. Egzama tedavisinde çinko bileşimli ve kortizonlu kremler doktor tarafından verilmektedir fakat  bu kremler deriyi  tahriş edeceği için uzun süre kullanılmamalıdır. Bu durumda ise bitkilerin şifalı gücünden faydalanabiliriz.

Beyaz dut, egzama için bulunmaz bir şifadır. Beyaz dut Anadoluda Osmanlıdan beri bilinmektedir. Beyaz dutun kendine özgü bir antibiyotik ve antiseptik özelliği bulunmaktadır. Egzama için beyaz dut kurusu uygulandığında bu mucizeye inanmakta zorluk çekebilirsiniz. 

Beyaz dut egzama kurusu kürü nasıl yapılır

Bunun için yapmanız gereken şey, yarım litre suya (mümkünse klorsuz içme suyu tercih edilmesi daha uygun ve etkili olur) büyük bir avuç dolusu beyaz dut kurusu atın ve kısık ateşte 6-7 dakika kadar kaynatın. Ocaktan aldıktan sonra ellerimizi yakmayacak hale gelince ellerimizi içine sokalım ama yine de etkisini daha iyi elde edebilmek için  o ısıyı hissediyor olmamız gerekir. Ellerimizi bu suyun  içinde 10 dakika kadar bekletmemiz gerekiyor işlemden sonra ellerimizi 1 saat kadar yıkamama ya özen gösterelim. Bu işlemi 1 haftada belli aralıklarla 3 kez olmak üzere tekrarlayalım. 2. haftada yine 3 kez aynı işlemin yapılması gerekiyor. Bu işlemi her yaptığımızda bu suyu taze olarak hazırlamamız gerekmektedir. 

Etkisini kısa sürede görmeniz dileğiyle  şifalı günler hepimizin olsun. 

]]>
Dut Yaprağı Çayı https://www.dut.gen.tr/dut-yapragi-cayi.html Fri, 09 Nov 2018 09:01:05 +0000 Dut yaprağı çayı, sağlık için çok faydalı olan bitkisel çay çeşitlerinden biridir. Yeşil çay ya da siyah çay yerine içilebileceği gibi sadece faydasından yararlanmak için de tüketilebilir. Dut yaprağının içerisinde bir Dut yaprağı çayı,
sağlık için çok faydalı olan bitkisel çay çeşitlerinden biridir. Yeşil çay ya da siyah çay yerine içilebileceği gibi sadece faydasından yararlanmak için de tüketilebilir. Dut yaprağının içerisinde bir çok mineral ve vitamin yer almaktadır. Özellikle kış mevsimde her gün dut yaprağı çayı tüketilir ise kış hastalıklarına karşı da önlem alınabilir. Oldukça şifalı olan bu çay aynı zamanda kişilerde vücudu canlandırır ve mide sağlığına çok iyi gelir. Antibakteriyel özelliği olduğu gibi hücre yenileyici ve ödem attırıcı etkisi vardır. Dut yaprağı çayı ülkemizde çoğunlukla zayıflamaya yardımcı ürün olarak tercih edilir. Yağ yakıcı özelliğinden dolayı diyetisyenlerin tercih ettiği bitkisel çaylardan biridir. Vücutta metabolizmayı hızlandırıcı etkisi olduğu gibi kötü kolesterol seviyesini de ayarlar. 

Dut yaprağı çayı nasıl hazırlanır
 • 2 yemek kaşığı kuru dut yaprağı
 • 1 litre su
Hazırlanış: Kuru dut yaprağını bir pişirme kabının içerisine alın ve üzerine sıcak su ilavesi yapıp bir taşım kaynatın. Kaynamış olan çayı demlenmesi için bir kenara kaldırın. Bu aşamada çayın üzerine bir tülbent örtün ve yaklaşık 10 dakika kadar bekletin. Sürenin ardından dut yaprağı çayını fincanlara alın ve ılık sunum yapın. 

Dut yaprağı Çayı Faydaları
 • Vücut direncinin artmasında fayda sağlar.
 • Karaciğer hastalıklarına iyi gelir.
 • Öksürük giderici özelliği vardır ve broşları açar.
 • Parazit önleyicidir.
 • Terlemeyi artırır ve göğüsleri yumuşatır.
 • İyi bir balgam söktürücüdür. 
 • Ağrı kesici özelliği vardır ve aynı zamanda mide hastalıklarına çok iyi gelmektedir. 
 • Boğaz ağrısına iyi gelir ve grip hastalığının tedavisinde kullanılabilir.
 • Damar sertleşmesi sorununa iyi gelir.
 • Rahatlatıcı özelliği vardır ve sinir halinde içilmesi önerilir.
 • Kan şekerini düşürür ve solunum hastalıklarına iyi gelir.
 • Sakinleştirici özelliği vardır ve diş ağrısına iyi gelir.
Dut yaprağı çayı, sağlık için bilindik herhangi bir yan etkisi olmayan şifalı çaylardan biridir. Zayıflamak isteyen kişilerin özellikle sabah ve akşam aç karnına birer su bardağı içmeleri önerilir. Eğer çayın verdiği koku size hoş gelmiyor ise içerisine limon suyu ilavesi de yapabilirsiniz. Gebelik sürecinde ve emzirme döneminde içilmesi pek önerilmemektedir. 
]]> Dut Marmelatı https://www.dut.gen.tr/dut-marmelati.html Sat, 10 Nov 2018 02:07:25 +0000 Dut Marmelatı, Dut meyvesi vitamini bol lezzetli bir meyve ama maalesef günümüzde ağacı olmayanlar pek yiyemiyor. Çünkü satışı diğer meyveler gibi değil her yerde bulunmuyor. Bulunan marketlerde ise tazelik tadı alınmıyo Dut Marmelatı, Dut meyvesi vitamini bol lezzetli bir meyve ama maalesef günümüzde ağacı olmayanlar pek yiyemiyor. Çünkü satışı diğer meyveler gibi değil her yerde bulunmuyor. Bulunan marketlerde ise tazelik tadı alınmıyor illaki dalından yemek bu meyveyi bambaşka bir şey. Günümüzde bu kadar değerli bir meyvenin yaygınlaşmamış olması da ayrı bir üzüntü, bunun için herkesiz yaralana bileceği yerlere ağaç dikimi gerçekleşmesi lazım. Bulanlar ise değerlendirmek istiyor. Bunun için size dut marmelatını öneririm.

Dut Marmeletı Malzemeleri
 • 1 Kilo kara dut
 • Yarım kilo kadar şeker
 • Yarım limon suyu
Dut Marmelatı Yapılışı; Öncelikle dutumuzu yıkayıp süzdürelim. Daha sonra yıkadığımız dutları robot dan geçirelim. Robot dan geçirdikten sonra dutu tencereye alalım ve üzerine şekerini ilave ederek  orta ateş de kaynatın. Kaynamaya başladıktan sonra kısık ateş de 20-25 dakika kadar daha pişirin. Sonra limon suyunu da ekleyin ve 10 dakika daha kaynatın. Marmeletımız hazır kışlık için kavanoza koymak isteyenler sıcak sıcak kavanozlara alıp ağzını sıkıca kapatıp ters çevirsinler. Hemen yemek isteyenlerden ılındıktan sonra dolaplarına. Şimdiden afiyet olsun.
]]>
Rüyada Kuru Dut Görmek https://www.dut.gen.tr/ruyada-kuru-dut-gormek.html Sat, 10 Nov 2018 12:01:48 +0000 Rüyada kuru dut görmek, maddi sorumluluğa ve borçlara işaret eder. Rüyayı gören kişinin eğer unuttuğu borcu varsa kısa zamanda ödemesi aksi halde başına bu borç yüzünden bazı sıkıntılar geleceğine işaret eder. Eğe Rüyada kuru dut görmek, maddi sorumluluğa ve borçlara işaret eder. Rüyayı gören kişinin eğer unuttuğu borcu varsa kısa zamanda ödemesi aksi halde başına bu borç yüzünden bazı sıkıntılar geleceğine işaret eder. Eğer kişinin borcu yoksa biri borç vereceğine ve sonunda alamayıp sıkıntı yaşayacağına işaret eder. Rüya sahibinin parasal açıdan sıkıntı yaşayacağı dönemlere gireceğine ve bu bazı psikolojik sorunlar yaşayacağına yorumlanır. Aynı zamanda kişinin meslek veya iş hayatında bir takım sorunlar çıkacağına işaret eder. Bu rüyayı gören kişinin eğer beklediği bir arkadaşı veya dostu varsa gelemeyeceğine ve bu yüzden her iki tarafın da çok üzüleceğine yorumlanır. Diğer bir tabirine göre de rüyada kuru dut yemek kişinin maddinin gücünün artacağına yorumlanmıştır. İşlerinin açılacağına ve maddi yönden kazancına kazanç katacağına rivayet edilmiştir. Bu rüya, rüya sahibinin durumuna göre değişmektedir. Eğer maddi durumu yerinde olmayan ve geçim sıkıntısı çeken bir kişi bu rüyayı görmüş ise artık yüzünün güleceğine işaret eder. Lakin büyük işler ile uğraşan ve parasal açıdan en ufak bir sıkıntı çekemeyen bir kişi bu rüyayı görmüş ise paralarının bir kısmını kaybedeceğine veya iş kaybı yaşayacağına yorumlanır.

Rüyada kuru dut topladığını görmek, hayırlı rüyalar arasında yer alan bu rüya, rüya sahibinin çok sevineceği bir olay ile karşılaşacağına işaret eder. Bu rüyayı gören kişinin çok istediği bir duasının gerçekleşeceğine ve hayırlı sonuçlanacağına işarete eder. Rüyayı gören kişinin aile büyükleri tarafından güzel bir destek alacağına ve bu desteğin de özellikle maddi açıdan olacağına işaret eder. Her kim rüyasında kuru dut topladığını görmüş ise bu rüya sahibinin hayırlı olaylar ile karşılaşacağına ve işlerinin açılacağına işaret eder.

Rüyada kuru dut yediğini görmek, kişinin yüzünün güleceğine ve keyfinin yerine geleceğine işaret eder. Eğer çok sıkıntı çekmiş bu rüyayı görmüş ise sıkıntılarının biteceğine ve artık güzel günlerin onu beklediğine yorumlanır. Çok sıkıntı çekmiş birinin varlığına işaret eden bu rüya, zor günlerin artık bitip yerine herkesin sevinçli olacağı döneme yorumlanır. Eğer bekar bir kişi rüyasında kara dut yediğini görmüş ise güzel biri ile tanışacağına ve ileride onu bir izdivaç beklediğine işaret eder. Aynı zamanda bu rüyanın bir diğer yorumu da hüzünlerin son bulacağına ve herkesin güzel duygular içerisinde olacağına işaret eder. Her anlamı da güzel olan bu rüya, rüya sahibine çok mutlu olacağı haberler getirecektir. 

]]>
Dut Kaç Kalori https://www.dut.gen.tr/dut-kac-kalori.html Sat, 10 Nov 2018 21:52:19 +0000 Dut Kaç Kalori, Yüz gram dut tam 44 kalori civarındadır. Kalori miktarı oldukça düşük olan dut aynı zamanda da K, B ve A vitaminleri içermektedir. Dut ayrıca fosfor, potasyum ve demir mineralleri açısından oldukça zengin meyve Dut Kaç Kalori, Yüz gram dut tam 44 kalori civarındadır. Kalori miktarı oldukça düşük olan dut aynı zamanda da K, B ve A vitaminleri içermektedir. Dut ayrıca fosfor, potasyum ve demir mineralleri açısından oldukça zengin meyve türüdür. Dut özellikle de diyet yapan kişilerin mutlaka diyet listelerine eklemeleri gereken meyve çeşididir çünküm dut kalori miktarı düşük olan meyvedir. Bu yüzdende diyet yaparken rahatlıkla yenilebilir. 

Dut Kaç Kalori 
 • 30 gram kadar dut tam: 22 kaloridir.
 • 200 gram yani bir tabak dut tam: 88 kaloridir.
 • Bir çay bardağı (75 gram) kadar dut tam: 34 kaloridir.
 • Bir bölü iki tabak yani (100 gram) dut tam: 44 kaloridir.
 • Bir su bardağı yani (120 gram) dut ise tam: 53 kaloridir.
Dut Besin Değeri
 • Yüz gram dutun protein değeri: 1,3
 • Yüz gram dutun lif değeri: 1,5
 • Yüz gram dutun karbonhidrat değeri: 8,1
 • Yüz gram dutun yağ değeri: 0

]]>
Rüyada Beyaz Dut Görmek https://www.dut.gen.tr/ruyada-beyaz-dut-gormek.html Sun, 11 Nov 2018 13:23:24 +0000 Rüyada beyaz dut görmek, büyük kararlar alınacağına işaret eder. Rüyayı gören kişinin büyük bir adımlar atacağına ve attığı bu adımların iş ile alakalı olduğuna yorumlanır. Yapılacak olan bir iş anlaşmasın Rüyada beyaz dut görmek, büyük kararlar alınacağına işaret eder. Rüyayı gören kişinin büyük bir adımlar atacağına ve attığı bu adımların iş ile alakalı olduğuna yorumlanır. Yapılacak olan bir iş anlaşmasının sonucunun hayırlı olacağına ve bu anlaşma ile birkaç kişinin arasının düzeleceğine işaret eder. Uğursuz bir kişinin varlığına yorumlanan bu rüya, rüya sahibi ile birinin uğraştığına işaret eder. Eğer çevrenizde sizi üzecek ve sizi sinirlendirecek kişiler bulunuyor ise bunlardan uzak durmanız sizin sağlığınız açısından çok iyi olacaktır. Aksi halde bu kişinin size bir zararı olabilir veya moralinizi bozacak hareketler yapabilir. Mal ve mülk bakımından iyi tabir edilen bu rüya kişinin elinin bollaşıp tüm para sıkıntılarının biteceğine yorumlanır. Genel anlamda iyi olarak yorumlanmış olan rüyada beyaz dut görmek, evli çiftler arasında olan sorunların kapanacağına da işaret eder. Her kim bu rüyayı görmüş ise kısa bir zaman dilimi içerisinde çok sevdiği ve değer verdiği birinden haber alacağına rivayet edilir.

Rüyada beyaz dut ağacından dut yemek, manevi açıdan kişinin yükseleceğine işaret eder. Özellikle kişinin son zamanlarda canının çok sıkkın olduğuna ve huzuru dua da bulduğuna yorumlanır. Bu rüyayı gören kişinin başından onu üzecek bir durum geçeceğine ve bu durum sonrasında kişinin bazı gerçekleri göreceğine işaret eder. Ancak ilk başta bu olay pek de hayır olarak görünmese de sonradan hayrı ortaya çıkacaktır.

Rüyada beyaz dut yediğini görmek, kişinin bahtının açılacağına ve kısmetinin bol olacağına işaret eder. Bu rüyayı gören kişi eğer bekar ise çok seveceği ve değer vereceği biri ile tanışacağına yorumlanır. Güzel günlerin kapıda olduğuna işaret eden bu rüya, aynı zamanda aile içerisinde yaşanacak sevgi dolu günlere yorumlanır. Herkesin merakla beklediği o haberin kısa bir zaman içerisinde geleceğine ve güzel bir evlilik planı yapılacağına işaret eder.

Rüya sahibinin talihinin açılacağına sayılır günler kaldığına, artık dert, keder ve üzüntülerin son bulacağına yorumlanan bu rüya tabiri güzel olan rüyalar arasında yer alır. Çok sıkıntı çekmiş bir kişinin varlığına işaret ettiği gibi artık o günlerin kapı arkasında kaldığına işaret eder. Sevgi dolu birisi ile arkadaşlık kurulacağına yorumlanır ve kişinin çok seveceği bir dost edineceğine işaret eder. Bu rüyayı gören kişinin dilek ve ne duası varsa Allah katında kabul olacağına rivayet edilir. Manevi açıdan kişinin huzur bulacağına ve artık işlediği o büyük günahları tekrar yapmamak için elinden geleni yapacağına işaret eder.

Rüyada beyaz dut görmek, rüyada beyaz ve yeşil gibi meyveler görmek her zaman hayırlı olarak yorumlanır ve kişinin çok mutlu olacağına işaret eder. Aynı şekilde rüyada beyaz dut görmek de rüya sahibinin yüzünün güleceğine işaret eder. Bu rüyayı gören kişinin sıkıntı ve dertlerinin son bulup, güzel günlerin kapı araladığına rivayet edilir. 

]]>
Dut Kurutma https://www.dut.gen.tr/dut-kurutma.html Sun, 11 Nov 2018 17:17:52 +0000 Dut kurutma özellikle Akdeniz Bölgesi kadınlarının tercih ettiği bir dut saklama şeklidir. Dutun en çok kullanılma şekli onunla pekmez yapmaktır. İkinci bir şekli ise pestil yapmaktır. Üçüncü şekli ise aşağıda bahsedeceğ Dut kurutma özellikle Akdeniz Bölgesi kadınlarının tercih ettiği bir dut saklama şeklidir. Dutun en çok kullanılma şekli onunla pekmez yapmaktır. İkinci bir şekli ise pestil yapmaktır. Üçüncü şekli ise aşağıda bahsedeceğimiz kurutma şeklidir. Dut kurutması yapılmasının bazı nedenleri vardır. Bu nedenler şu şekilde sıralanabilir.

Saklama süresini uzatmak: Dut toplandığı andan itibaren hemen kararan bir meyvedir. Bu arada bazı dutlar zaten renk olarak siyahtır. Ayrıca kırmızı ve bordo türleri de vardır. Ama hangisi olursa olsun saklama süresi buzdolabına dahi koysanız 3 günü geçmez. Bu nedenle toplama süresinden sonra daha sonraki aylara mevsimlere kalsın istiyorsanız dut kurutma ile dutu uzun süre saklayabilir ve istediğiniz zaman tüketebilirsiniz. 

Ekonomik gelir sağlamak: Dut kurusu kilosu ortalama 20 TL dir ve bu Türkiye ortalamasına göre iyi bir gelir kapısıdır. Dut yetiştirme alanı olarak genellikle bir bir bölgede toplanmamıştır. Türkiye'nin dört bir yanında yetişse de en çok Akdeniz Bölgesi tarımına uygundur. Ayrıca güneşlenme süresinin fazla olması sebebiyle kurutmaya da gayet müsait bir iklimi vardır. Bu yüzden çoğu kişi başka tarım yapsa da dut kurutma işiyle ek gelir sağlamış olurlar. 

Faydası: Kuru dutun saymakla bitmeyecek birçok faydası vardır. Kalbe iyi gelir, antioksidan özelliği taşır, yüksek oranda C vitamini içerir, beyin fonksiyonlarını geliştirir, cildi gözeneklerinden ayırarak parlatır, mideye iyi gelir, bağırsakların iyi çalışmasına destek olur ve daha birçok faydası vardır. Ayrıca çok yüksek kalsiyum içerir. Bir avuç dut kurusu ile günlük kalsiyum ihtiyacınızın yüzde 10'unu karşılayabilirsiniz. 

Dut kurutma yaparken dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:
 • Direkt güneş ışığı yerine gölgede kurutma yapılmalıdır. Aksi taktirde ürün yanabilir.
 • Nemli havalarda kurutma yapılmamalıdır. Aksi taktirde ürün bozulabilir.
 • Ürün toplandıktan hemen sonra kurutma yapılmalıdır. Aksi taktirde ürünün verimi düşer.
 • Kurutma yapmadan önce çürükler ayrılmalı ve kurt olup olmamasına dikkat edilmelidir.
 • Kurutma yapmadan önce dutlar yıkanmalı ve süzgeçten geçirilerek iyice kurulanmalıdır. 
 • Dutlar tozdan uzak bir bölgede kurumaya bırakılmalıdır. 
]]>
Dut Ağacı Özellikleri https://www.dut.gen.tr/dut-agaci-ozellikleri.html Sun, 11 Nov 2018 21:08:54 +0000 Dut ağacı özellikleri: Dut Ağacı Nisan Mayıs aylarında yaprakları ile aynı renkte çiçek açan 3-15 metre arasında büyüyen bir ağaçtır. Ana vatanının Çin olduğu söylenmektedir. Yurdumuzda beyaz dut ve kara dut ağırlıkta Dut ağacı özellikleri: Dut Ağacı Nisan Mayıs aylarında yaprakları ile aynı renkte çiçek açan 3-15 metre arasında büyüyen bir ağaçtır. Ana vatanının Çin olduğu söylenmektedir. Yurdumuzda beyaz dut ve kara dut ağırlıkta olarak hemen hemen her yerde yetişmektedir. İpek böceği dut ağacının yapraklarını yiyerek büyür, bu sebepten eski zamanlarda ipek yapımında dut ağacından faydalanılırdı. Ülkedeki insanların zenginlik ve refah seviyesini arttırırdı. Zamanımızda ise doğal ipeğin yerini kimyasal yolar ile elde edilen suni ipek aldığından, dut ağacı yetiştiriciliği eski önemini maalesef kaybetmiştir. Dut ağacının odunu son derece sağlam ve esnek yapıdadır. Dut ağacının en önemli yetiştirilme sebebi dut meyvesidir. Dut meyvesinin besin değeri çok yüksektir. Ayrıca kaynatılarak elde dut pekmezi elde edilir. Dut pekmezi eski zamanlarda beri bir ilaç bir şifa kaynağı olarak tüketilmekteydi. Ayrıca bir çorba kaşığı pekmezi bir bardak su ile sulandırılıp içecek olarak içilir. Günümüzde modern tıp dut pekmezini incelediğinde organik bir ilaç deposu olduğunu, sağlık açısından genç yaşlı herkesin mutlaka dut pekmezinden faydalanmaları gerekliliğinden bahsederler.
Fakat dut pekmezi tüketimi de olması gereken düzeyde değildir. Özellikle çocuklar çok sağlıklı olan dut pekmezi yerine sağlıksız olan abur cuburları tüketiyorlar. Bilinçli anne babaların çocukların ve aile fertlerinin sağlıklı beslenmeleri için dut pekmezi yemelerine teşvik etmelidirler. Dut ağacı kolay yetiştiğinden ülkemizin her tarafında birçok bahçede yetiştirildiği görünür.

En iyi bilinen dut ağacı cinsleri:
 • Beyaz  dut (Morus alba)
 • Kara    dut (Morus nigra)
 • Kırmızı dut (Morus rub-ra)
 • Moğol dutu (Morus mongalia)
 • Altın sarısı dut(Morus al var aurea)
 • Ekşi dut (Morus acidose) 
Dut ağacı özellikleri, meyvesinin faydaları:
 • Vücudun dinç ve kuvvetli olmasını sağlar.
 • Kansızlığa iyi gelir.
 • Ağız bademcik ve boğaz intihabında mikrop öldürücüdür.
 • Diş eti hastalıklarında ve öksürüğe karşı çok faydalıdır.
 • Bağırsak kurtlarını düşürür.
 • Mide ve bağırsağı düzenli çalıştırır.
 • Çok iyi bir kabızlık ilacıdır.
]]>
Dut Kurusu Neye İyi Gelir https://www.dut.gen.tr/dut-kurusu-neye-iyi-gelir.html Mon, 12 Nov 2018 03:49:37 +0000 Dut kurusu, Dut kurusu, protein, lif, kalsiyum ve demir açısından oldukça zengin, ödem gideren, diş ve kemikleri güçlendiren, idrar söktüren,kemik erimesini engelleyen, bağırsak kurtlarına karşı etkili olan bir meyve kurus Dut kurusu, Dut kurusu, protein, lif, kalsiyum ve demir açısından oldukça zengin, ödem gideren, diş ve kemikleri güçlendiren, idrar söktüren,kemik erimesini engelleyen, bağırsak kurtlarına karşı etkili olan bir meyve kurusudur yani bir tür yemiştir. Taze dut ile kuru dut arasında önemli farklılıklar vardır. Taze dut koparıldıktan sonra bir kaç saat içinde kimyasal bir değişime uğradığından hemen tüketilmesi gerekmektedir. Ancak kuru dut kış aylarında tüketilmek için, güneş altında kurutulmakta ve uğradığı değişim sayesinde insan vücudunda mucizevi faydalara ayna tutmaktadır. Kalsiyum ve demir deposu da diyebileceğimiz dut kurusu,  B1, B2 ve C vitamini açısından da oldukça zengin bir meyve kurusudur. Kan yapar ve enerji veren dut kurusu içerisindeki vitaminler sayesinde kanser hastalığına da iyi gelmektedir. Önleyici, koruyucu etkisi vardır.

Dut kurusu nelere iyi gelir
 • Güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Birçok hastalığa karşı bizi korur.
 • İçerisinde bulunan C vitamini deposu sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve kolay hasta olmanın önüne geçer.
 • Kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltır.
 • Ödeme iyi gelir, vücudun şişini alır.
 • Karaciğeri güçlendirir.
 • Bağırsakların düzenli ve iyi çalışmasını sağlar, idrar söktürücü etkisi vardır.
 • Mideye iyi gelir.
 • Kan yapar, kansızlığın önüne geçer.
 • Damar sertliğini önler.
 • Aç karnına tüketildiği zaman bağırsaklarda oluşan kurtların düşmesine yardımcı olur.
 • Vücuda kuvvet ve enerji verir.
 • Öksürüğe iyi gelir, kısa zamanda öksürüğün kaybolduğunu görürsünüz.
 • Boğaz iltihaplarına, diş eti rahatsızlıklarına, ağızda oluşan yaralara çok iyi gelir.
 • Ateş düşürücü etkisi vardır.
 • Özellikle egzama cilt rahatsızlığının tedavisinde kullanılır.
 • Kan şekerini düzenler. Ancak hep söylediğimiz gibi ne kadar tükettiğimiz önemli. Özellikle şeker hastalarının tüketirken dikkat etmeleri gerekir, doktorlarının tavsiyeleri doğrultusunda tüketmeleri sağlıkları açısından önemlidir. 
Dut kurusundan yapılan kür, şeker hastalarının kapanmayan yaralarında da kullanılmaktadır. Dut kurusu ve yapraklarında bulunan doğal antibiyotik ve antiseptik özellikteki maddeler sayesinde şeker hastalarının yaralarının iyileşmesinde de etkilidir. Genellikle dut kurusu ve yapraklarından yapılan çaylar şeker hastalarına pansuman yaparken kullanılır. Yara iltihaplı ise; daha çok dut kurusu kürü uygulanmalıdır. Genellikle kandaki iltihap içinde uygulanan dut kurusu kürü kandaki CRP değerinin düşmesini sağlamaktadır. Ellerinde veya vücudunun farklı bölgelerinde egzama cilt rahatsızlığı olan kişiler, bu yaralara dut kurusu kürü uyguladıklarında bir kaç gün içinde etkisini görmeleri mümkündür. Tek yapmaları gereken dut kurusu kürünü hazırlayıp, haftada 3-4 kez ellerine uygulamalarıdır.

]]>
Rüyada Dut Toplamak https://www.dut.gen.tr/ruyada-dut-toplamak.html Mon, 12 Nov 2018 13:27:36 +0000 Rüyada dut toplamak, rüya bilinç altındaki duygu ve düşüncelerin uyku halindeki durumudur. Görülen rüyalarda önemli olan, rüyayı hayra yormaktır.  Hemen hemen tüm insanlar rüya görür ve gördüğü rüyayı alim ya da rüya Rüyada dut toplamak, rüya bilinç altındaki duygu ve düşüncelerin uyku halindeki durumudur. Görülen rüyalarda önemli olan, rüyayı hayra yormaktır.  Hemen hemen tüm insanlar rüya görür ve gördüğü rüyayı alim ya da rüya tabircileriyle  paylaşarak, rüya sahibi bir yol belirler kendine. 

Rüyada dut toplamak, kısmet ve bereket olarak yorumlanır. Rüya sahibi böyle bir rüya sonrasında hayırlı bir kısmet alarak, beklenmedik planlanmamış olaylar ile karşı karşıya kalabileceğini işaret eden bu rüya hayırlı bir rüyadır. Görülen rüyalarda kişilerin psikolojik durumları göz önünde bulundurularak yorum yapılır ve bu şekilde yorum yapılmasına özen gösterilir.

Rüyada dut toplamak, kısmetin yoldan geleceğinin habercisidir. Hiç beklenmedik bir anda büyük mutluluk ile kavuşulacak bu kısmet aile içine huzur getirerek, mutluluğu da beraberinde getirecektir. Rüyada dut toplamak, rüya sahibinin tüm dikkatler üzerinde olduğunu gösterir. Rüya sahibinin iş alanındaki yükselişi kıskanılarak tüm dikkati çekeceği anlamı taşır. Rüyada dut toplamak, azar azar ele geçecek para anlamı taşır. Rüyada dut topladığını gören kişi erkek ise, kendi işlerini kurup maddi anlamda ilerleyeceğini ifade eder. Rüyada dut topladığını gören kişi kadın ise hayırlı bir evlilik tercih yaptığı yada yapacağını ifade eder.

Rüyada dut toplamak, yapılacak olan tercihleri ifade eder. Eski alimler, böyle bir rüya ile uyanan kişinin iki tercih arasında kalarak, tercih yapacağı anlamına geldiğini belirtmiştir. Rüyada dut toplamak, laf kalabalığı, çekememezlik ve kıskançlık anlamına gelir. 

Rüyada dut toplamak, erkek çocuk olacağının habercisidir. Planlanmamış şekilde olacak bu haber aile içerisine gelecek olan mutluluk habercisidir.  Rüyada dut topladığını gören kişi, mutlu, huzurlu ve öz güveni yüksek olan kişiler olduğu rüya tabircileri tarafından belirtilmiştir. 
]]>
Rüyada Beyaz Dut Yemek https://www.dut.gen.tr/ruyada-beyaz-dut-yemek.html Tue, 13 Nov 2018 12:58:33 +0000 Rüyada Beyaz Dut Yemek, Bol ve bereketli kazanca, güçlü maneviyata, beden sıhhatine, geçim darlığından kurtulmaya, rüya sahibinin başarılarına sorun teşkil eden bazı problemleri kendi göstereceği azim sayesinde gidereceğine, Rüyada Beyaz Dut Yemek, Bol ve bereketli kazanca, güçlü maneviyata, beden sıhhatine, geçim darlığından kurtulmaya, rüya sahibinin başarılarına sorun teşkil eden bazı problemleri kendi göstereceği azim sayesinde gidereceğine, kendisine mutluluk kapılarının açılacağına, bol kısmet ve şans sahibi olmaya, huzursuzlukları geride bırakmaya, refah içinde yaşanacak olan bir hayata, olumsuzlukların düzeleceğine ve yaşanan yenilgilerden kurtulup hayırlı işlerle uğraşmaya, verilen emeklerin ve bugüne kadar yapılan birçok çalışmanın meyvesini almaya delalet eder. 

Bazı rüya tabirlerine göre ise rüyada beyaz dut yemek, rüya sahibinin vereceği kararlar sayesinde hayatında büyük değişimler olacağına, yeni yatırımlarda bulunmaya, iş hayatında iyi yerlere gelmeye, kısmet ve talih açıklığına, bol miktarda mal elde etmeye, inancın kuvvetleneceğine, güç ve iktidar sahibi olmaya, rızkın genişlemesine, menfaatli ve bol kazanca, rahata kavuşmaya, aile hayatında yaşanacak olan huzurlu günlere ve tatlı sohbetlere yorumlanır.

Rüyada beyaz dut kurusu yemek, kazancının artacağına, fakirlikten kurtulmaya, refaha çıkmaya ve aydınlık bir geleceğe, çekilen sıkıntı ve cefaları geride bırakmaya, yeni bir ev sahibi olmaya, geniş bir aileye, salih bir kimseye ve dünyadaki nimetlerden nasiplenmeye işaret eder. Rüyada beyaz iri dut yemek, temiz kalpli ve hayırsever birinden iyilik görmeye ve bu sayede hiç rahatlığına kavuşmaya, sağlık sorunlarından kurtulup dinç bir hayat yaşamaya, rüyada görülen beyaz dut mevsimi dışında ise, hüzün, umutsuzluk, kaygı, şanssızlık ve üzüntü ile tabir edilir. Hasta birinin mevsiminde beyaz dut yediğini görmesi, hastalıklardan kurtulmaya, içinde bulunulan kasvetten çıkıp ferahlamaya, eli açık ve cömert biri tarafından hayır görmeye veya bu rüya kişinin hayırlı bir evlat sahibi olacağı anlamına gelir. Rüyada dut ağacından dut toplayıp yediğini görmek, zenginliğe, hayırlı evlada, gönül ferahlığına, uzun ömre, meslek hayatında istenilen seviyeye ulaşmaya, verilen emeklerin karşılığının alınacağına, yapılan yatırımlardan istenilen sonuç almaya, hayal edilen şeylerin gerçekleşeceğine, rüya sahibinin yakın bir zamanda birçok beklentinin karşılanacağına, mutluluk ve sevince, hedefleri gerçekleştirmeye, yüksek bir makam sahibi olmaya ve bu sayede toplumdaki birçok kişi tarafından itibar görmeye ve kazanç ve başarının sürekli olacağını anlamına gelir.
]]>
Dut Besin Değeri https://www.dut.gen.tr/dut-besin-degeri.html Wed, 14 Nov 2018 11:44:30 +0000 Dut besin değeri, Dut besin değeri oldukça yüksek olan bir besindir. Vücuda olan faydaları ile bilinmektedir. Yaz aylarında dut ağacının meyvesi olarak olgunlaşır. Oldukça şirin bir tada sahiptir. Dut, B grubu vitaminleri, A vit Dut besin değeri, Dut besin değeri oldukça yüksek olan bir besindir. Vücuda olan faydaları ile bilinmektedir. Yaz aylarında dut ağacının meyvesi olarak olgunlaşır. Oldukça şirin bir tada sahiptir. Dut, B grubu vitaminleri, A vitamini, K vitamini, demir, potasyum ve fosfor içermektedir. Dut meyvesinin içeriğindeki protein diğer meyvelere göre daha fazladır. Diyet sırasında zayıflamaya yardımcı olan bir besindir. Dut lezzetli ve besleyici bir meyvedir. Bu özelliğinden dolayı dünya çapında çok yaygın olarak tüketilmektedir. 4-5 metreye varan dut ağaçlarında yetişmektedir. Dut meyvesi ılıman mevsimleri ve ılıman iklim şartlarını seven bir meyvedir. 

Dut, aynı zamanda antioksidanlar açısından da zengindir. Bir çok hastalığın tedavisinde etkili bir role sahiptir. Aynı zamanda cilt bakım malzemelerinde de kullanılmaktadır. Dut ayrıca antosiyanin, flavonoidler, lutein, zea-ksantin, B karoten ve A karoten açısından oldukça zengindir. Dut çok eski çağlardan beri alternatif tıp tarafından hastalıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.dutun içerdiği zengin vitaminler ve mineraller yanında çok çeşitli antioksidanlar kansere karşı vücudu korumaktadır. Kişide olabilecek kan pıhtılaşmalarına karşı da kişi üzerinde fayda sağlamaktadır. Özellikle kış aylarında oluşabilecek soğuk algınlıkları, grip ve nezle gibi hastalıklara karşı vücudun direnç kazanmasına fayda sağlamaktadır. Dut kişide genel olarak tüm vücudun korunmasında önemli rol oynamaktadır. Karaciğeri temizler ve böbrekleri güçlendirir. Özellikle iştahsız kişilerde iştah açılmasını sağlar ve iştahsızlık problemini giderir. Dut meyvesinin daha bir çok vücuda faydası vardır.Kişide görme bozukluklarını giderme, cilt sorunlarını gidermede, iç organlardaki problemlerin giderilmesi ve kabızlık sorunlarının giderilmesinde büyük rol oynamaktadır. Dut faydaları bilindiği için dut meyvesinin pekmezi yapılmıştır.

1 tabak dut besin değerleri:
 • Karbonhidrat (g): 8.1
 • Protein (g): 1.3
 • Yağ (g): 0
 • Lif (g): 1.5
 • Kolesterol (mg): 0
 • Sodyum(mg): 2
 • Potasyum (mg): 260
 • Kalsiyum (mg): 36
 • A vitamini (mg): 2
 • C vitamini (mg): 10
 • Demir (mg): 1.6
]]>
Dut Lekesi https://www.dut.gen.tr/dut-lekesi.html Wed, 14 Nov 2018 18:57:54 +0000 Dut lekesi denilince birçok kişinin aklına direk olarak normal duta göre hem görünüş olarak hem de tat farkı olarak çok büyük farklılıklar gösteren karadut gelmektedir. Normal bilinen beyaz dut, insanlarda kıyafetlere ya da cil Dut lekesi denilince birçok kişinin aklına direk olarak normal duta göre hem görünüş olarak hem de tat farkı olarak çok büyük farklılıklar gösteren karadut gelmektedir. Normal bilinen beyaz dut, insanlarda kıyafetlere ya da cilde temas etmesi durumunda çok ciddi lekelere neden olmaz ve bu nedenle saf suyla bile ortadan kaldırılabilir. Bu nedenle beyaz dutun ortaya çıkarmış olduğu dut lekesi çok büyük sorun olarak görülmez. Bu konuda insanlar daha çok kara dut denilen meyvenin ortaya çıkarmış olduğu lekelerden şikayetçidir. Çünkü kara dut, en küçük darbelerde bile suyunu ortaya çıkararak insanlarda leke oluşmasına neden olmaktadır. Cilt üzerinde bile inatçı bir özellik göstererek sorun ortaya çıkaran kara dut kıyafetlere ya da diğer eşyalara değdiğinde ortadan kalkması aşırı zor olan bir leke bırakır. Bu durumlarda özellikle ev hanımları büyük sorun yaşarlar. Dut lekesinin ortadan kalkmasını sağlayacak birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler bazen evde uygulanabilir yöntemler olsa bile bazen de evde uygulanması mümkün olmayan uygulamalarla ortadan kalkar.

Günümüzde gelişmiş olan teknoloji, kimyasal temizlik ürünlerinde de ciddi gelişmelerin olmasını sağlamıştır. Bu nedenle yapılacak olan her türlü leke temizliğinde daha da olumlu bir sonuç alınması kolaylaşmıştır. Dut lekesi, rengi ve içeriğindeki etken maddesi nedeniyle diğer lekelere göre çok daha inatçı bir lekedir. Bu lekeler için yapanız gereken en önemli yöntemlerden biri sadece belli bölgelerde kullanılabilen leke çıkarıcı kimyasallardır. Bu kimyasallar insan cildi için ne kadar tehlikeli olsa bile gerekli önlemleri alarak kullanılabilir. Bu kullanımlar sonucunda birçok zaman olumlu sonuçlar elde edilmektedir. Fakat bazı kumaş türlerinde bu kimyasallarla yapılan temizlikler sonrasında herhangi bir sonuç alınamamaktadır. Bu gibi durumlarda insanlar diğer yöntemleri kullanarak dünyanın en güzel lezzetine sahip olan dutun lekesini çıkarmaya yeltenmelerine neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda  leke çıkarma yöntemlerinin yanında kullanılan bir diğer yöntem bulunmaktadır. Bu yöntem tamamen bitkisel bir yöntemdir. Bu nedenle biraz daha detaylı olarak inceleyelim.

Dut lekesi bitkisel olarak nasıl çıkartılır

Dut lekesi çıkarmak isteyen insanların yapması gereken bu yöntem için öncelikle bir dut ağacından birkaç tane dut yaprağı koparmanız gerekmektedir. Bu yaprakların taze olması dut lekesinin daha iyi çıkmasını sağlayacaktır. Bu yöntem son derece eski zamanlara dayandığı için tarihi olarak da önemli bir yere sahiptir. Taze olarak yapılmış olan dut yaprakları temiz bir şekilde sudan geçirilerek jöle kıvamına getirilir. Bu işlemi yaprakları sudan geçirdikten sonra bol bol döverek yapabilirsiniz. Bu işlemi dut yapraklarını rondodan geçirerek yapabilirsiniz. Daha sonra lekenin bulunduğu alana jöle kıvamına gelmiş olan yapraklar sürülür ve leke tamamen kapatılır. Bu şekilde birkaç dakika beklenir ve daha sonra yıkanır. Bu şekilde dut lekesi ortadan kalkmış olacaktır. 
]]>
Dut Çiçeği https://www.dut.gen.tr/dut-cicegi.html Thu, 15 Nov 2018 04:07:59 +0000 Dut Çiçeği, yurdumuzda  da  pek çok türüne rastlanan ve hepimizin yakından tanıdığı dut ağacının çiçeğidir. Dut ağacı gerek meyvesi, gerekse ipekçilikte yararlanılan yaprakları nedeniyle yetiştirilir. İpek böce Dut Çiçeği, yurdumuzda  da  pek çok türüne rastlanan ve hepimizin yakından tanıdığı dut ağacının çiçeğidir. Dut ağacı gerek meyvesi, gerekse ipekçilikte yararlanılan yaprakları nedeniyle yetiştirilir. İpek böceğinin en sevdiği besinler arasında yer alan yaprakları nedeniyle dut ülkemizde Bursa ve çevresinde eskiden beri yaygın olarak üretilmektedir ve bu bölgeyle özdeşleşmiştir.

Dutun anavatanı Uzakdoğu ülkeleridir. Japonya ve Çin'in daha eski çağlardan beri ün yapmış olan ipekli kumaşlarının kökeni geniş dut ağacı kültürüne dayanırdı. Ancak ne yazık ki son yıllarda doğal ipeğin yerini endüstriyel sentetik ipek neredeyse tamamen almış bulunmaktadır. Bu nedenle dut ağacı da ipek böceği yetiştiriciliği içindeki önemini hemen hemen kaybetmiş durumdadır.

Dut çiçeğinin ağacı pek büyük bir ağaç sayılmaz. Fakat gövdesi oldukça dallı budaklıdır. Yaprakları dantel gibi girintili çıkıntılı, büyük ve sıktır.

Dut çiçekleri ayrı ayrı değil, kümeler halinde yetişirler. Bu da dutun önemli özelliklerindendir. başka bir önemli özelliği de erkek ve dişi organlarının ayrı ayrı çiçeklerde yer almasıdır. Dutun meyvesi dişi çiçeklerin döllenmesiyle meydana gelir. Meyveler küçük ve etlidirler ve böğürtlene benzerler. Dişi dut çiçeğinin meydana getirdiği bu meyve aslında çok sayıda küçük meyvecik topluluğudur. Bu topluluktaki her bir meyveciğe kapçık meyve adı verilir. Bunlar aslında içi öz sıvısıyla dolu yumuşak keseciklerdir.

En çok bilinen dut türleri Beyaz dut ve Kara duttur. Asya ve Kuzey Amerika’da pek çok dut türüne rastlanır. Bunlar arasında en ünlüleri ise Kırmızı Dut, Moğol dutu, Altın sarısı dut ve Ekşi duttur.

Beyaz dut Uzakdoğu’nun karakteristik bitkilerindendir. 12. yüzyıla doğru Batı’da tanınmaya başlamıştır. Beyaz dut çiçeği nisan -mayıs aylarında açar. Ağacın yaprakları ince ve tüysüzdür, rengi ise tatlı bir yeşil tonundadır. Meyveler beyaz ve pembe arasında değişen renklerdedir.

Kara dutun anavatanı İran ve Anadolu'dur. Çok eski çağlarda bu bölgelerden Avrupa’ya yayılmıştır. Ağacının gövdesi beyaz dut kadar sağlam olmakla birlikte boyu daha ufaktır. Meşin gibi sert olan yapraklan koyu yeşil renktedir. Yaprağın alt yüzünde incecik tüyler vardır. Kara dut çiçeği önce yeşil olgunlaştıkça kararan meyvelere dönüşür.

]]>
Hamilelikte Dut Kurusu https://www.dut.gen.tr/hamilelikte-dut-kurusu.html Thu, 15 Nov 2018 11:13:54 +0000 Hamilelikte Dut Kurusu, Kuru dut çok yararlıdır özellikle de hamile olan kadınlar çok tüketmelidir,hamilelere doğal yoldan kurutulmuş kuru dutun faydaları sıralamakla bitmez. Taze yada kuru dutun içinde çok çeşitli organik asit Hamilelikte Dut Kurusu, Kuru dut çok yararlıdır özellikle de hamile olan kadınlar çok tüketmelidir,hamilelere doğal yoldan kurutulmuş kuru dutun faydaları sıralamakla bitmez. Taze yada kuru dutun içinde çok çeşitli organik asitler var pektin vede şekerde bulunur. Taze ve kuru olarak da yenebilir, beyaz dutun 15-20 gram yaprağını 3 su bardağı su ile 2-3 dakika kaynatılıp içilirse idrar yollarını açmakta çok işe yarar bu su soğuduktan sonra ateş düşürücü olarak da kullanıla bilir. Dutun yeşil yaprakları ile derideki kanamalara tanpon yapılarak kanama durdurulur, dutu ne şekilde yerseniz yiyin çok iyi bir kan üreticisidir, o kişi kilo alabilir ve iştahı açılır. Kara dutun kabukları ve yaprakları kaynatılıp o su ile ağızda gargara yapılırsa diş eti, boğaz ve ağızdaki iltihaplara iyi gelir ama kara dut kabızlık yapabilir. Aç karna sabahları bir avuç beyaz dut yenir ve üzerine de bir bardak su içilirse bağırsaklar çalışmaya başlar yalnız bunu yaparken abartmayın çünkü ishal edebilir.

Hamilelikte Dut Kurusu Faydaları

Kuru dutun bitmek ve tükenmek bilmeyen yararları vitamini çok olan kuru dutun bir çok hastalığa iyi geldiği biliniyor, B1, B2 ve C vitamini bakımından zengindir. Beyaz dut idrar söktürücü ve ateş düşürücü olarak kullanıla bilirler. Kara duttan yapılan dut pekmezi boğaz ve ağız rahatsızlıklarına çok yararlı olduğu bilinmektedir. Aç karana yenen beyaz dut bağırsak solucanlarını döker. Beyaz dutun yaprakları kaynatılıp suyu içilirse bedende oluşan fazla suyu boşaltır ve idrar söktürücü bir etkisi de var. Enerji verir. Türkiye de ipek böcekçiliği için üretilen dut yeni yeni dünya tarafından da bilinmeye başlandı. Dut, yer fıstığı ve üzümde kanseri engel olan bir madde olduğu öğrenildi, bu gıdalarda bulunan resveratrol isimli molekülün bir çok yiyeceğin bozulmasına yardımcı olan mantarlarla savaştığı görüldü, bu maddenin vücuttaki kanser hücrelerini kendilerine hedef olarak alıp tahrip ettiği bu sebepten de kanser karşıtı bir unsura dönüştüğü saplanmıştır. Beyaz dutun yapraklarının ekstrelerinde bir seri biyolojik olan aktif bileşenler bulunduğu görüldüğü tespit edildi. Bu birleşenler hücrede ki paslanmayı önleyici antioksidan ve damar sertleşmesine engel olan ve damarlarda kolesterolden zengin plakların oluşmasını baskılayıcı bir etkiye sahip olduğu görüldü, bunun sevindirici olduğu söyleniyor ve dut yapraklarının çok daha fazla etkisi olduğu iddia ediliyor. Dut yaprakları kan şekerini de düşürdüğü ispat edilme ile çalışmalar başlamıştır. Dut yapraklarının içinde bulunan bileşikler bağırsaklarda maltoz, laktoz, sakroz gibi çifte şekerleri parçalayarak bağırsakta emilebilen glikoz fruktoz ve galaktoz gibi tekil dönüştüren enzimleri baskı altında tutmak için kullanılırlar, bu sebepten dolayı kanda emilemeyen şeker kan şekerini de yükseltemez buda sevindirici bir sonuçtur. Kan şekerini düşürür, enerji verir. Diğer bir taraftan da dut ağacından beslenen hiç bir zararı olmayan böcekler için hiç bir tarım ilacı dahi kullanılmaz. Dünyada en az bakıma ihtiyaç duyan bitki olarak dut ilk sıralarda yer almaktadır. 
]]>
Egzama Dut Kurusu https://www.dut.gen.tr/egzama-dut-kurusu.html Thu, 15 Nov 2018 12:19:38 +0000 Egzama dut kurusu, Egzama, çeşitli dış ve iç faktörlere karşı derinin iltihaplı cevabı olarak ortaya çıkan rahatsızlığın genel adıdır. Pek çok farklı nedenler ile ortaya çıkan bu deri hastalığı belirti olarak şişlik Egzama dut kurusu, Egzama, çeşitli dış ve iç faktörlere karşı derinin iltihaplı cevabı olarak ortaya çıkan rahatsızlığın genel adıdır. Pek çok farklı nedenler ile ortaya çıkan bu deri hastalığı belirti olarak şişlik, kızarıklık ve kaşıntı şeklinde kişide kendini göstermektedir. En önemli belirtisi ise psikolojik olarsak hastaya verdiği rahatsızlıktır. Tam anlamı ile bir deri hastalığıdır. Özellikle çocuklarda daha sık olarak karşımıza çıkan egzama deri hastalığı toplumda oldukça yaygın halde kendini göstermektedir. Ayrıca egzama deri hastalığının pek çok alt türü de bulunmaktadır. Tıp dilinde dermatit olarak isimlendirilen bu egzama hastalıklarının henüz sebepleri ve kesin tedavisi hakkında bir cevap bulunamamıştır. Egzamanın sebepleri sabitlemesi de daha çok kalıtsal olduğuna inanılmaktadır. Bu deri hastalığını yaşayan kişilerin çoğunda aynı belirtiler gözlemlendiğinden kalıtsal tezi ağır basmaktadır. O nedenle de egzama hastalığının belirtilerinin iyi bilinmesi ve erken teşhis ile tanı konulması tedavisinde başarı oranını yükseltir. Ayrıca egzama rahatsızlığında kullanılan ve çok yaygın olan bir düğer yöntemde bitkisel tedavilerdir. Özellikle dut kurusu egzamanın bitkisel tedavisinde sıkça rastlanılan bir bitkisel kürdür. Kesin bir tedavi olmayan egzamanın dut kurusu ile hazırlanan kürlerin çok etkili olduğu hekimler tarafından da onaylanmıştır. 

Egzama dut kurusu kürünün malzemeleri
 • Beş yüz gram klorsuz su, 
 • Bir avuç dolusu dut kurusu, 
Egzama dut kurusu kürünün yapılışı

Bir tencere içerisine klorsuz su ilave edilerek kaynatıldıktan sonra içerisine bir avuç dut kuruda atılarak kısık ateşte ağzı kapalı şekilde yaklaşık beş altı dakika kadar kaynatılır. Daha sonra ocaktan alınarak ılıması için bekletilir. Ellerinizi yakmayacak hale geldiğinde ise egzama olan yerlere ellere cerrahi eldiven giyilerek veya ellerinizde var ise giymeden egzama olan yerlere gelecek şekilde kap içerisindeki karışıma koyunuz vücudunuzun herhangi bir yerinde ise bu işlemi yaptığınız suyu küvet içerisine göre ayarlayarak tekrarlayabilirsiniz. Karışım içerisinde on dakika bekledikten sonra bir saat kadar banyo yapmadan sudan çıkarak bekledikten sonra bol su ile durulamanız yeterlidir. Bu işlemi egzamalı bölgelere haftada üç kez uygulamanız ve iki hafta devam etmeniz durumunda egzamalar da düzelmeler görebilirsiniz. 

Hemen hemen her yerde bulunabilecek olan dut kurusu, insan sağlığına faydalı bir besindir. Dut kurusunun içeriğindeki vitamin ve mineraller güçlü bir mikrop öldürücü etkiye sahiptir. Özellikle Beyaz dut kurusunun içerisinde bulundurduğu kimyasallar ve antioksidanlar ile yarattığı antibiyotik etkisi sayesinde deri hastalıklarında sıkça kullanılmaktadır. Dut meyvesinin dalından koparılması ile içerisinde bulunan antioksidanlar ve kimyasallar çok çabuk yok olacağından kurutularak muhafaza edilmesi gerekmektedir. Veya koparıldığı an kullanılması veya tüketilmesi gerekir. Ellerde oluşan egzamaya bağlı deri sorunları yüzünden, birçok egzama hastası çevrelerinde istedikleri gibi hareket edemez hale geldiklerinden ötürü tıbbi olarak kesin bir tedavi olmadığından doğal tedavi yöntemlerine yönelmektedir. Bu tedavi yöntemlerinin başında da egzama dut kurusu kürü gelmektedir. Sağlıkla kalın.
]]>
Kuru Dut Kalori https://www.dut.gen.tr/kuru-dut-kalori.html Thu, 15 Nov 2018 19:09:17 +0000 Kuru Dut Kalori, Kuru dut, dut ağacından toplanarak kurutularak elde edilen ve besin değeri bakımından oldukça zengin bir meyvedir. İçerdiği lif ve besin değeri bakımından sindirim sistemini çalıştırarak hazımsızlığın olm Kuru Dut Kalori, Kuru dut, dut ağacından toplanarak kurutularak elde edilen ve besin değeri bakımından oldukça zengin bir meyvedir. İçerdiği lif ve besin değeri bakımından sindirim sistemini çalıştırarak hazımsızlığın olmasının önüne geçmiştir.  Aynı zamanda vücuda alınmış olan yağları vücut tarafından sindirilmeden ve emilmeden dışarı atması bakımından son derece önemlidir. Dut meyvesi yüksek miktarda şeker içerdiği için genellikle diyabet hastaları için uygun olmadığı için tavsiye edilmez. Çünkü birden bire kandaki şeker seviyesini artırarak ani düşüş yaşamasına sebep olmaktadır.genellikle dut kurusu kış aylarının uzun kış gecelerinde oldukça bol tüketilen ve gelen konuklara ikram ederek sohbeti tatlandıran özelliği ile hem ağzımızı tat verir hem de doğal antibiyotik vazifesi yaparak kış aylarında rastlanan rahatsızlıklara karşı koruma görevi olarak kalkan oluşturur. Dut kaç kaloridir sorusunu soracak olursak dutun yaş ve ya kuru olduğunu ayrı ayrı incelemek gerekmektedir.
 •  100 gram yaş dut 44.5 kalori içermektedir. 
 • 100 gram kuru dut 220 kalori içermektedir.
 100 Gram Kuru Dutun Elde Edilen Besin Değerleri: 
 • Enerji: 220 kalori 
 • Karbonhidrat: 55 gram 
 • Protein: 8.2 gram 
 • Yağ: 2.2 gram 
 • Lif: 8.5 gram
 • Şeker: 40.5 gram 
 • Su: 87.68 gram
]]>
Dut Kurusu Kalori https://www.dut.gen.tr/dut-kurusu-kalori.html Fri, 16 Nov 2018 14:19:41 +0000 Dut Kurusu kalori, Beyaz dut, karadut kırmızı dut Eğin (Kemaliye) ve iç Anadolu bölgelerinde üretilen beyaz dut çeşitleri, en bereketli olandır. Beyaz Dut besin değeri açısından çok zengindir. Hasadı yapılır yapılmaz Dut Kurusu kalori, Beyaz dut, karadut kırmızı dut Eğin (Kemaliye) ve iç Anadolu bölgelerinde üretilen beyaz dut çeşitleri, en bereketli olandır. Beyaz Dut besin değeri açısından çok zengindir. Hasadı yapılır yapılmaz veya dalından tüketilmesi çok faydalıdır. Toplandıktan çok az bir süre sonra dutun lezzeti yavaş yavaş kaçmaya başlar. Nedeni ise içeriğinde yer alan bazı canlı maddelerin dalından toplandıktan bir iki saat sonra değişime uğramasıdır.

Özellikle dut kurusu uzun kış aylarında gelen misafirlere ikram edilerek sohbetleri tatlandıran güzelliği, lezzeti ile hem ağızları tatlandırır hem de doğal bir antibiyotik olaraktan kış aylarında meydana gelen hastalıklara karşı da bünyeyi koruma altına alacaktır. İnsan sağlığı için. Çok yararlı bir meyvedir. Sağlık açısından önemli olan bu meyve özellikle kış aylarında çocuklar ve yaşlıların sıkça tüketmesinde önerilmektedir

 

Dut Kurusu Kaç Kalori, Yaz aylarının en sevilen çok lezzetli meyvesidir. Dutun kurusu da tazesi kadar oldukça lezzetli olmasının yanında çok besleyici ve sağlıklı doğal yemişler gurubunda yer almaktadır. Kış aylarında insan vücudu için doğal bir antibiyotik görevi gören kuru dutun kalori değeri ise 100 gr kuru dutun yaklaşık olarak 93 kalori olduğu hesaplanmıştır. Tespit edilen 20'ye yakın çeşidi olan duttun en çok rastlanan türleri vardır. Ayrıca beyaz duttan elde edilen pekmezde besin değeri bakımından son derece önemlidir. Hem beyaz hem de karaduttan elde edilen pekmezin başta mide rahatsızlığı olmak üzere soğuk algınlığı kalp zayıflığı bademcik iltihabi bağırsak ve mide rahatsızlıklarında dut pekmezi tüketilmesi tavsiye edilir. Dut pekmezi aynı zamanda iştah açıcı ve vücuda zindelik verici etkiler yapar yapılan araştırmalar sonucu bir yemek kaşığı dut pekmezinde 60 kalori olduğu da belirtilmektedir.

]]>
Beyaz Dut Reçeli https://www.dut.gen.tr/beyaz-dut-receli.html Fri, 16 Nov 2018 16:48:02 +0000 Beyaz Dut Reçeli, özellikle yaz ayında en bol yediğimiz, büyük küçük herkesin en çok severek tükettiği sulu meyve çeşitlerinden bir tanesidir. Ayrıca beyaz dur tüketen her insanın sağlığı açısından oldukça faydalı ola Beyaz Dut Reçeli, özellikle yaz ayında en bol yediğimiz, büyük küçük herkesin en çok severek tükettiği sulu meyve çeşitlerinden bir tanesidir. Ayrıca beyaz dur tüketen her insanın sağlığı açısından oldukça faydalı olan mucize meyvelerden bir tanesidir. En çok beyaz dutu çocuklar beğenerek ve severek tüketirler. Mevsiminde iken mutlaka bolca beyaz dut tüketilmelidir. Beyaz dut aynı şekilde reçeli yapıldığı zamanda oldukça faydalıdır. Hem görünümü hem de lezzetti ile nefis bir lezzette olan beyaz dut reçeli, sağlığını korumak isteyen kişilerin kış aylarında en çok yemesi gereken sağlıklık besin maddesidir. Yapılışı oldukça pratik olan beyaz dut reçelinin tadını sizlerde merak ediyorsanız mevsiminde temin ederek kış hazırlığına birkaç kavanoz dut reçeli hazırlayın. 

Beyaz Dut Reçeli İçin Gerekli Malzemeler
 • 1 kilo beyaz dut
 • 5 su bardağı toz şeker
 • Yarım limonun suyu
Beyaz Dut Reçelinin Hazırlanışı, ilk önce beyaz dutları bol suyun içerisinde iyice yıkayalım ve ardından suyunu süzmesi için süzgecin içerisine alalım. Suyunu süzen beyaz dutları reçel yapacağımız geniş tencerenin içerisine ilave edelim. Daha sonra beyaz dutların üzerinin her yerini toz şeker ile kapladıktan sonra dutların suyunu bırakması için bir gece tencerenin kapağını kapatarak bekletelim. Ertesi gün dut reçelini temiz bir tahta kaşık ile karıştıralım ve ocağın üzerine tencereyi alalım, altını açalım. Beyaz dutlar iyice yumuşayıncaya kadar reçeli kaynatalım. Ardından kaynamakta olan beyaz dur reçelinin içerisinden metal olan bir kevgir yardımı ile dutları içinden çıkaralım ve kenara alalım. Tencerenin içinde kalan şerbeti koyulaşıp kıvamını alıncaya kadar kısık ateşin üzerinde kaynatalım. Şerbeti indirmeden önce içine yarım limon suyunu sıkalım ve bir iki taşım daha kaynatıp ocağın altını kapatalım. Reçelin içinde önceden aldığımız beyaz dutları yeniden ilave edelim ve temiz cam kavanozların içerisine soğumadan dolduralım. Hemen tüketeceksiniz soğuduktan sonra kavanozun kapağını kapatmanızı öneririz. Eğer kış ayında tüketmek için bekletecekseniz mutlaka reçel kavanozlarının kapakları sıcakken kapatılmalıdır. :Bu şekilde kavanozun kapağı vakumlu olarak kapandığı için uzun süre serin ve kuru yerde beyaz dut reçelini saklayabilirsiniz. Afiyet olsun.
]]>
Rüyada Kırmızı Dut Görmek https://www.dut.gen.tr/ruyada-kirmizi-dut-gormek.html Fri, 16 Nov 2018 19:12:06 +0000 Rüyada kırmızı dut görmek, gelecekte bizi bekleyen hayırlı olayların bir işaretidir. Kırmızı canlılık, hareket, yaşam ve eğlenceyi temsil eden bir renktir. Dutun üzerindeki bol tohumlu yapı bu güzelliklerin dallanıp budakl Rüyada kırmızı dut görmek, gelecekte bizi bekleyen hayırlı olayların bir işaretidir. Kırmızı canlılık, hareket, yaşam ve eğlenceyi temsil eden bir renktir. Dutun üzerindeki bol tohumlu yapı bu güzelliklerin dallanıp budaklanarak hayatınızın her alanını saracağını gösterir. Rüyada kırmızı dut görme olayının hayatınızda gerçekleşmesi muhtemel olan pozitif yönleri şu şekilde sıralanabilir:

Rüyada kırmızı dut gören kişi yakın gelecekte hayatına neşe ve mutluluk katacak biriyle tanışacaktır. Bu kişi ilişki kurabileceği bir karşı cins, çok yakın bir arkadaş ve hatta doğabilecek bir çocuk da olabilir. Hangisi olursa olsun kesin olan bir şey varsa, o da rüyayı gören kişinin hayatına giren kişi rüyayı görenin hayatını bambaşka yerlere götürecek tam bir umut ışığı olacaktır.

Bir başka tabir ise rüyada kırmızı dut gören kişinin üzerinde çalıştığı ve uzun zamandır istediği bir olayın gerçekleşmesidir. Bu bir diploma da olabilir. İş kurmak da olabilir. Rüyada kırmızı dut görmek sizi ve hayatınızdaki insanları olumlu yönde etkileyecek olayların miladı sayılabilir. Bir başarı hikayesi yaratabilir, bu hikayenin kahramanı siz olabilirsiniz ve şunu bilmekte fayda var ki hikaye mutlu sonla biter.

Rüyada kırmızı dut görmek bazı durumlarda ise rüyayı gören kişinin hayatına yeni yön vererek tamamen değiştirmesidir. Buna verilebilecek en uygun örnek uzak ülkelere seyahat etmektir. Yeni bir araba almak, evlilik yolunda adımlar atmak, çocuk yapmak, yeni bir şehre veya ülkeye taşınmak ve bunun gibi daha birçok sıra dışı olayın hayatınıza girmesiyle sizi ve hayatınızı değiştirmesi ve bu değişimin çevrenizdekilerin size bakış açısını olumlu yönde etkilemesidir. Bazı zamanlarda insanlar düşünür: Mutlu olmanın sırrı nedir Sınırları, durumları ve noktaları nedir Ve gerçekleşecek olaylar sizin bu cevabı arayan yerine bulan kişi olduğunuzu gösterecektir.

Rüyada kırmızı dut görmek gerçekleşecek olayların sizin çaba ve çalışmalarınızın sonunda olmayacağını gösterir. Bu yüzden rüya tabirlerine bakıp arayışta olmak hataya düşmek demektir. Hayatı doğal akışına bırakırsanız güzel olaylar sizi bulacaktır. Kırmızı dut şans demektir. Şansa inanmıyorsanız kader demektir. Beklenti içine girebilirsiniz ama onun sizi bulacağını da aklınıza yazın.

Bazı özel durumlarda rüyada kırmızı dut görme durumu kötüye işaret edebilir. Rüyayı gören kişi eğer dutun suyunu çıkararak yiyor ve üstüne bulaşıyorsa hayatı dingin yaşamaya bakmalıdır. Dut lekesi çıkması zor bir lekedir. Bu yüzden hayatında bazı şeyleri değiştirmesi gerekir. Bu kötü bir arkadaş, bir sevgili veya ev olabilir. Önemli olan değişiklik yapılacak kişi ve nesnenin iyi seçilmesi ve hayatınızdan çıkarılmasıdır.
]]>
İbrahim Saraçoğlu Dut Kürü https://www.dut.gen.tr/ibrahim-saracoglu-dut-kuru.html Sat, 17 Nov 2018 09:00:22 +0000 İbrahim Saraçoğlu Dut Kürü; herhangi bir yan etkisi yoktur. İbrahim saraçoğlu dut kürü, uygulaması gayet kolay ve basit bir kürdür. İbrahim Saraçoğlu dut kürü, egzama tedavisinde çok etkili bir kürdür. İbrahim Saraçoğl İbrahim Saraçoğlu Dut Kürü; herhangi bir yan etkisi yoktur. İbrahim saraçoğlu dut kürü, uygulaması gayet kolay ve basit bir kürdür. İbrahim Saraçoğlu dut kürü, egzama tedavisinde çok etkili bir kürdür. İbrahim Saraçoğlu dut kürü, doğal antibiyotik özelliği taşımaktadır. Dut yazın toplandığı anda tüketilmelidir. Aksi takdirde tadı yavaş yavaş değişmeye başlar. Dudun içerisinde bulunan petunidin maddesi özelliğini toplandıktan sonra yitirmeye başlar. İbrahim Saraçoğlu dut kürü, kandaki iltihabı temizler. İbrahim Saraçoğlu dut kürü, antienflamatuar etkilidir. İbrahim Saraçoğlu dut kürü, saç dökülmelerine karşı etkili bir ilaçtır. İbrahim Saraçoğlu dut kürü, egzamaya ve sedef hastalığına iyi gelir. İbrahim Saraçoğlu dut kürü, antioksidandır. İbrahim Saraçoğlu dut kürü, kansere karşı koruyucudur. İbrahim Saraçoğlu dut kürü, karaciğer ve böbreklerin çalışmasını düzenler. İbrahim Saraçoğlu dut kürü, periten, A vitamini, C vitamini, K vitamini, E vitamini açısından oldukça zengindir. Ayrıca içerisinde kalsiyum, demir, tiamin, nisain ve  folat vardır.

Ellerdeki Egzama İçin Dut Kürü; 

İbrahim Saraçoğlu Dut Kürü Hazırlanışı; Yarım litre suyu tencereye koyuyoruz ve kaynatıyoruz. Kaynadıktan sonra içerisine bir avuç veya iki avuç beyaz dut kurusu ilave ediyoruz. Daha sonra yedi, sekiz dakika kadar hafif ateşte kaynatıyoruz.

İbrahim Saraçoğlu Dut Kürü Uygulanışı; Kaynama süresi tamamlandıktan sonra ılıktan biraz sıcak elinizi yakma derecesine yakın sıcaklıkta olacak şekilde egzamalı olan elimizi tencerenin içine sokuyoruz. En az on dakika bu şekilde elimizi tencerenin içerisinde tutuyoruz. On dakika sonra bir saat boyunca elimize hiçbir şekilde yıkamıyoruz. Bir saat geçtikten sonra ise sadece su ile ellerimizi yıkıyoruz. Bu kürü haftada üç kez uyguluyoruz. Her defasında taze hazırlanmak zorundayız. İki hafta içerisinde İbrahim Saraçoğlu küründen herhangi bir sonuç alınamamış ise kürü uygulamaktan vazgeçiyoruz. İbrahim Saraçoğlu dut kürünün, dördüncü kullanımdan sonra etkileri net olarak görülür. 

İbrahim Saraçoğlu dut kürü, ellerde ve vücudun diğer bölgelerinde olan egzamalar için birebirdir. Doğal bir yöntemdir. Herhangi bir yan etkisi yoktur. Medikal tedavi ile halledemediğimiz egzama sorunlarını dut kürü kolayca çözebiliriz. 
]]>
Siyah Dut https://www.dut.gen.tr/siyah-dut.html Sat, 17 Nov 2018 09:22:59 +0000 Siyah dut, günümüzde mucizevi etkileri olan meyvelerden biri olan siyah dut üzerinde yapıla araştırmalara göre adeta bir şifa kaynağı olduğu düşünülmektedir. Tek bir kara dut ağacından onlarca kilo meyve edilebilmektedi Siyah dut, günümüzde mucizevi etkileri olan meyvelerden biri olan siyah dut üzerinde yapıla araştırmalara göre adeta bir şifa kaynağı olduğu düşünülmektedir. Tek bir kara dut ağacından onlarca kilo meyve edilebilmektedir. Tüketimi oldukça kolaydır. Ancak nazik bir meyve olduğu için uzun süre muhafaza edilemez. Bir gün içinde tüketilmesi gerekir. Kara dut, C, E, K vitaminleri bakımından zengin içeriğe sahiptir. C vitamini etkisi meyvenin etkili bir antioksidan olmasını sağlar ve bu özelliğinden dolayı pek çok hastalığa karşı faydalı olur. Lif bakımından da mükemmel bir meyvedir. Diyet listelerine eklenerek tüketilmesi faydalı olur.

Siyah dut faydaları nelerdir

Siyah dutun içinde barındırdığı vitaminler ve mineraller kansızlık başta olmak üzere, basur, dizanteri, kanser gibi pek çok hastalığa karşı vücudu korur. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkisi sayesinde bağışıklığa bağlı gelişebilecek hastalıkların oluşma riskini azaltır. Siyah dut, şurup, pekmez yapımında, tatlı ve pastaların içeriğinde yaygın şekilde kullanılır.

Siyah dut bol miktarda potasyum barındırır. Bu içeriği diyabet hastalarında insülin düzeyinin sağlıklı seviyede kalmasını sağlar. Diyabet hastaları günlük bir yemek kaşığı pekmezini ya da şurubunu tükettiğinde iyi sonuçlar alabilir.

Yara tedavisinde siyah dut alternatif olarak kullanılabilir. Kesik, çizik ve derin yaraların iyileşme sürecini hızlandırır. Açık yaraların enfeksiyon kapmasını önler. Bunlarla beraber sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarına karşı da iyi gelir.

Kan hücre sağlığını koruyan siyah dut, kanın temizlenmesine de yardımcı olur. Bakır ve manganez bakımından zengin olan siyah dut, kan hücrelerini koruyarak hasarlı olanları onarır.

Soğuk havalarda salgın şeklinde gelişen üst solunum yolu hastalıkları için kara duttan yardım alınabilir. Siyah dut, özellikle soğuk algınlığına karşı iyi gelir.

Mikrop kırıcı özelliği olan siyah dut, ağız, diş ve dişeti hastalıklarına karşı kullanılabilir. Siyah dut yaprakları dişeti kanamalarına
sürüldüğünde kanamayı keser.

Siyah dut, halsizlik problemi yaşayanlar içinde iyi bir alternatiftir. Saç dökülmesi, gastrit, sindirim sistemi rahatsızlıkları, hepatit tedavisi gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilir.

Adet kanamalarını düzenlemek, adet dönemlerinde yaşanan sıkıntıları hafifletmek için siyah dut faydalıdır. Siyah dut, adet döneminin sağlıklı bir şekilde ilerlemesine yardımcı olur.

Siyah dut, cilt bakımı ve sağlığı için kullanılabilir. Birçok kozmetik ürün içinde siyah duta yer verilmektedir. Siyah dut cilt için maske şeklinde hazırlanarak kullanılabilir. Cilt hücrelerini yenileyerek ciltte birçok olumsuzluğu giderici etki sağlar. Lif içeriği sayesinde cildin sağlıklı bir görünüm kazanmasına yardımcı olur. Siyah dut kullanılarak hazırlanan bir maske tarifine gelin hep birlikte göz atalım;

1 çay bardağı siyah dut, bir miktar yoğurdun içine eklenerek karıştırılır. Üzerine birkaç damla Hindistan cevizi yağı eklenip, homojen şekilde karıştırılır. Son olarak 1 tatlı kaşığı limon suyu eklenip, tekrar harmanlanır. Elde edilen karışım cilde tatbik edilir. Cilde maskenin iyice yedirilerek sürülmesi gerekir. Yaklaşık 20 dakika bekletilerek bol suyla yıkanır. Maske haftada bir defa düzenli uygulandığında cildin daha genç ve kusursuz görünmesini sağlar. Toksinlerin cilde vermiş olduğu hasarı onarır. Beraberinde ciltte kırışıklıkların oluşumunu engeller. Bunların haricinde siyah dut yağlı cilde sahip olan kişiler için mükemmel bir alternatiftir.
]]>
Dut Tatlısı https://www.dut.gen.tr/dut-tatlisi.html Sun, 18 Nov 2018 01:36:41 +0000 Dut tatlısı, Hem damak tadınıza uygun hem de vitamin deposu olan bu tatlıya sizde bayılacaksınız. Kuru yada yaş dut vücutta kan eksikliğine karşı, vücuda kan depolar. Özellikle kansızlık şikayeti olan kişilerin bu tatl Dut tatlısı, Hem damak tadınıza uygun hem de vitamin deposu olan bu tatlıya sizde bayılacaksınız. Kuru yada yaş dut vücutta kan eksikliğine karşı, vücuda kan depolar. Özellikle kansızlık şikayeti olan kişilerin bu tatlıyı tüketmeleri faydalı olacaktır. Çocuklar içinde son derece önemli olan dutu tatlının içinde severek tükettiklerinden emin olun.

Dut Tatlısı Malzemeler:
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • 1 su bardağı kuru dut
Kek Malzemesi İçin:
 • 3 adet yumurta
 • 1 çorba kaşığı toz şeker
 • 8 çorba kaşığı irmik 6 çorba kaşığı pirinç unu
 • 1 çorba kaşığı un
 • 1 paket kabartma tozu
 • 1 su bardağı yoğurt
 • 1 paket şekerli vanilya
Şerbeti İçin:
 • 3 su bardağı su
 • 1 buçuk su bardağı toz şeker
 • 2 adet karanfil
 • Birkaç damla limon suyu
Üzeri için:
 • Hindistan cevizi yada çikolata damlası
Dut Tatlısı Hazırlanışı:

Dut Tatlısı, İlk önce şerbetin kek olana kadar ılık olması için şerbetini hazırlayıp hazırda bulundurun. Genişçe bir kaba suyu ve şekeri tarif de ki ölçülere göre koyup kaynamaya bırakın. Kaynayan ve kıvama gelen şerbetin içine birkaç adet karanfil ve limon sıkıp soğumaya bırakmak üzere tezgahın üzerine alın. 
Daha sonra bir teflon tavaya tereyağını eritip üzerine kuru dutları döküp kavurun. Daha sonra kuru dutun fazla yağını bir süzgeç yardımı ile süzün. 
Ayrı ve geniş bir kapta keki hazırlamak için yumurtayı kırıp, üzerine toz şekeri serpip mikserin hızlı ayarında köpürterek çırpın. Daha sonra pirinç unu irmik ve un hariç diğer malzemeleri döküp iyice çırpın. Unu erken dökerseniz kek iyi kabarmaz ve yumurtanın köpüğü kaybolur. Daha sonra ayrı bir kapta, irmiği, unu ve pirinç ununu iyice harmanlayıp kekin içine dökün. Daha sonra bir kek kalıbını yağlayıp, her tarafını unladıktan sonra kek hamurunun yarısını dökün. Daha sonra üzerine her tarafına gelecek şekilde yağlanmış tereyağını dökün. Daha sonra üzerine kek hamurunun geri kalanını dökün. Daha sonra önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında yaklaşık olarak 35-40 dakika kadar pişirin. 
Üzeri kızaran kekin pişip pişmediğini anlamak için birkaç yerine kürdan batırarak anlayabilirsiniz. Kek hamuru kürdana yapışmıyor ise kek pişmiştir. Kürdana yapışıyorsa sıcaklığı dağılmadan tekrar fırına verin.
Pişen kekin ilk sıcaklığı gittikten sonra yavaşça her tarafına gelecek şekilde şerbetini dökün. Daha sonra şerbetin çekilmesini bekledikten sonra üzerine Hindistan cevizi yada çikolata damlası dökerek servis tabağına alarak süslemesini yapıp servis edin.
]]>
Siyah Dut Pekmezi https://www.dut.gen.tr/siyah-dut-pekmezi.html Mon, 19 Nov 2018 01:35:50 +0000 Siyah dut pekmezi, Bağışıklık sisteminin güçlendirdiği gibi birçok hastalığa da iyi gelmektedir. Siyah dut en bol olduğu mevsim olan temmuz ve eylül ayında bol miktarda bulunmaktadır. Sizde evde siyah dut pekmezini kolaylıkla y Siyah dut pekmezi, Bağışıklık sisteminin güçlendirdiği gibi birçok hastalığa da iyi gelmektedir. Siyah dut en bol olduğu mevsim olan temmuz ve eylül ayında bol miktarda bulunmaktadır. Sizde evde siyah dut pekmezini kolaylıkla yapabilirsiniz. Kışın kendiniz ve Çocuklarınızla birlikte yemek için muhafaza edebilirsiniz. Siyah dut pekmezi yaparken dikkat edilecek en önemli unsur, siyah dutun lekesinin çıkmıyor olmasıdır. Siyah dut pekmezi yaparken sıkılması gerektiği için sıkma esnasında ona uygun kıyafetler kullanıp mağdur olmayın. Karadut pekmezi doğal ortamda güneş altında olgunlaştırıldığı için bir hafta sürmektedir. Siyah dut pekmezi yaparken uygun bir ortam hazırlandıktan sonra hazırlanma aşaması şöyledir, 

Siyah dut pekmezi nasıl yapılır

Mevsiminde taze olarak toplanan ve ya satın alınan siyah dut öncelikle güzel bir şekilde ayıklanır ve yıkanır. Siyah dut yıkanırken hassas davranın ve olabildiğince suyunun akmamasına özen gösterin. Tamamen süzülen siyah dutları saçlarından ayırın. Derin bir tencere içerisine koyun bir miktar su ilave ederek ocağa alın. Tahta bir kaşık yardımıyla karıştırarak güzelce pişirin. Piştikten sonra bir süzgeç yardımıyla süzün. İsterseniz kendi haline bırakarak yavaş yavaş süzülmesini bekleyebilirsiniz. Dilerseniz de eliniz ve ya tahta kaşık yardımıyla bu süreci hızlandırabilirsiniz. Üst kısımda kalan posanın tamamen ezilmiş olmasına dikkat edin. Posasını ayırın ve çöpe atın. Elde ettiğiniz suyu geniş bir tepsiye dökün. Üzerine gererek bir tülbent örterek dış etkenlerden koruyun. Güneşe direk maruz kalacak bir şekilde koyun. Koyulaşıncaya kadar güneş altında bekletin. Yağmur ve su girmemesi e dikkat edin. Çam kavanozlara koyarak buzdolabında muhafaza edin. Siyah dut pekmezini tüketirken ıslak kaşık kullanmayın ve su ile temas ettirmeyin. Bu siyah dut pekmezinin ekşimesine neden olur. 

Siyah dut pekmezi faydaları, Siyah dut pekmezi çok önemli bir antioksidandır. İçeriğinde bol miktarda C, E, K vitamini içermektedir. Sodyum, potasyum, demir, bakır, magnezyum, selenyum, manganez ve çinko gibi mineraller içermektedir. Bunun dışında siyah dut pekmezinin yararlı olduğu rahatsızlıklar şunlardır, 
 • Hemoroid, 
 • Dizanteri, 
 • Anemi, 
 • Kanser, 
 • Cilt sağlığına iyi gelmektedir. 
]]>
Dut Bahçesi https://www.dut.gen.tr/dut-bahcesi.html Mon, 19 Nov 2018 04:09:01 +0000 Dut Bahçesi: İpek böceğinin yegane besini dut yaprağıdır. Bir kutu ipek böceği için yaklaşık 500 kilo dut yaprağına ihtiyaç duyulur.  Bu nedenle ipek böceği için kurulacak dut bahçesinin, ipek böceği besleme yerine Dut Bahçesi: İpek böceğinin yegane besini dut yaprağıdır. Bir kutu ipek böceği için yaklaşık 500 kilo dut yaprağına ihtiyaç duyulur.  Bu nedenle ipek böceği için kurulacak dut bahçesinin, ipek böceği besleme yerine yakın olması işçilik açısından avantaj sağlar.

Dut Bahçesi İçin Dezavantajlı Yerler: Aşağıda yazılı olan yerlerde dut bahçesinin kurulması, ürün kalitesi ve verim rekoltesi bakımından çok riskli olup, dut bahçesi kurulmasında bu hususlara dikkat edilmesi gerekir.

 • Tarım ürünleri için ilaçlama yapılan yerlerin yanı
 • Toz çıkaran yol kenarları
 • Zehirli gaz çıkaran fabrika civarları
 • Sulama sıkıntısı olan yerler ve besleme yönünden zayıf topraklar.

Dut bahçesi Tesisi: İpek böcekçiliği için iki türlü dut bahçesi tesisi kurulur.

 • Kapama türü dut bahçesi.
 • Tarla sınırına kenar ağacı olarak kurulan dut bahçesi.

İpekböcekçiliği için en uygun tür; yalnızca dut ağaçlarının yetiştirildiği Kapama dut bahçeleridir. Çünkü yaprağın hasadı ve bakım işleri daha kolay bir şekilde uygulanır. Sınır ağaçları olarak oluşturulan dut bahçesinin ise, arazinin ekonomik kullanım avantajı bulunur.

Fidan İhtiyacı Miktarının Tespiti: Dut bahçesi tesisinde, ihtiyaç duyulan fidan adedi aşağıdaki formüle göre bulunur. 

Örnek=1 sıralar arası 2,5 mt, sıralar üzeri 1,5 mt. Olacak şekilde 1 dekar (1000 m2) alana dutluk tesis edilecekse. Buna göre toplam dut fidanı ihtiyacı; 1000m2 için fidan miktarı=266 adet 2,5 x 1,5 (1000/(2,5x1,5)=266) 

Örnek=2 sıralar arası 3,0 metre, sıralar üzeri 2,0 metre olacak şekilde 1 dekar (1000 m2) dutluk tesis edilecekse. Buna göre toplam dut fidanı ihtiyacı; 1000 m2 için, fidan miktarı =  166 adet 3,0 x 2,0  (1000/(3*2)=166

Her İki örnekte de görüldüğü gibi farklı aralıklar ile fidanlar dikilebilir. Fidan dikimini yapmadan kaç kutu ipekböceği beslenecek bir bahçe tesisi yapacağımıza ve bunun için ne kadar bir arazinin ayrılabileceği kararının verilmesi gerekir. Bu iki husus belirlenmesinden sonra, asgari 2,5*1.5 aralıklar ile arazi yapısı ve tercihe göre farklı aralıklar ile fidanların dikimin yapılabiliriz. Dut fidanından verimli ve sulu topraklarda 3 üncü yıldan sonra yaprak alınmaya başlanır. Sulak olmayan kırsal bölgelerin fidanlarında yaprak alınması için ise bu süre daha beklenir.

Dut Ağacının Şekillendirilmesi: Dut fidanı dikiminden sonra, verilecek yüksekliğe göre fidanın gövdesi bir miktar kesilir. İlkbaharda, fidan gövdesinin üzerinde birçok filiz olur. Yazın fidan gövdesi üst kısmında çok iyi gelişen 3 tane filiz bırakılır, alt kısmındaki filizler kesilip, bu 3 adet sürgünün daha çok gelişmesi temin edilir. Yaprak dökümü olduktan sonra, 3 adet dal gövde yüksekliğinin yarısı kadar uzunluğu kesilerek ağaç üzerinde, 3 tane güçlü kol bırakılmış olur, bu kollardan çıkan diğer sürgünlerin, yaz boyu gelişmesi için uğraşılır. Dut bahçesinin tesisi en az 2-3 senede tamam olur. 3. seneden sonra, ipek böceklerini beslemek amacıyla yaprak hasadına başlanır.

Dut Bahçesi Bakımı: Dut bahçesinden azami derecede kaliteli ve bol yaprak temin etmek için, dut bahçesine düzenli bakım yapılması gerekir. Dut bahçesinin, kurulduğu ilk senelerinde, gelişmesini sağlamak için, sık sık sulamak gerekir. Yetişkin Dut bahçesinin, yaprak veriminin yüksek olması, sulamayla doğrudan ilişkili olduğu için, sulamanın ihmal edilmemesi lazımdır. Dut Bahçesini yaz aylarında, havanın durumuna göre, iki, üç kez sulama yapmak yeterli olabilir.

Dut Bahçesi Toprak İşlemesi: ilkbahar yaz ile sonbaharda olarak, senede üç kez işleme yapılır. İlkbahar toprak işlemesi filiz oluşmadan önce, yazın budama yapıldıktan sonra, sonbaharda ise yaprak dökümünü takip eden günlerde yapılır. Dut Bahçesinde, gübreleme yapılması daha kaliteli ve daha fazla yaprak elde edilmesi için faydalı]]> Dut Pekmezi Kalori https://www.dut.gen.tr/dut-pekmezi-kalori.html Mon, 19 Nov 2018 16:57:47 +0000 Dut pekmezi Kalori, 100 gramı yaklaşık 280 kaloridir. Dut pekmezi, meyvelerin şıralarının kaynatma yöntemi ile yoğunlaştırılmasından  elde edilir.Kalori bakımından oldukça zengin bir besindir. Eskiden kö Dut pekmezi Kalori, 100 gramı yaklaşık 280 kaloridir. Dut pekmezi, meyvelerin şıralarının kaynatma yöntemi ile yoğunlaştırılmasından  elde edilir.Kalori bakımından oldukça zengin bir besindir. Eskiden köylerde şeker ihtiyaçlarını karşılamak için bireyler genelde pekmez tüketmişlerdir. Kalsiyum, demir, potasyum, selenyum, manganez, magnezyum gibi mineralleri içerisinde bulundurur. Bu tür minerallere insan vücudunun her zaman ihtiyacı vardır. Dut pekmezi faydalarına gelince, kansızlık, bağışıklık sistemi, sindirim sistemi, kalp ve damar hastalıkları, cilt sağlığı, karaciğer, akciğer hastalıklarına karşı son derece faydalıdır. Dut pekmezi içerisinde yer alan meyve şekeri sayesinde  her derde deva olabilecek bir besin kaynağıdır. 

Dut, güzel yurdumuzun hemen,hemen her bölgesinde yetişir. Özellikle iç Anadolu bölgesinde ılıman iklim koşullarında daha iyi yatışır. İlkbahar mevsiminde olgunlaşır ve temmuz ağustos aylarında toplanarak kaynatılıp pekmez haline dönüştürülür.
 
Dut Pekmezi Kilo Yapar mı

Dut pekmezinin kalori probleminin yanı sıra içinde bulunan mineraller sayesinde insanlarda iştah açıcı bir etki yaparak aşırı kilo alımına sebep olabilir. Kilo problemi olan kişilerin özellikle dut pekmezi tüketimine dikkat etmesi gerekmektedir. 
Dut pekmezi ile vücuda alınan Kaloriler kilo olarak geri dönebilir. Bununla birlikte aşırı tüketilen dut pekmezi gıda zehirlenmesine de sebep olabilir.
Kilo almak isteyen kişilerin özellikle yemesi tavsiye edilir ve kilosunu kontrol altında tutmayı başarabilen kişiler için de vazgeçilmez bir enerji kaynağıdır.

Dut Pekmezi Kalori içeriği;

Dut pekmezinin 100 gramının yaklaşık olarak sağladığı enerji ve kalori içeriği ise şöyledir; % 0,1 yağ, %4 kalsiyum, % 0,1 demir, % 71 karbonhidrat ve Vitamin A- B1- B2 içermektedir. Özellikle doktorlar kış aylarında dut pekmezi tüketilmesini tavsiye etmektedir, çünkü soğuğa karşı vücut direncini güçlendirmesinin yanında kansızlığa, halsizliğe ve daha saymakla bitmeyecek birçok hastalığa iyi gelir.
]]>
Beyaz Dut https://www.dut.gen.tr/beyaz-dut.html Mon, 19 Nov 2018 22:49:03 +0000 Beyaz Dut, dutgiller ailesinden olan beyaz dutun anayurdu doğu Asya' dır. Hızlı büyüme özelliğine sahip olup, boyları yaklaşık 20 cm'ye kadar uzayabilen, kalın dallı ve tepesi geniş bir ağaç türüdür. Kalp biçiminde yaprakla Beyaz Dut, dutgiller ailesinden olan beyaz dutun anayurdu doğu Asya' dır. Hızlı büyüme özelliğine sahip olup, boyları yaklaşık 20 cm'ye kadar uzayabilen, kalın dallı ve tepesi geniş bir ağaç türüdür. Kalp biçiminde yaprakları vardır ve olgunlaştıkça beyaza dönen tatlı meyveler verir. Bazı park ve bahçelerde süs bitkisi amacı ile de yetiştirilen beyaz dut; ülkemizde en çok Akdeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Sarı renkte dayanıklı odunu vardır ve bu odunlar müzik aletleri ve tarım aletleri yapılırken kullanılmaktadır. Aynı zamanda ipek böceklerinin de en çok sevdiği ağaç çeşitidir. Dut türleri arasında en çok kullanılan dut türüdür. 

Bir yaz meyvesi olan beyaz dut; dalından toplandıktan kısa bir süre içinde tüketilmesi gereken bir meyvedir. Çünkü; bekledikçe tadı değişmeye başlar. Ayrıca içerisindeki yararlı maddeler, bir süre sonra özelliğini kaybeder. Toplar toplamaz tükettiğiniz beyaz dutun antibiyotik etkisinden faydalanmış olursunuz. Ancak beyaz dut, kurutulmuş haliyle de yenilebilen bir yemiştir. Bu sayede kış aylarında da, hem tatlı ihtiyacınızı karşılayıp ağzınızı tatlandırmış olursunuz, hem de hastalıklara karşı koruyucu etkisinden yararlanmış oluruz. Birçoğumuzun gerek taze olarak, gerekse kurutulmuş olarak severek tükettiği beyaz dutun, mucizevi denecek çok fazla faydaları mevcuttur. Hatta bazı uzmanlar; "eşi benzeri olmayan bir nimet" olarak tanımlamışlardır. Ayrıca pestil, reçel, pekmez ve şurubu yapılarak da tüketilebilmektedir.

Beyaz dut faydaları
 • Bünyesinde bulundurduğu kimyasallar sayesinde doğal bir antibiyotik özelliğine sahip olan beyaz dut; meyve yapraklarında yüksek oranda " albomin ve olinik asit" maddeleri bulundurur. Bunlar sağlık için oldukça etkili maddelerdir. Örneğin; pek çok insanın kâbusu olan egzama hastalığı için mucizevi bir gıdadır. Yalnız bunun için kurutulmuş beyaz dutu kullanmalısınız.
 • Beyaz dut, ateş düşürücü özelliğine sahiptir ve aç olarak tüketildiğinde bağırsak parazitlerinde etkilidir. 
 • Yapraklarından yapılan çay, güçlü bir idrar söktürücüdür ve vücuttaki fazla suyu atar.
 • Taze yapraklarını, burun kanamalarında tampon yaptığınızda kanamayı durdurur. Derideki hafif kanamalı yaralarda da kullanabilirsiniz. 
 • İştahınızı açar ve vücuda enerji verir.
 • Sabahları kahvaltı öncesi, 1 bardak su ile tüketilen birkaç beyaz dut, bağırsakları çalıştırır.
 • Kansızlığa ve kandaki iltihaplanmalara iyi geldiği bilinen beyaz dut; B1- B2 vitamini, demir ve kalsiyum bakımından da oldukça zengindir.
 • Beyaz dutun pekmezi ise; çocuklarda zeka gelişimine, kemik erimesi, ülser ve mide hastalıklarına, astım- bronşit rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.
]]>
Urmu Dut https://www.dut.gen.tr/urmu-dut.html Tue, 20 Nov 2018 22:20:15 +0000 Urmu dut; Ekşi Kara Dutu olarak da bilinen Urmu Dutu bitkisi; ağaç formunda, kışın yaprağını döken bir üzümsü meyve türüdür. Ayrıca Moğol dutu olarak da bilinen Urmu dutunun, yetişmiş olanlarının boyu sekiz ile on metrey Urmu dut; Ekşi Kara Dutu olarak da bilinen Urmu Dutu bitkisi; ağaç formunda, kışın yaprağını döken bir üzümsü meyve türüdür. Ayrıca Moğol dutu olarak da bilinen Urmu dutunun, yetişmiş olanlarının boyu sekiz ile on metreye kadar ulaşmaktadır. Bu bitkinin saksıda yapılan yetiştiriciliğinde ise bitkinin boyları ortalama olarak bir metre yirmi santime kadar ulaşmaktadır. İklim yapısı eksi on beş ile otuz sekiz derece sıcaklıklara sahip olduğunda yaşam alanları vardır. Urmu dutunun sıcaklık ve ışık isteği çok olan bir bitkidir. Bitkinin yetiştiriciliği yapılması durumunda ilk bir senesi içerisinde soğuktan korunarak yetiştirilmesi gerekir. Bir yaşını doldurmuş bitkilerde ise fidanlar eksi on beş ile eksi yirmi dereceye kadar olan kış soğuklarına dayanabilir hale gelir. Aşırı gölgeli ortamlarda ise bitkinin verimi düşüş göstermektedir. Urmu dutunun toprak isteği humusça zengin olan ve normal geçirgen yapıda olan bir yapı sever. Urmu dutu kurak toprak özelliklerine dayanıklı olması ile beraber ortalama nem koşullarının ayarlanması ile bitkinin verimi artar. Bitkinin dikim mesafesi beş metre aralıklarda olmalıdır. Ayrıca döllenme yöntemi tozlanma ile olur ve arılar aracılığı ile gerçekleşir. Görüntü olarak parlak siyahımsı mor renkleri olan meyveleri vardır. yapı olarak uzun bir görünüme sahip olan ve Mayıs ve Haziran aylarında olgunlaşan bir meyvedir. Ekşi kara dutu yani urmu dutu fidanları ortalama üç yaşına geldiğinde meyve vermeye başlar. 

Urmu dut yararları;
 • Boğaz hastalıklarına iyi gelir.
 • Kansızlığı önler.
 • Bronşite iyi gelir.
 • Kalbe faydalı bir meyvedir.
 • Karaciğere iyi gelir.
 • Şeker ve astım hastalarına faydalıdır.
Urmu dutu, ülkemizde halk arasında kara dut olarak bilinir. özellikle karasal iklimin hakim olduğu bölgelerde yetiştirilir. Urmu dutu, organik olan bitkilerin içerisinde böceklenmeyen tek bitkidir. içerisinde bol miktarda A vitamini bulunmaktadır. Urmu durunun tek bir kötü özelliği vardır oda meyvesinin olgunlaşıp yenme zamanı çok çabuk geçer. Bu yüzden de Urmu dut olduğu dönemlerde hemen tüketilmesi gerekir. Aksi takdirde yeniden meyve verip olgunlaşana kadar yenme şansı yoktur. Urmu dutundan pekmez yapılarak da ilerleyen dönemlerde tüketilmesi sağlanabilir. Pekmezinin içeriğinde bol miktarda demir minerali bulunmaktadır. Bu sayede kansızlık problemi olan kişilerin kullanmasında fayda sağlar. Urmu dutu çok güçlü bir doğal antioksidandır. İçeriğindeki bu antioksidanlar sayesinde vücudun bağışıklık sistemi güçlenmektedir. 

Urmu dut, flavonoidler bakımından da zengin olan bir meyvedir. Bu özelliği sayesinde kalbi koruyucu etkiside vardır. Urmu dutu yaz aylarında serinletici bir meyvedir. Ayrıca karadut reçeli ve Karadut pekmezinin gribal enfeksiyonlara karşı bedeni koruyucu etkisi de vardır. Urmu dut ağız içi aftlara karşıda etkili bir meyvedir. Bronşit, öksürük gibi hastalıklara da iyi gelir. Boğaz şişmelerine veya iltihaplanmalarına bir yemek kaşığı Urmu dutu pekmezi bir yemek kaşığı tereyağ içerisine konularak karıştırıldığında çok iyi gelir. Ayrıca anne olan kadınların emzirme dönemlerinde sütlerinin artmasına da yardımcı olur. Enerji veren bir meyvedir. Ülkemizde Kahramanmaraş ilimizin yüksek dağlarında yetişir. Pekmezi ve reçelinin dışında şerbeti de yapılarak yaz aylarında serinletici bir içecek olarak kullanılmaktadır. Kısacası bademciğe, karaciğere şeker hastalarına ve astım hastalarına iyi gelen bir meyvedir.  

Urmu dutunun birçok tüketim şekli vardır. bunların içerisinde en çok kullanılanı ve yapılanı ise reçel, pekmez ve şerbet halleridir. Meyve olarak kısa bir süre olduğundan çok az tüketilse de yetişme dönemlerinde toplanarak bu belirttiğimiz seçenekleri yapılır. Bu sayede her mevsim karaduttan yararlanılmış olur. 
]]>
Rüyada Siyah Dut Yemek https://www.dut.gen.tr/ruyada-siyah-dut-yemek.html Wed, 21 Nov 2018 15:01:13 +0000 Rüyada siyah dut yemek, bu rüya sahibi hasta yatıyor ise Allah şifasını verecek ve iyileşecek, hastalığı bir daha tekrarlamayacak, sıkıntılarından kurtularak feraha çıkacak mutlu, huzurlu bir hayat süreceğine işarettir. Rüyada siyah dut yemek, bu rüya sahibi hasta yatıyor ise Allah şifasını verecek ve iyileşecek, hastalığı bir daha tekrarlamayacak, sıkıntılarından kurtularak feraha çıkacak mutlu, huzurlu bir hayat süreceğine işarettir.

Rüyada siyah dut yemek, kişi her zaman anne ve babasının duasını alan hayırlı bir insan ve sürekli hayırlı işler yapıyor demektir. İşleri her zaman güzel, iyi olacak yolunda gidecek hiçbir zaman sıkıntı çekmeyecektir.

Rüyada siyah dut yemek, rüyayı gören kişinin sahip olduklarını kıskananlar arkasından laf ve dedikodular yaparak iftiralar atıyor, fakat bu kişi o kadar hayırlı bir insan ki yaptığı hayırlar onu koruyor şeklinde yorumlanır

Rüyada siyah dut yemek, bu rüyayı gören kişi oldukça tasarruflu, idaresini bilen, parasını çarçur etmeyen, sıkıntı çektiği günleri düşünerek ilerisi için yeri geldiğinden mutfak masraflarından bile kısarak hiç bir lükse düşmeden birikim yapmaya çalışmaktadır yada birikim yapmaya başlayacaktır şeklinde yorumlanır.

Rüyada siyah dut yemek, kimilerine göre bu rüyayı gören etrafındaki kıskanç kişiler yüzünden bütün mal varlığını her şeyini, işini gücünü kaybedecek büyük sıkıntılara düşecek, bir daha toparlanması zor olacak şeklinde yorumlanır.

Rüyada siyah dut yemek, bu rüyayı görmenin psikolojik olarak yorumu ise, rüyada siyah dut yiyen kişi geçmişte kötü olaylar, yaşadığı, unutamadığı için, sürekli baskı altında ve psikolojisinin bozuk olduğunun göstergesidir ve kendisini çok yalnız kimsesiz hissetmektedir, mutlaka bir uzman tarafından psikolojik destek almalıdır şeklinde yorumlanır.

Rüyada siyah dut yemek, bu rüyayı gören kişinin rüyasının tamamını bilmediğimiz için, rüyada siyah dutu nasıl ve nereden yediğini bilmiyoruz. Eğer siyah dut rüyada ağacından yeniyor ise bu çok güzel ve hayırlara vesile olacaktır. Kısmeti açılacak, bol rızık ve düzenli kazanca sahip olacak, hayatı boyunca hiç sıkıntı çekmeyecektir şeklinde yorumlanır. Rüyada siyah dut yemek, eğer başkasının elinden yiyor ise, bir kişiden destek alarak feraha çıkacaktır.
]]>
Kuru Dut Reçeli https://www.dut.gen.tr/kuru-dut-receli.html Wed, 21 Nov 2018 20:27:54 +0000 Kuru Dut Reçeli, Dut özellikle de yaz aylarında en bol olan ve sulu meyvelerden bir tanesidir. Dutun insan sağlığına sayılmayacak sayıda çok faydası vardır. Yaz meyvelerinden en sağlıklı bir şekilde yararlanmak için mevsimind Kuru Dut Reçeli, Dut özellikle de yaz aylarında en bol olan ve sulu meyvelerden bir tanesidir. Dutun insan sağlığına sayılmayacak sayıda çok faydası vardır. Yaz meyvelerinden en sağlıklı bir şekilde yararlanmak için mevsiminde bolca alınarak kurutmaktır. Kurutmanın yanı sıra reçel yaparak da faydalanabilirsiniz. Dut kurutmak için fazlaca dut alarak güneş alan bir ortama dizin bir kaç güne kurur. Kış ayında da kurutmuş olduğunuz dutu afiyetle yerseniz. Lezzeti ve görünümünü çok beğeneceğiz kuru dut reçelini özellikle de sağlığınızı koruyabilmek için kış mevsiminde bol, bol yemenizi tavsiye ederiz. Kuru dut sadece reçel olarak tüketilmez ister boş, boş yiyin ister de hoşafını yapın yada reçelini size kalmış ama mutlaka mevsiminde iken bol,bol kurutun. Enfes ve oldukça sağlıklı olan kuru dur reçelini yapmaya başlayalım.

Kuru Dut Reçeli İçin Gerekli Olan Malzemeler
 • Beş su bardağı kadar toz şeker
 • Yarım limon suyu
 • Bir kilo kadar kuru dut
Kuru Dut Reçeli Yapılışı

Bu enfes vitamin dolusu kuru dut reçelini yapmak için öncelikle kuru dutları bol su içinde yıkayarak suyunu atabilmesi için bir süzgeç üstüne alın. Daha sonra kuru dut reçelini yapacağınız tencere için yıkamış ve suyunu süzmüş olduğunuz kuru dutların hepsini de tencerenin içine alın. Sonra kuru dutların üstünü toz şeker ile kaplayarak en az bir gece kadar suyunu atması için mutlaka bekletin. Kuru dutların yumuşaması için bir müddet kaynatın. Daha sonrasında kaynayan reçelin içerisinden metal bir kevgir kullanarak kuru dutları tencere içinden alın. Bir kenarda soğumasını bekleyin arta kalan şerbeti de tam yarım saat kadar istenilen kıvama gelebilmesi için kısık ateş üzerinde kaynatın. Kuru dut reçelini ocaktan almanıza yakın limon suyunu damlatarak bir, iki taşım daha kaynadıktan sonrada ocağın altını kısmayı unutmayın. İçerisinden almış olduğunuz kuru dutları tekrardan üstüne ilave ederek iyice karıştıktan sonra reçel soğumadan kavanozlara bölün. Bu arada kavanozların kapaklarını eğer sıcak iken kapatır iseniz daha uzun süre kuru dut reçelini muhafaza edersiniz. 

Afiyet Olsun.
]]>
Dut Yetiştiriciliği https://www.dut.gen.tr/dut-yetistiriciligi.html Thu, 22 Nov 2018 18:19:42 +0000 Dut Yetiştiriciliği, Latince Morus adıyla bilinen dut meyvesi, kuzey yarım kürenin ılıman iklim kuşaklarında yetişir. Ülkemiz iklim ve coğrafyasına uygun dut türleri beyaz dut, kara dut, kırmızı dut ve mor dut olmak üze Dut Yetiştiriciliği, Latince Morus adıyla bilinen dut meyvesi, kuzey yarım kürenin ılıman iklim kuşaklarında yetişir. Ülkemiz iklim ve coğrafyasına uygun dut türleri beyaz dut, kara dut, kırmızı dut ve mor dut olmak üzere dört çeşittir. Meyvecilik kültürü çok eski olan ülkemizde maalesef dut yetiştiriciliği yeterli seviyede değildir. Meyve kalitesi bakımından oldukça üstün özelliklere sahip olmasına rağmen dut ağaçları kerestesinden yararlanmak için kesilerek yok edilmeye yüz tutmuştur. Günümüzden kırk yıl önce ülkemizde yaklaşık beş milyon dut ağacı ve bu ağaçlara ait 100.00 ton meyve üretilirken, şimdilerde bu üretim 2,5 milyon ağaç ve 50.000 ton meyve olarak gerçekleşmektedir.

Hangi bölgelerimizde dut yetiştirilebilir

Ülkemizde dut üretiminin yoğun olduğu bölgeler Ankara, Malatya, Erzincan, Ordu, Erzurum, Kahramanmaraş ve Kayseri olarak bilinmektedir. Dut meyvesi taze olarak tüketilirken aynı zamanda kurutularak değerli bir besin kaynağı elde edilir. Özellikle küçük çocukların severek tükettikleri kuru dut önemli besin öğelerini içeriğinde barındırdığından çocuk gelişiminde önemli bir etkisi olacaktır. 

Dut yöreden yöreye değişkenlik gösteren kullanım şekilleri vardır. Pekmez, pestil, dut ezmesi, reçel, dutlu dondurma, dut pekmezine bandırılmış ceviz, sirke, hatta ispirto üretiminde bile kullanılmaktadır. Dut lezzetli olduğu kadar da dayanıksız bir meyve olduğundan muhafazası ve depolanması oldukça maliyetlidir. Bu nedenle hasat dönemi kısa sürelidir. Dut çeşitleri içinde en dayanıklısı karadut olduğundan genel olarak endüstriyel üretimde karadut tercih edilir.

Dut nasıl yetiştirilecek toprak ve iklim nasıl olmalıdır

Dut ülkemizin her tarafında yetişebilir, fakat sıcak ve ılık bölgelerde daha iri ve lezzetli olur. Dut ağacı toprak seçici özelliği fazla olmamakla birlikte daha verimli olması için toprağı tınlı, kumlu yada karışık, olabilir. Toprağı 6-7 ph değeri civarında olmalıdır. Dut fidanının dikildiği yerde toprak suyu yüzeye yakın olmamalıdır.

Dut fidanı dikilecek toprağın işlenmesi,

Ekilecek bölgenin su kaynakları yeterli ise yarı örtülü yada örtülü sistem kullanılabilir. Sistemi belirlemek için iklim koşulları değerlendirilir. Soğuk bölgelerde sera imkanlarından yararlanılabilir. Bakımı kolay olan dut fidanlığı özellikle kapalı sistemlerde yetiştiriliyor ise yabani ot ile mücadele yapılmalıdır. Baharın ve sonbaharda ağaç dipleri işlenmeli toprağın havalanması sağlanmalıdır. Böceklenmeye karşı ilaçlama yapılmalı fakat genç bahçelerde ilaçlama yapar iken uzman yardımı almak gerekir. Aksi durumda ağaç kuruyabilir.

Dut ağacının sulanması,

Dut ağaçları suyu sever, toprağının sürekli nemli olmasında fayda vardır, ağaç sulandıkça meyvesi yüzde elli oranında daha lezzetli ve fazla olacaktır. Özellikle kurak bölgelerde yetiştirilen dut ağaçlarının toprak neminin korunması için tedbirler alınmalı, bu tedbirler ağaç dibine yapılacak ağaç kökünü çevreleyen havuz tekniği şeklinde olmalıdır.

Dut ağacının gübrelenmesi,

İyi gelişmiş bir dut ağacı elde etmek, ürün verimini artırmak için potaslı, fosfatlı ve azotlu kimyevi gübrelerin verilmesinde sakınca yoktur, esasen ağaca verilecek gübrenin türünü belirlemek için ekim yapılacak toprağın ve dut yaprağının analizini yaptırmak gerekir. Gübreleme işlemleri yıl içinde ilkbahar yaz ve sonbahar olmak üzere üç seferde verilmesi faydalı olacaktır.

Dut ağacı budama ve bakım,

Dikili dut fidanları kural olarak meyve vermeye başladığında budama işlemine başlanır, budama işlemleri sonbaharda yapılır, budama işleminde sağlıklı sürgünlerin uzamasına imkan sağlanarak ağacın bodur kalmasına neden olunmamalıdır. Kırmızı ve beyaz dut uzun sürgün vermekte, karadut ise kısa sürgünler vermekte olduğundan budama i]]> Dut Kurusu Besin Değeri https://www.dut.gen.tr/dut-kurusu-besin-degeri.html Fri, 23 Nov 2018 17:59:40 +0000 Dut Kurusu Besin Değeri, dut hem taze hem de kuru olarak tüketilen ve besleyici değeri oldukça yüksek bir meyvedir. Dut meyvesinin mevsiminde toplanıp kurutulması ile elde edilen dut kurusu demir bakımından zengin, bağırsak kurtlar Dut Kurusu Besin Değeri, dut hem taze hem de kuru olarak tüketilen ve besleyici değeri oldukça yüksek bir meyvedir. Dut meyvesinin mevsiminde toplanıp kurutulması ile elde edilen dut kurusu demir bakımından zengin, bağırsak kurtlarına karşı etkili, idrar söktürmeye yardımcı bir meyvedir. Ayrıca dut kurusu  B1, B2, C ve K vitamini açısından da oldukça zengindir. Dut meyvesi taze olarak tüketildiği taktirde hastalıklara karşı koruma sağlar vücut direncini arttırır. Dutun kurutulmuş halde tüketilmesi ise hastalıklara karşı koruma sağlar. Ayrıca dut kurusu protein, lif, kalsiyum ve demir kaynağı olduğu için diyet yapanlar içinde öğün aralarında da rahatlıkla tüketebilecekleri bir besindir. 

Dut kurusunun sağlığımız açısından birçok faydası vardır. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz. Dur kurusu damar sertliği hastalığına iyi gelir, aç karnına tüketildiğinde bağırsakların düzenli çalışmasına ve idrar söktürmeye yardımcıdır, ayrıca dut kurusu ağızda boğaz iltihabına, bademcik iltihabına ve dış eti hastalıklarına karşı etkilidir. Mide ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Dut kurusu aç karnına tüketildiğinde bağırsak kurtlarının dökülmesine yardımcı olur. Kansızlık yani anemiyi önleyici etkisi vardır. 

1 Porsiyon Dut Kurusu Besin Değeri 
 • Karbonhidrat (g) 22.45
 • protein(g) 0.81
 • Potasyum(mg) 293.7
 • Yağ (gr) 0
 • Kalsiyum (mg) 112.8
 • Demir (mg) 2.83
 • Sodyum 0.3
]]>
Dut Aşısı https://www.dut.gen.tr/dut-asisi.html Sat, 24 Nov 2018 08:08:04 +0000 Dut aşısı, bahar geldiğinde dut ağaçlarına su yürümeye başladığı zaman kalem ve yarma aşılar yapılmaktadır. Ağaçlara yaprak aşısı ise altıncı aydan başlayarak yapılır. Aşı yapılan dut ağaçları daha güzel ve le Dut aşısı, bahar geldiğinde dut ağaçlarına su yürümeye başladığı zaman kalem ve yarma aşılar yapılmaktadır. Ağaçlara yaprak aşısı ise altıncı aydan başlayarak yapılır. Aşı yapılan dut ağaçları daha güzel ve lezzetli meyveler verir. Ancak dut aşısı deneyimli bir aşıcı tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde aşının tutması oldukça zordur.

Durgun göz aşısı ile dut aşısı

Durgun göz aşısı genellikle Temmuz sonundan itibaren Eylül başına kadar yapılır. Bu dut aşısı yaz döneminde yapılmalı, çünkü meyve fidanlarının çoğalması sağlanmalıdır. Anaçtan Temmuz sonu, Ağustos'ta daha kolay kabuk verir. Eğer büyüme durur, anaç kabuk vermezse dut aşısı yapılmaz. Durgun göz aşısı yapılması için, bulunulan yılın sürgünleri kullanılmalıdır. Bu sürgünler hem kuvvetli olmalı, hem de üstünde sürgün tomurcuğu olmalıdır. Ağaçtaki dış kısımda olan kısa ve yavaş büyüme gösteren sürgünler, üzerinde çiçek gözü bulunduracağından kullanılmamalıdır. Göz alınan sürgünler kesilince yapraklar, üzerinde kısa yaprak sapı kalacak biçimde ayıklanır. Ardından ıslak beze sarılı kalemler aşılanacakları yerde kullanılır. Kalemler ise günlük taze kullanılmalı. Kalemdeki orta kısımdaki gözler en uygun olanıdır. Gözler anaca takıldıktan yaklaşık 2-3 hafta sonra burada kaynamaya başlar. Gözün yan tarafında kısa kesilmiş yaprak sapının düzgün kopması aşının  tutmasına işarettir. Bu yaprak sapının kuruması aşının tutmadığını gösterir. Eğer yaz sonu dut aşılama yapılırsa, tomurcuk aynı mevsimde sürmez. Bu durumda ilkbahar geldiğinde aşının tutması kontrol edilmeli, tutanlar gözün üzerinden kesilmelidir. Bu durumda tomurcuk daha kolay sürer.

Dut Aşısı
İlkbahar göz aşısı ile dut aşısı

Bu aşı Mart ve Nisan aylarında yapılır. Bu aşıda durgun göz aşısına benzer şekilde yapılır. İlkbahar geldiğinde anaç kabuk vermeye başladığında, fazla sürgün gelmeden uygulanır. Durgun mevsimde aşı için gerekli olan kalemler alınır, aşı yapılacak zamana kadar saklanır. Dut aşısı yapıldıktan 2 hafta sonra aşının kaynamasıyla tomurcuk sürmesi için, anaç aşı yapılan noktanın üzerinden kesilmelidir. Güneş yanıklığının önlenmesi ve beslenmenin sağlanması için, sürgünler bir süre bırakılmalıdır. Bu dut aşısı yapılırsa, iyi bir bakım sayesinde ağaçlar sonbahara kadar büyürler.

Haziran göz aşısı ile dut aşısı

Bu dut aşısı Haziran başında yapılmaktadır. Aşı mevsim içinde bir yaşlı fidan elde edilmesi için yapılmaktadır. Özellikle uzun büyüme mevsimi olan yerlerde tavsiye edilir. Bu aşı aslında pek dut ağacı için tavsiye edilmez. Daha çok şeftali, badem, kayısı gibi sert çekirdekli olan ağaçlara önerilir. Sonbahar ve ilkbahar göz aşılarından yararlanamayanlar için avantajlı bir aşılamadır.
]]>
Dut Reçeli https://www.dut.gen.tr/dut-receli.html Sun, 25 Nov 2018 03:55:29 +0000 Dut reçeli marketlerde reçel reyonlarını süsleyen koyu rengarenk ve mis kokulu bu reçeli gördükçe iştahım kabarır anında satın alırdım. Ama çoğalış satın almak mahaline kendiniz ek olarak lezzetli dut reçelleri hazırlaya Dut reçeli marketlerde reçel reyonlarını süsleyen koyu rengarenk ve mis kokulu bu reçeli gördükçe iştahım kabarır anında satın alırdım. Ama çoğalış satın almak mahaline kendiniz ek olarak lezzetli dut reçelleri hazırlayabilirsiniz ve beyaz peynirle hazırladığım taze kıtır ekmeğin üst kısmına sürerek afiyetle yiyin. Elbet beyaz peynirinde hazırlanan reçele ek olarak güzel bir tat kattığını da bilmenizi isterim. Sizde marketlerden satın almak mahaline son derece natürel ve lezzetli bu reçeli hanede hazırlayabilir canınızın çektiği her zaman bisküvi veya taze kıtır bir ekmek beraberinde yiyebilirsiniz. 
 
Sonunda karadut reçelini de yapmış oldum, tipik bağlamda birçok fazla miktarda reçel imalatı birbirine benzerdir, bilirsiniz. Bizim hanede çok fazla miktarda aman aman reçel tüketilmese de sehpa şenlensin diye tür çeşit reçel gelir gider sofraya o sebeple tipik bağlamda bir kavanozdan fazla miktarda yapmam. Karadut reçeli de bir kavanoz denli oluyor, bu aralar bahardan mıdır bilmem birçok fazla miktarda tarif yapıyorum ama yoğunluktan ve bezginlikten tarifini yazamıyorum bir çeşitli, mahaline getirmek zevklide kelimeler dökmek zorluyor son vakitlerde, aslında bir kavanozdan fazla miktarda yapılmış olan 2 reçel tarifim şu anki bir tanesi Çilek reçeli, çok fazla miktarda sevdiği amaçlı 4-5 kavanoz yapılır ötekisi de vişne reçeli onuda ben çok fazla miktarda severim, tüm bir kış afiyetle tüketiriz, gelelim karadut reçeli tarifine tipik bağlamda köpüren reçeller daima kırmızı reçeller oluştur, o sebeple bir çay kaşığı tere yağ ile bu sorunu ortadan kaldırmak olası.

Dut Reçeli
Reçel İçin Gerekli Malzemeler 
•    bir kilogram dut 
•    100 gram glikoz 
•    bir kilogram toz şeker 
•    bir çay kaşığı limon tuzu 

Reçelin Yapılışı 
 • Reçel yapacağınız dutları bir gece eskiden üst kısmına şekeri ek edin ve  bir kaç kez kabın içerisinde sağa sola çalkalayıp bekletiniz. 
 • Bekleme süresinden ardından dutla şeker karışımını kocaman bir tencereye koyun ve ortada ateşte dutları ezmeyecek olarak bir kaç kez karıştırın. 
 • Kaynayınca limon suyunu ekleyin ve kıvama gelene denli kaynatarak pişirin. 
 • Kıvama gelince ocaktan alın ve glikozu ekleyin. 
 • Hararetini kaybettiğinde kavanozlara doldurup kapaklarını sıkıca kapatın ve serin yerde muhafaza edin. 
 • Dilediğinizde kavanozlardan çıkararak servis edin. 
Afiyet olsun. 
]]>
Rüyada Dut Yemek https://www.dut.gen.tr/ruyada-dut-yemek.html Sun, 25 Nov 2018 23:50:24 +0000 Rüyada dut yemek, rüya sahibinin çektiği geçim sıkıntısının sona ermesine, iş yaşamında başarılarına engel olan sorunların bitmesine, aile yaşamındaki problemlerin, huzursuzlukların son bulmasına, arkadaş çevresindeki s Rüyada dut yemek, rüya sahibinin çektiği geçim sıkıntısının sona ermesine, iş yaşamında başarılarına engel olan sorunların bitmesine, aile yaşamındaki problemlerin, huzursuzlukların son bulmasına, arkadaş çevresindeki sıkıntıların bitmesine tabir edilir. Bu rüya görene şans ve kısmet getirir. Yaşamında onu huzursuz edecek her türden sorunun bitmesine işaret eder. Maddi ve manevi anlamda rahatlamaya delalet eder. İlerlemesine engel olacak her türden engelin aşılmasına yorumlanır. Bu rüya kişinin yaşamına hoşnut kalacağı yeniliklerin girmesine, yaşamının güzelleşmesine işaret eder.

Rüyada dut ağacı görmek ise, kişinin tam istediği gibi bir yaşamı olacağına, istediği gibi bir aile yaşamı olacağına işaret eder. Bu kişiler çocukları için iyi bir gelecek hazırlar. Kendi azmi, hırsı ve çalışkanlığı ile elde edeceği maddi varlıkların olduğunu gösterir. Bu rüyayı gören kişiler sahip oldukları düzeni koruyan, bunu devam ettirmek için var gücüyle çalışan kişilerdir. Bu nedenle yaşamları daha düzenli ve istikrarlı devam eder.

Rüyada dut toplamak ise, rüyayı gören kişinin başarılarına delalet eder. Bu kişiler etrafındaki herkes tarafından tanınır. Bu sayede yaptıkları ticarette başarı elde eder, kazançlarını arttırırlar. İşyerinde sürekli olarak büyüme olur. Ağaçtan dut toplamak aile yaşamında ve iş yaşamında mutlu olmaya işaret eder. Bu kişiler bekarsa sevecekleri bir kişiyle tanışır, mutlu ailenin temelleri kurulur.

Rüyada Dut Yemek
Rüyada dut toplamak ve yemek ise, kişinin uzun süredir üzerinde emek harcadığı bir işten netice alacağına, bununla yaşamında bolluk ve bereket olacağına işaret eder. Verdiği emeklerin karşılığını almaya başlamaya tabir edilir. Kendi çabasıyla bir yere gelmeye, elde edecekleri ile hayallerini gerçekleştirmeye işaret eden bir rüyadır. Dut tatlı olursa, kişinin tüm gelişmelerden memnun olmasına yorumlanır. Beyaz dut tez haber, siyah dut ise beklenen gecikmiş haber olarak tabir edilir.

Rüyada kırmızı dut yemek ise, rüya sahibinin hoş sohbet, ağır başlı etrafında sevilen biri olduğuna işaret eder. Bu kişilerin yaptıkları etrafındaki kişilerinde menfaatine olur. İyi ahlaklı kişilere tabir edilen bir rüyadır. Bu kişiler her yerde nasıl hareket edeceğini iyi bilir. Kara dut yemek ise, kişinin sağlığına kavuşmasına tabir edilir. Sağlıklı kişilerin rüyayı görmesi halinde, yaşamında sağlık ve afiyete olacağına tabir edilir.
]]>
Dut Fidanı https://www.dut.gen.tr/dut-fidani.html Mon, 26 Nov 2018 06:32:39 +0000 Dut fidanı dikmek için uygun olmayan yerler, İlaçlama yapılan tarım ürünleri yanı, tozlu yol kenarları, zehirli gaz çıkaran fabrika etrafı, yüzlek ve zayıf topraklar, sulama imkanı olmayan yerlere dut fidanı dikme Dut fidanı dikmek için uygun olmayan yerler, İlaçlama yapılan tarım ürünleri yanı, tozlu yol kenarları, zehirli gaz çıkaran fabrika etrafı, yüzlek ve zayıf topraklar, sulama imkanı olmayan yerlere dut fidanı dikmek hiç uygun olmuyor. Dut bahçeleri üç şekilde tesis edilir. Kapama bahçesi, başka tarım ürünleri ile karışık bahçeler, tarla kenarına sınır ağacı olarak. İpekböcekçiliği yönünden en uygun olanı; yalnızca dut çeşitlerinin yetiştiği " kapama dut bahçeleri" dir. Çünkü yaprak hasadı ve bakım işleri daha kolay yapılıyor. Karışık bahçe ve sınır ağaçları olarak oluşturulan dutların ise, arazinin ekonomik kullanımı gibi bir avantajları vardır.

Dut bahçesi tesisinde fidanlar arası mesafe ne olmalı

Yaprak elde etmek için dikilen dut ağaçları, serbest olarak büyütülmez. Her yıl, ilkbahar ipekböceği besleme döneminde"kafalama" şeklinde kesiliyor. Bu yüzden bu dutlar, büyük taç yapısına sahip olmazlar. Bu nedenle, dut tesis edilirken fidanların sık olması gerekiyor. Böylece, yaprak verimi etkileyecek olan ağaç sayısı da artmış oluyor. Kapama dut  bahçesi tesisinde fidanlar; sıralar arası 2-5-3 metre, sıralar üzeriyle 1-5-2 metre olacak şekilde dikiliyor. Toprak işlemi traktörle yapılacaksa, o zaman fidanlar arası mesafe 3-4-5 metre olmalıdır. Başka tarım ürünleriyle karışık dut tesis edilirken, fidanlar arasındaki aralık,10-15 metre olarak verilmelidir. Sınır ağacı olarak dikimlerde ise 2-3 metre arayla sıra halinde yapılan dikimler uygun olur.

Dut Fidanı
Dut fidanı dikimi:

Dut fidanı dikimi sonbaharda yaprak dökümünden sonra başlar ve ilkbaharda gözlerin uyanmasına kadar geçen zaman içinde yapılabilir. Dut fidanları tesis edilecek dut bahçesinde, önce sıralar arası ve sıralar üzeri mesafeye fidan edilecek yerler işaretleniyor. Düzgün bir şekilde dikim yapabilmek için, dikim tahtaları kullanın. İşaretlenen yerlerde, 40-50 cm genişlik ve derinlikte çukur açılır. Dikilecek fidanların kökleri üzerinde bulunan yaralı, bereli ve ezik kısımlar kesiliyor ve " kök tuvaleti" yapılıyor. Sonra fidanın kökleri boğaz kısmına kadar çukura yerleştiriliyor. Gübreli toprakla doldurularak, dut fidanlarının etrafına bir çanak yapılıyor. Sonra da can suyu  veriliyor.

Dut fidanlarının bakımı:

Kaliteli ve bol yaprak elde etmek için dut bahçesinin düzenli bakımı yapılması gerekiyor. Dut fidanı teşhis edildikleri ilk yıllarda gelişmeyi sağlamak için sık sık sulanması gerekiyor. Yetişkin dut fidanlarında da yaprak verimi sulanmaya doğrudan doğruya ilgili olduğu için  fidanları sulama ihmal edilmemelidir. Yaz aylarında duruma göre iki üç kez fidanları sulama yapmak gerekli olabilir. Dut fidanlarında toprak işlemesi, ilkbahar, yaz ve sonbaharda olmak üzere yılda üç kez yapılıyor.  İlk baharda toprak işlemesi filizlenmeden önce, yazın yaprak hasadı ve budamadan sonra, sonbahardaysa, yaprak dökümünü izleyen günlerde yapılıyor. Dut fidanların da gübreleme yapmanız gerekiyor. Sonbaharda dekara bir- bir buçuk ton çiftlik gübresi verilmiyor. Çiftlik gübresi toprağın yapısını düzeltiyor. Kimyasal gübrelerse toprağın ihtiyacına göre veriliyor.

Dut fidanlarının iklim istekleri nasıldır

Türkiye' nin meyve ağacı yetiştirilen pek çok yerinde dut ağacı rahatlıkla yetiştiriliyor. Dut ağaçları daha çok sıcak ve ılıman bol güneşli bölgeleri daha çok seviyor. Dut fidanı ılıman iklimden subtropik iklime değişen farklı ekolojik şartlarda daha iyi gelişiyor. Optimum sıcaklık isteği  24-28 derecedir. Diğer birçok bitkide olduğu gibi hava sıcaklığı 5-36 derece arası gelişimleri düzenli şekilde devam ettiriyor.Yağışı az olan yerlerde sınırlı gelişim gösteriyor. Ancak fazla sulama yapraklarda protein ve karbonhidrat içeriğini düşürüyor. Dut ağaçlarının ihtiyaç duyduğu su miktarı ağaçların bulunduğu bahçenin topr]]> Dut Çeşitleri https://www.dut.gen.tr/dut-cesitleri.html Mon, 26 Nov 2018 12:52:31 +0000 Dut Çeşitleri, Dut çeşitleri, genel olarak dünya genelinde kuzey yarım küre de bir çok ülkede yetiştiriciliği yapılmaktadır. Dut ağacı bir çok alanda ekonomi değer olarak kullanılmaktadır. Maddi getirisi yüksek olan dut a Dut Çeşitleri, Dut çeşitleri, genel olarak dünya genelinde kuzey yarım küre de bir çok ülkede yetiştiriciliği yapılmaktadır. Dut ağacı bir çok alanda ekonomi değer olarak kullanılmaktadır. Maddi getirisi yüksek olan dut ağacının yaprağından meyvesine ve hatta odununa kadar farklı sanayi kollarında kullanılmaktadır. Genel olarak dünya geneline bakıldığında ana merkezi Çin olmak üzere Kuzey Yarım Küre de bulunan bir çok ülkede dut yetiştiriciliği yapılmaktadır. Dut Ağacının meyvelerinden gıda sektörüne yapraklarından ise giyim sektöründe kullanılan ipek kumaşlarında kullanılmaktadır. Özellikle Dünya üzerinde Çin 'de yetiştirilen dut ağaçların yapraklarından ipek böcekleri için yaşam alanları sunduğundan, dut ağacı yetiştiriciliğinde açık ara öndedir. Ayrıca Çin gibi yüksek oranda dut yetiştiriciliği çok yaygın olmasa da kuzey yarım küre geneline bakıldığında bir çok dut çeşitleri ve bu çeşitlerin yetiştiriliciliği giderek yaygınlaşmaktadır. Bundan dolayı bir çok dut çeşitleri mevcuttur. Dünya genelinde bulunan dut çeşitlerini maddeler halinde belirtecek olursak;

Dünya Genelinde Yetiştirilen Dut çeşitleri;
 • Morus Alba ( Ak Dut ),
 • Morus Australis ( Çin Dutu ),
 • Morus Celtidifolia,
 • Morus Cathayana,
 • Morus Liboensis,
 • Morus Mesozygia ( Afrika Dutu ),
 • Morus Macroura,
 • Morus Mongolica ( Moğul Dutu ),
 • Morus Microphylla ( Teksas Dutu ),
 • Morus Nigra ( Kara Dut ),
 • Morus Notabilis,
 • Morus Rubra ( Kırmızı Dut ),
 • Morus Serrata ( Himalaya Dutu ),
 • Morus Tiliaefolia ( Ihlamur Yapraklı Dut ),
 • Morus Trilobata,
 • Morus Wittiorum.
Ülkemizde Yetiştirilen Dut Çeşitleri Ve Özellikleri; Ülkemizde yetiştirilen dut çeşitleri genel olarak çok fazla çeşitleri mevcut değildir. Fakat Türkiye geneline bakıldığında tüm bölgelerde dut yetiştiriciliğ yapılmaktadır. Ülkemizde genel olarak yetiştirilen bu dut çeşitlerin kullanım  alanları genelde ekonomi ye bağlı olmaktan ziyade meyvesinden faydalanma ve aynı zamanda bahçelerde gölge niyetinde yetiştiriciliği yapıldığı gözlenmektedir. Gıda olarak öncelikle meyvelerini çiğ tüketerek ve bir diğer kullanım alanları ise pekmezi ve pestilini yapmak amacıyla kullanılmaktadır. Fakat Bursa da ise ipek böcekçiliği yetiştiriciliğe bağlı olarak dut ağaçları yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bu ilimizin dışında ipek böcekçiliği çok fazla yaygın değildir. Bİzde sizler için ülkemizde yetiştirilen dut çeşitleri ve özelliklerini kısaca açıklayacak olursak; 

Dut Çeşitleri
Ak Dut ( Beyaz Dut ), Ak dut, genel yapısı olarak ele alındığında 3 m. den başlayarak 15 metreye kadar uzayabilen ağaç türüdür. Ve genel olarak ömürleri uzun olmasından dolayı ve yaz boyu yeşil kalındığından meyvesinde faydalanmak ile birlikte ülkemizin tüm yerinde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Özellikle Anadolu da hemen hemen her bahçede birer tane de olsa ak duta rastlamak mümkündür. Ak dutun meyvesinin lezzet olarak çok tatlı olmasından dolayı ve sulu olmasına bağlı olarak pestil ve pekmez yapımında kullanılmaktadır. Ayrıca ak dut un dünya geneline bakıldığında ana vatanı Çindir. Çünkü ak dutun meyvesinin şirin olmasına bağlı olarak aynı zamanda yapraklarının da tüysüz olmasına bağlı olarak ipek böceklerinin yaşam alanları için en çok tercih ettikleri dut ağacı çeşididir. Ve ülkemizde çokta ileri düzeyde olmasa da Bursa ilimizde de aynı şekilde ipek böcekleri için yetiştirilmektedir.

Siyah Dut, Siyah dut, ülkemizde genel olarak ak dutlar gibi çok yaygın olmasa da bir çok bölgemizde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Siyah dut genel yapısı olarak çok fazla uzamamasına karşın dalları oldukça kalın ve sağlamdır. Aynı zamanda Siyah dutlar ilk olarak olgunlaşma evresine başlamadan önce kırmızımsı olarak olgunlaşmakta ve olgunlaşma sürecini tamamladığında meyveleri siyahlaşmaktadır. Ayrıca siyah dutların yapra]]> Dut Suyu https://www.dut.gen.tr/dut-suyu.html Tue, 27 Nov 2018 04:25:23 +0000 Dut Suyu, dut lezzeti ve besleyici özellikten dolayı dünya genelinde çok yaygın olarak tüketilmektedir. 4-5 metreye varan ağaçlarda yetişir ve fazladan ılıman iklimleri sever. Yoğun olarak Asya, Afrika ve Amerika kıtalarında Dut Suyu, dut lezzeti ve besleyici özellikten dolayı dünya genelinde çok yaygın olarak tüketilmektedir. 4-5 metreye varan ağaçlarda yetişir ve fazladan ılıman iklimleri sever. Yoğun olarak Asya, Afrika ve Amerika kıtalarında yetişmektedir. Dut biçimde olarak karaduta benzer tat olarak da greyfurt'u andırır. Dutun çeşitli türleri de vardır mavi, siyah ve yeşil olmak üzere üç anne gruba ayrılır. Dut taze olarak tüketildiği benzeri fazladan kuru olarak tüketilir.  Bunun öbür bir nedeni de kurutularak uzun zaman muhafaza edilebilmesidir. Dut arıca yemeklerde bilhassa tatlılarda kullanılır. Dut ağacı yaprakları ipek böcekleri açısından oldukça zengin besin içermektedir. Dut yaprakları anti-enflamatuar olarak, saç dökülmesi sorununa karşı tedavi amaçlı olarak kullanılmaktadır. 

Dutun suyu da öbür vitamin depoları benzeri çok etkili ve vitaminli bir içecek olarak bilinmektedir.  Dut suyunun cilt yenileyici özelliği meydana geldiği,  yaşlanmayı önlediği,  halsizliğe ve yorgunluğa çok iyi geldiği ve gün içerisinde bir bardak dut suyunun yeteri kadar meydana geldiği bildiriliyor. Dut şurubu yararları içinde öncelikle hazmı kolaylaştırması ve mideyi rahatlatması belirtilebilir. Karadut şurubu mide salgısını arttırmasıyla beraber sindirim düzenleyici olarak da kullanılır. Ağız yaraları ve boğaz hastalıkları için 1 fincan karadut şurubu 3 bardak suya ek edilerek gün içerisinde 5-6 defa gargara yapılır. Ateş düşürücü ve idrar söktürücü tesirleri için 50 gr  kuru yaprak 1 lt  suda kaynatılır ve gün içerisinde 3 bardak içilir. Diş ağrıları için 7-10 tane yaprağı ya da kabuğuna yarım litre su ek edilir. 10 dk kadar kaynatılır, soğutulduktan sonra ağızda gargara yapılır. Bu şifalı meyvenin yararları ile diş ağrılarınızı azaltabilirsiniz. Fakat uzun sürerse anında bir diş hekimini ziyaret etmelisiniz. Egzama tedavisi için beyaz dut yararı çok büyüktür. Tahmini olarak 15 tane beyaz dut yarım lt  suda 15 dk kaynatılır.  ileri ki zamanlarda bu su,  biraz soğutularak eller 20 dk kadar bu suda bekletilir. Sudan çıkarıldıktan sonra eller 45 dk kadar yıkanmamalı ve daha sonra sabun benzeri bir madde kullanmadan yıkanmalıdır. Bu uygulama 2 gün içerisinde bir defa egzama rahatsızlığı geçene kadar uygulanmalıdır. İdrar söktürücü olarak gündelik olarak 10-15 tane dolaylarında meyvesi galip gelmesi öneri edilir. Kabızlık rahatsızlığına karşı her gün düzenli olarak 10-15 tane meyvesi yenirse kabızlık problemini çözer. Meyvelerin aç karnına yenilmesi kabızlık rahatsızlığının çözülmesine daha hızlı etki eder. Mide ve bağırsak iltihaplarına karşı dut şurubu yapılarak gün içerisinde bir bardak tüketilmesi öneri edilir. 

Dut Suyu
Dut Suyunun Cilde Ve Bedene Faydaları
 • Dut suyu vitamin tarafından zenginlik gösteriyor.
 • Dut suyu yaşlanmaya karşı etkili, Yaşlanma ve belirtilerini yavaşlatıyor.
 • Vücuda enerji veriyor ve cildi canlandırıyor.
 • Dut suyu kanı temizlediği için anemi hastalarının da içmesi için tavsiye ediliyor. 
 • Üretilen dut suları  içerisinde hiçbir katkı maddesi yer almıyor  . 
 • Ayrıca dut suyu Flavonoid ve Antosiyanin içerdiğinden antioksidan oranı çok kuvvetli tesire sahiptir. 
 • Dut suyu içerisinde K vitamini C ve B vitamini ile demir ve rejim lifi barındırıyor. 
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmesi antioksidanlar tarafından özgür radikalleri tesirsiz vaziyette bırakıyor. 
 • Kabızlık sorununa çok iyi gelen dut suyu sindirim sistemini de harekete geçiriyor. 
 • Yaşlanmayı geciktiren Flavonoidler kalbi bununla beraber savunuyor. 
 • Dut suyu hepatit tedavisinde ve gastrit rahatsızlığında tedaviye katkı sağlıyor.
]]>
Kara Dut https://www.dut.gen.tr/kara-dut.html Tue, 27 Nov 2018 19:22:04 +0000 Kara dut, dutgiller familyasından yenilebilir, koyu kırmızı, mor yahut siyah renkli bir dut çeşididir. Dalında kurtlanıp böceklenmeyen tek bitki olarak bilinir. Kara dut ağacları yaz aylarında  ekşi ve tatlı olmak Kara dut, dutgiller familyasından yenilebilir, koyu kırmızı, mor yahut siyah renkli bir dut çeşididir. Dalında kurtlanıp böceklenmeyen tek bitki olarak bilinir. Kara dut ağacları yaz aylarında  ekşi ve tatlı olmak üzere iki çeşit meyve verir.Karadut içerdiği lifler sayesinde cildin sağlıklı ve pürüzsüz gözükmesine yardımcı olur.  Karadutun  şurubu, beyaz dut gibi pekmezi, reçeli yapılabilir. Kozmetik alanda da kullanılan meyvenin hoş bir aroması vardır. Kara dut yaprakları açık yaralar için de faydalı bir yara bandıdır. Cilt sağlığının yanı sıra, deri rahatsızlıkları ve yaralarına, saç, diş bakımına, adet kanamalarına, diyabet, kemik, hemoroit gibi rahatsızlara da iyi gelen kara dut kanserden korunmak için de etkili bir meyvedir.

Kara dutun faydaları nelerdir

Dutların sıkılıp suyunun kaynatılmasıyla elde edilen kara dut şurubu, C vitamini sayesinde kış aylarında soğuk algınlıklarına iyi gelir. Yorgunluğa, halsizliğe iyi gelen kara dutu, mevsimi dışında kurutulmuş olarak tüketmek de aynı faydayı sağlar. Solunum yolu hastalıklarında etkilidir. Etkili bir mikrop önleyicidir. Bu sayede dişlere ve diş etlerine, diş eti kanamalarına iyi gelir. Kronik gastrit gibi  hepatit tedavisinde  de kullanılabilir. Kara dut şerbetini düzenli tüketmek ruh sağlığını olumlu etkiler. Sinir sistemini ve uyku sorununu düzenler. Kara dutla yapılan cilt maskeleri cildi yeniler, yaşlanmayı önler. Kara dutun kendisi kadar yaprakları da şifalıdır. Kaynatılıp cilde sürüldüğünde egzama rahatsızlığına iyi gelir. Açık yaralarda, kanamalarda yaprağını kullanmak tedaviye yardımcı olur. Meyveyi  taze yahut kuru tüketmek, şurubunu içmek ve pekmezini yemek  lezzeti dışında sağlık açısından  bir çok fayda sağlar.

Kara Dut

Kara dut şurubu nasıl yapılır

 • 500 gr kara dut
 • 1 litre su
 • 1 su bardağı toz şeker

Dutlar iyice yıkanır bir tencereye konur. Üzerine  önce bir bardak şeker, sonra 1 litre su eklenip ocağa konur. 15 dakilka kadar kaynatılır. Eğer dutlar tatlıysa bir limonun suyu sıkılıp ilave edilir. Daha sonra bir süzgeç yardımıyla pişmiş olan dutlar ezilerek suyuyla özleştirilir. Cam bir kaba konarak muhafaza edilir. 

Konsantre kara dut şurubu nasıl yapılır:

 • 1 kg ekşi kara dut
 • 1 kg. toz şeker
 • 1 adet limon

Dutlar yıkanıp bir kaba konur. Üzerine 1 kg şeker dökülüp bir müddet bekletilir. Limon sıkılıp suyu dutların üzerine eklenir ve  hamur gibi yoğrularak dutlar ezilir. Tel bir süzgeç yardımıyla dutların posası kalıncaya kadar karışım süzülür. Süzgeçte kalan posanın üzerine bir su bardağı su eklenip yoğrularak ezilmeye devam edilir. Hazırlanan şurup cam şişelere konur, buzdolabında muhafaza edilir. İçileceği zaman bire beş oranında sulandırılarak içilir.

]]>
Dut Kürü https://www.dut.gen.tr/dut-kuru.html Wed, 28 Nov 2018 02:31:25 +0000 Dut kürü, dut besleyici değeri oldukça yüksek olan bir besin maddesidir. Yaklaşık 5 metre boylanabilen bir ağacın meyvesidir. Dut farklı çeşitlere sahip olan bir meyvedir. Yeşil, mavi, siyah olmak üzere 3 grupta ince Dut kürü, dut besleyici değeri oldukça yüksek olan bir besin maddesidir. Yaklaşık 5 metre boylanabilen bir ağacın meyvesidir. Dut farklı çeşitlere sahip olan bir meyvedir. Yeşil, mavi, siyah olmak üzere 3 grupta incelenir. Taze ve kurutularak tüketilebilir. Taze tüketme süresi oldukça kısa olduğu için kurutularak tüketimi daha fazla tercih edilmektedir. Çünkü kuru dut uzun süre muhafaza edilebilir. Yemeklerde ve tatlı yapımında da kullanılmaktadır.

Dut yüzyıllardır alternatif tıpta birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. İçeriğinde yer alan vitamin ve mineraller kanser, kan pıhtılaşması, soğuk algınlığı gibi pek çok hastalık için iyileştirici etki sağlamaktadır.

Dut Kürü Egzamaya  Ve Kanda İltihaba Karşı

500 ml kaynar suyun içine 1 çay bardağı kadar beyaz dut kurusu eklenir. Yaklaşık 6 dakika kısık ocakta kaynatılarak ocaktan alınır. Karışım oda sıcaklığında el yakmayacak ısıya ulaştığında dut kürü geniş bir kabın içine alınır. Egzama sorunu olan eller karışımın içi koyularak en az 10 dakika bekletilir. Eller en az 1-1,5 saat yıkanmamalıdır. Daha sonra eller yıkanabilir.

Egzama için dut kürü haftada 3 defa uygulanabilir. Kürün her sefer taze olarak yeniden hazırlanması gerekir. Egzama el haricinde vücudun başka bölgelerinde de varsa hazırlanan kürden egzama bulunan yerlere sık sık dökülmelidir.

Dut Kürü

Kanda iltihap oranı yüksekse kullanılan tıbbi tedaviye destek amacıyla dut kürü kullanılabilir. Kanda iltihap orunu için yine egzama için hazırlanan dut kürü aynı şekilde hazırlanır. Kür ocaktan alındıktan sonra süzülerek ikiye bölünür. Yarısı sabah kahvaltıdan önce diğer yarısı ise akşam yemeğinden önce içilir. Suda kaynayan dutlar tercihe göre tüketilebilir. Kanda iltihap için dut kürü, 25 gün boyunca hiç aralıksız devam ettirilir. Her gün taze olacak şekilde hazırlanmalıdır.

Kapanmayan Yaralar İçin Dut Kürü

Beyaz dut ve yaprakları ile kür hazırlanarak kapanmayan yaralar için kullanılabilir. Dut yapraklarında doğal bir antibiyotik ve antiseptik etkisi vardır. Özellikle diyabet hastalarında ciltte oluşan yaralar zor kapanır. Taze dut ve dut yaprağından hazırlanan çay yara üzerine pansuman şeklinde uygulanır ve yaraların iyileşme süreci kısaltılabilir.

]]>
Beyaz Dut Kurusu https://www.dut.gen.tr/beyaz-dut-kurusu.html Wed, 28 Nov 2018 13:46:21 +0000 Beyaz Dut Kurusu, bilindiği gibi dut meyvesinin en az 20 üzerinde çeşidi mevcuttur. Bu türler içinde en çok yetişen ve bilinen beyaz dut yani diğer adı ile (morus alba'dır) Kemaliye ve İç Anadolu bölgesinde sıklı Beyaz Dut Kurusu, bilindiği gibi dut meyvesinin en az 20 üzerinde çeşidi mevcuttur. Bu türler içinde en çok yetişen ve bilinen beyaz dut yani diğer adı ile (morus alba'dır) Kemaliye ve İç Anadolu bölgesinde sıklıkla yetiştirilen beyaz dut çeşitleri, Anadolu topraklarında yetişen endemik bir bitkidir. Beyaz dut mevsimi geldiğinde dalında ya da toplanır toplanmaz hemen tüketilmelidir. Dut meyvesi çok narin bir meyve olmasından dolayı toplandıktan kısa bir süre sonra tadı ağır ağır değişime uğrar. Nedeni ise dutun bünyesinde barındırdığı farklı etkin elementler hasattın ardından 2-3 saat sonra değişime uğrarlar. Genellikle petunidin maddesinin özelliği kısa sürede kaybolur. Beyaz dut kurusu özellikle soğuk kış günlerinde konuklara ikram edilerek uzun geçen kış gecelerinde sohbetler eşliğinde ağızları tatlandırır. Beyaz dut kurusunun doğal antibiyotik  içeriğinden faydalanılırken hem de tüketen kişilerin tatlı ihtiyaçları karşılanmış olur.

Beyaz Dut Kurusu İle Gelen Mucize

Egzama Hastalığına Karşı Beyaz Dut Kurusu Kürü

Egzama karşı oldukça iyi geldiği bilinen beyaz dut kurusu kürü için 2 su bardağı dolusu kaynamakta olan suyun üzerine 1 avuç kadar beyaz dut kurusu ilave ederek 5-6 dakika kadar hafif ateşte kaynatalım. Verilen sürenin ardından kaynamakta olan beyaz dut kurusunu ocaktan alarak ılımasını sağladıktan sonra egzamalı ellerinizi ılıyan suyun içine koyarak yaklaşık olarak 10-12 dakika kadar bekleterek nüfus etmesini sağlayın. Ardından ellerinizi hemen yıkamayarak 1-2 saat kadar beklettikten sonra bol su yardımıyla yıkayarak kurulayın. Egzama rahatsızlığı şayet bileklerinizde veya ayaklarınızda ise hazırlanan kürü bir kepçe yardımıyla istenilen kısımlara 10 dakika süre ile dökerek beyaz dut kurusunun mükemmel faydalarından yararlanmayı ihmal etmeyin. Egzama rahatsızlığı için bu kürü en az haftada üç defa uygulamaya devam edin.

Kandaki Bulunan İltihaba Karşı Beyaz Dut Kurusu Kürü

Chemical Reaktif Protein yani kandaki CRP oranı yüksekse bu oranın düşürülmesinde mükemmel bir rol oynayan beyaz dut kurusunu 2 su bardağı kadar kaynamakta olan suyun üzerine 1 avuç kadar beyaz dut kurusu ilave ederek kısık ateşte 5-6 dakika kadar kaynamasını sağlayın. Ardından Verilen sürenin sonunda hazır hale gelen kürü ocaktan alarak ılımasını sağlayın ve elde edilen kürü süzerek yarısını aç karnına sabahları yarısını ise akşamları aç karnına tüketin. Bu kür düzenli olarak 25 gün boyunca her gün kaynatılarak taze taze tüketilmesi oldukça önemlidir.

Beyaz Dut Kurusu

Beyaz Dut Kurusunun Barındırdığı Bazı Faydalı Etken Maddeler

 • thiamin guercetin
 • rutin pelar gonidin
 • riboflavin petunidin
 • niacin P Cerosol
 • morusink vanon
 • valerik asit potasyum
 • isoguercetin sanggenon

DİKKAT: Beyaz dut kurusu kürü şeker rahatsızlığı olanlar için kan şekeri oranını yükselteceği için uygulanmaması gereken bir kürdür.

]]>
Dut Faydaları https://www.dut.gen.tr/dut-faydalari.html Thu, 29 Nov 2018 03:59:29 +0000 Dut faydaları, dut lezzetli ve besleyici olan meyvelerden biridir. Oldukça yaygın tüketilir. Ilıman iklimlerde yetişir. Dut hem taze olarak tüketilir hem de kurutulmuş olarak tüketilir. Dut içerisinde besin maddeleri i Dut faydaları, dut lezzetli ve besleyici olan meyvelerden biridir. Oldukça yaygın tüketilir. Ilıman iklimlerde yetişir. Dut hem taze olarak tüketilir hem de kurutulmuş olarak tüketilir. Dut içerisinde besin maddeleri içerir. Bu besin maddeleri sağlık açısından oldukça faydalıdır. Dutun içerisinde A E C ve K vitaminleri ve kalsiyum demir folat bulunur. Aynı zamanda antioksidan bakımından da zengindir. Dut eski zamanlardan beri alternatif tıpta kullanılmıştır. Dut içeriğindeki vitamin ve mineral maddeler ile kanserin önlenmesine kan pıhtılaşmasına soğuk algınlığına kanın temizlenmesine katkı sağlar.
Dut Faydaları
Dutun faydaları 
 • Dut genel olarak sağlığımızı korur ve organların ihtiyaç duyduğu besinleri sağlar.
 • İçeriğindeki antioksidan ile kansere karşı korur, prostat da kanser hücrelerinin yerleşmesine engel olur ve tümör oluşumuna izin vermez.
 • Dut kan dolaşımının artması için kan basıncını sağlıklı seviye de akmasına yardımcı olur. Böylelikle kan pıhtılaşmasını önler. İçerisinde yüksek miktarda bulunan demir sayesinde kansızlığa da iyi gelir.
 • Dut kanı temizler özellikle sigara ve alkol kullananlar bol bol tüketmelidir. Dutun kanı temizlemesi kalp ve damar sağlığı açısından da faydalıdır. 
 • Dutun en önemli özelliklerinden biri de karaciğer ve böbrek sağlığını korumasıdır, dut karaciğer ve böbreklerde toksinlerin atılmasını sağlar. 
 • Dut bağışıklık sistemini güçlendiren doğal bir besin kaynağıdır. İçerisinde bol miktarda C vitamini bulundurur böylelikle soğuk algınlığı öksürük gibi rahatsızlıklara iyi gelir.
 • Ameliyat olan hastalar için kullanıldığında enfeksiyon kapma riski en aza iner. Doğum sonrası iyileşmeyi hızlandırır. 
 • Diyabetli hastaların kan şekerlerinin düzene sokulmasına yardımcı olur. 
 • Dut kalp sağlığı için hayati önem taşır. Kan sağlığını koruması ve temizlemesi kalp sağlığına da etki eder damar tıkanıklığını engeller kötü kolesterol seviyesini düzenler ve kalp krizi riskini en aza indirir.
 • İştah açar ve sindirim sistemini rahatlatır. 
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir vücuttaki sıvı eksikliği düzenli dut tüketimi ile yoluna girer.
 • Görme yeteneğini geliştirir. 
 • Cildin gençleşmesini ve nemlenmesini sağlar. Cildi temizler.
]]>
Dut Kurusu Egzama https://www.dut.gen.tr/dut-kurusu-egzama.html Thu, 29 Nov 2018 05:16:32 +0000 Dut kurusu egzama, dut kurusu tazesine oranla daha fazla yararları olan bir besindir. Çünkü taze dut ağaçtan toplandıktan sonra hemen tüketilmelidir. Bekledikçe kimyasal değişimlere uğrar. Ancak dut kurusunda böyle bir sorun bulun Dut kurusu egzama, dut kurusu tazesine oranla daha fazla yararları olan bir besindir. Çünkü taze dut ağaçtan toplandıktan sonra hemen tüketilmelidir. Bekledikçe kimyasal değişimlere uğrar. Ancak dut kurusunda böyle bir sorun bulunmamaktadır. Dutun bilinen yirmiden fazla türü bulunmaktadır. Yaz aylarında tazesi tüketime uygunken, kışın tüketilmek için kurutulmuşu kullanılır. Özellikle kuru yemiş olarak tüketilen dut kurusu egzama tedavisi içinde mükemmel bir doğal üründür. Ellerde yaygın şekilde oluşan egzama lezyonları hastaları oldukça rahatsız eder. Ellerin sürekli suyla bile teması yaraların iyileşmesine engel olur. Yaralardaki çatlak ve kuruluk hastanın acı çekmesine yol açar. Uygulanan tıbbi tedavilerde yetersiz kalabilir. Bu durumda dut kurusu kürü ile egzamanın tedavi edilmesini sağlayabilirsiniz.

Egzama için dut kürü hazırlama

Bir tencerenin içinde yarım litre su kaynatın. Kaynayan suyun içine bir avuç kadar dut kurusu atın. Bunu yaklaşık 6-7 dakika kaynatın. Bu esnada tencerenin kapağı kapalı olsun ve ocağın altıda kısık olsun. Daha sonra tencereyi ocaktan alarak karışımın ılınmasını bekleyin. Burada kullandığınız dut kurusu organik olursa, mükemmel bir sonuç elde edersiniz. Yani yetiştirilme ve kurutma safhalarında dutun en iyi koşullarda hazırlanması gerekir.

Dut Kurusu Egzama
Dut kurusu kürünün egzama için kullanımı

Ilınmış olan dut kürü içine egzama lezyonlarının olduğu ellerinizi sokun. Bu şekilde en az 10 dakika bekleyin. Böylece kürün egzama yaralarına nüfuz etmesini sağlarsınız. Daha sonra ellerinizi kürden çıkarın. Ancak 1 saat kadar ellerinizi yıkamayın. Daha fazla faydasını görürsünüz. Bunu haftada birer gün arayla 3 defa uygulayın. Dikkat etmeniz gerekenler her defasında dut kurusu kürünün taze olarak hazırlamak, ellerinizi yakmayacak şekilde kürün ılınmasını beklemektir. Ellerinizi bekletirken, kür soğursa biraz ılıtmanız gerekir.

Egzama ellerin dışında bileklere kadar uzandıysa, ayaklarda oluştuysa, bu durumda dut kurusu kürünü kaşıkla alarak yine 10 dakika süreyle egzama yaralarının üzerine dökmelisiniz. Cildinizi yakmayacak kadar ılık olman dut kurusu egzama sorunlarına en iyi şekilde fayda sağlayacaktır. Bu kürün 10 gün süreyle uygulanması halinde, egzama yaralarında iyileşme gözlenir. Ancak herhangi bir iyileşme olmazsa, dut kurusu kürü uygulamasına son verebilirsiniz. Tedaviye tıbbi uygulamalarla devam etmelisiniz.
]]>
Kuru Dut Faydaları https://www.dut.gen.tr/kuru-dut-faydalari.html Thu, 29 Nov 2018 23:41:11 +0000 Kuru Dutun Faydaları, Dut lezzetli  ve besleyici bir özelliğe sahip olduğu için tüm dünyada çokça tüketilmektedir. 5-6 metreye kadar uzama özelliğine sahip ağaçlarda ve ılıman iklime sahip bölgelerde yetişir. Dutun far Kuru Dutun Faydaları, Dut lezzetli  ve besleyici bir özelliğe sahip olduğu için tüm dünyada çokça tüketilmektedir. 5-6 metreye kadar uzama özelliğine sahip ağaçlarda ve ılıman iklime sahip bölgelerde yetişir. Dutun farklı çeşitleri vardır. Mavi, siyah ve yeşil olmak üzere üç gruba ayrılır. Taze olarak tüketildiği gibi kurutularak da tüketilir. Ama daha çok kuru olarak tüketilmesi tercih edilir. Bunun sebebi de kurutulduğu için uzun süre muhafaza edilebilmesidir. 

Dut kurutulduğu zaman besin değerinde fazla bir değişiklik olmaz. Dutun belli başlı faydaları şunlardır: Kuru dut aç karna yenirse bağırsaktaki kurtları döker ve bağırsakların iyi çalışmasını sağlar. Kuru dut kansızlık hastalığına iyi gelir ve kan yapıcı bir özelliğe sahiptir. Kaynatılarak içildiği zaman idrarı söktürür. Aynı zamanda ateşi düşürür. Kuru dutun kaynatılarak suyunun içilmesi ağız sağlığını korur.Kuru Dut Faydaları Saçlara uygulandığı zaman saçlara iyi gelir. Bu su ile vücut yıkandığı zaman cildi temizler ve besler. Enerji vericidir, bunun dışında kan şekeri ve kolesterole iyi gelir. Dut yaprağı kaynatılarak içilirse kalp sağlığına iyi gelir. Soğuk algınlığı ve solunum yolu enfeksiyonlarına karşı etkilidir. Öksürük için sabah ve akşam aç karna içilirse faydalı olur. Karaciğer hastalıklarına karşı iyi gelir. Dut kurusu vücudun direncini arttırır. Dut kanın pıhtılaşmasını önler. Dutun için bol miktarda demir vardır. Kansere karşı önleyici etkisi vardır.
]]>
Dut Kurusu https://www.dut.gen.tr/dut-kurusu.html Fri, 30 Nov 2018 12:16:59 +0000 Dut kurusu, demir içeriğiyle oldukça zengin olan dut, vücutta ödem gideren, idrar söktüren, bağırsak kurtlarına karşı savaşan bir meyvedir. Dutun tazesi ile kurusu arasında oldukça önemli sayılan farklılıklar bulunmaktadır. Dut kurusu, demir içeriğiyle oldukça zengin olan dut, vücutta ödem gideren, idrar söktüren, bağırsak kurtlarına karşı savaşan bir meyvedir. Dutun tazesi ile kurusu arasında oldukça önemli sayılan farklılıklar bulunmaktadır. Dut tazeyken birkaç saat içinde kimyasal bakımdan değişime uğradığından, hemen tüketmek daha yararlıdır. Güneşte kurutulan dut, bu esnada değişim geçirdiğinden başta egzama olmak üzere yararlı etkileri bulunur. Dut kurusu demir ve kalsiyum bakımından oldukça zengindir. Aynı zamanda B1, B2 ve C vitaminlerini barındırır. Her yaştan kişinin enerji ihtiyacını karşılar, kan yapar. Kanser türleri dışında çeşitli hastalıklara iyi gelir. Bu yüzden herkese dut kurusu tüketmesi tavsiye edilebilir.

Dut kurusu faydaları nelerdir
 • Ciltte egzama gibi rahatsızlıkların tedavi edilmesinde yararlıdır.
 • Vücuda dinçlik verir.
 • Damar sağlığında özellikle damar sertliğini önlemede etkilidir.
 • Kansızlık için oldukça yararlı bir besindir.
 • Dut kurusu aç karnına tüketilirse, sindirim sisteminin çalışmasını düzenler, idrar söktürücü etki yapar.
 • Diş eti hastalıklarında, bademcik ve boğaz iltihaplarında yararlıdır.
 • Özellikle kuru öksürüğü olan kişilerin dut kurusu tüketmesi tavsiye edilir.
 • Karaciğerin faaliyetlerini rahat yapmasını sağlar.
 • Ateşin düşürülmesinde etkilidir.
 • Mide ve bağırsaklarda sorunları olanlar dut kurusu tüketebilir.
 • Bağırsak kurtlarının düşmesi için aç karnına tüketilmelidir.
Dut kurusu kandaki iltihaplanmayı giderir

Dut kurusunun kullanımı Anadolu'da Osmanlıların dönemine kadar iner. Dutu kurusu ile yapraklarında bulunan antiseptik ve doğal antibiyotikli maddeler nedeniyle, bu malzemelerle hazırlanan çay, kapanmayan yaralarda iyileştirici etki yapar. Çay haricen pansuman yapılarak kullanılır. Kandaki iltihap içinde dut kuru kürü tatbik edilir. Kür kandaki yüksek CRP değerini düşürücü etki yapar.

Dut Kurusu
Dut kurusu egzama yaralarında kullanılır

Egzama sorunu olan kişilerde yaraların kuruması ve çatlaması oldukça sıkıntılı olur. Eğer dut kurusu kürü tatbik edilirse, egzama yaralarında iyileşme etkisi gösterir. Bunu haftada 3 defa uygulayabilirsiniz. hem tıbbi tedavinize devam eder, hem de dut kurusu tatbik edildiğinde egzamanın iyileştiğini göreceksiniz.

Dut kürü nasıl hazırlanır

Bir avuç dut kurusu tencerede kaynatılan yarım litre suya ilave edilir. Yaklaşık 7 dakika kadar dut kurusu kısık ateşin üzerinde kaynatılır. Daha sonra karışım ılıtılarak ve egzama yaralarının üzerine tatbik edilir. Arzu edilirse ellerdeki yaralarda, ellerinizi suya sokabilirsiniz. Fakat ellerinizi 1 saat yıkamayın. Daha sonra ılık su ile durulayın. Bunu haftada 3 kez yapmalısınız. Ancak dut kurusu kürünü her uygulamada taze yapmalısınız.
]]>
Dut Pekmezi https://www.dut.gen.tr/dut-pekmezi.html Fri, 30 Nov 2018 21:01:11 +0000 Dut pekmezi, çok eski yıllardan beri insanlar tarafından çok sevilerek tüketilen şifa kaynağıdır. Özellikle kış aylarında insanlar dut pekmezine ihtiyaç duyarlar. Şifa kaynağı olan dut pekmezi, özellikle çocuklarda ve yaşl Dut pekmezi, çok eski yıllardan beri insanlar tarafından çok sevilerek tüketilen şifa kaynağıdır. Özellikle kış aylarında insanlar dut pekmezine ihtiyaç duyarlar. Şifa kaynağı olan dut pekmezi, özellikle çocuklarda ve yaşlılarda çok büyük faydalara neden olmaktadır. Dut pekmezinin kanıtlanmış olan birçok faydası ile insanlar bu pekmezden az ya da çok olsa da evlerinde bulundurmaktadır. İçerisinde tamamen doğal şeker bulunan dut pekmezi, yaz aylarında insanların taze dutları toplayarak suyundan pekmez yapmaları ile elde edilmektedir. Dut pekmezinin birçok faydası bulunmaktadır. Bu faydaları tabi ki de insanların en çok ihtiyaç duyduğu şeylerdendir. Sizlerde dut pekmezini en güvendiğiniz yerlerden alarak birçok faydasından yararlanabilirsiniz. Günümüzde birçok pekmez satılan yerlerde bu pekmezler içerisine başta glikoz olmak üzere birçok katkı maddesi koyulduğu için bu pekmezler yarar sağlaması beklenirken kişi farkında bile olmadan birçok zarar vermektedir. Bu nedenle sizlerde pekmez aldığınız yerlere dikkat ederek bu gibi büyük problemlere neden olacak durumlardan uzak durabilirsiniz. 

Dut pekmezi birçok hastalığa içerisinde bulundurmuş olduğu doğal vitaminler ve mineraller nedeni ile şifa olabilmektedir. Bu nedenle günümüzde birçok doktor hastalarına hastalıklarından çok daha hızlı kurtulabilmeleri için tıbbi ilaçların yanı sıra dut pekmezi kullanmasını söylemektedir. Dut pekmezi özellikle sabahları sürekli olarak tüketildiğinde kişilere gün boyu yetecek kadar enerji verebilmektedir. Bunun yanı sıra enerji kazanmak amacı ile tükettiğiniz bu mükemmel besin bağışıklık sisteminizi hızı bir şekilde etkileyerek sizleri özellikle soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıklardan koruyacaktır. Sırf bu nedenle bile insanlar bu doğal ilacı tüketmektedir. Dut pekmezi, yapılan araştırmalar göre düzenli bir şekilde sürekli kullanıldığında birçok kanserin önüne geçtiği görülmüştür. Kanserin önüne geçen bu doğal yiyecekleri tüketerek vücudunuza herhangi bir yan etki etmeden sizlerde birçok hastalığın önüne geçerek ileri ki hayatınızda çok daha rahat bir yaşama kavuşabilirsiniz. Bu durumun yanı sıra özellikle karaciğer hastalıkları nedeni ile problemler yaşayan insanlar için doktorlar pekmez tüketmelerini önermektedir. Bu nedenle sizlerde karaciğer hastalıklarında dut pekmezi tüketebilirsiniz.

Dut Pekmezi
Dut pekmezinin en büyük özelliklerinden biri mükemmel bir antioksidan özelliğinin olmasıdır. Böylesine bir özelliği olan doğal besini ister bebeklere ister en yaşlılara tükettirerek birçok sorunun önüne geçebilirsiniz. Çocuklarda kemik gelişiminden vücudun ihtiyaç duyduğu kemiklere kadar oldukça büyük etkileri olan bu mükemmel yiyeceği sizlerde çocuklarınıza bol bol yedirin. Böylece çocuklarınızı en sağlıklı şekilde koruyabilirsiniz. Aksi durumlarda birçok sorun ile karşı karşıya kalmanız an meselesidir. Dut pekmezinin tabi ki de bazı zararları bulunmaktadır. Fakat bu zararları direk olarak kişilerin herhangi bir hastalığının ya da alerjik probleminin olup olmadığına bağlıdır. Özellikle şeker hastası olan insanların çok fazla dut pekmezi tüketmesi sorunlara neden olabilir. Bunun dışında birde bitkisel alerjisi olan bazı insanlarda dut pekmezi sorun olabilmektedir. Bu durum nedeni ile bu kişilerde dikkatli olmalıdır. İşte tüm bu etkileri ile dut pekmezi ülkemizin birçok bölgesinde sevilerek tüketilen besinler arasında girmeyi başarmıştır. Eğer evinizde dut pekmezi yok ise zaman kaybetmeden bu mükemmel bir besinin evinizde bulunmasını sağlayınız.
]]>
Dut Şurubu https://www.dut.gen.tr/dut-surubu.html Sat, 01 Dec 2018 19:48:32 +0000 Dut şurubu, ülkemizde özellikle İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde çokça yetişen duttan elde edilen ve sayılmakla bitmeyecek kadar çok faydası bulunan mükemmel bitkilerden biridir. Oldukça yaygın olarak insanlar tarafında Dut şurubu, ülkemizde özellikle İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde çokça yetişen duttan elde edilen ve sayılmakla bitmeyecek kadar çok faydası bulunan mükemmel bitkilerden biridir. Oldukça yaygın olarak insanlar tarafından içilen dut şurubu aslında birçok kişi tarafından dut şerbeti olarak bilinmektedir. Dut şurubu, çok eski zamanlarda beri ülkemizde sevilerek tüketilen mükemmel meyve sularından biridir. Dutun çeşitli işlemlerden geçirilerek elde edilen dut şurubu, son derece önemli faydaları ile insanların dertlerine deva olmaktadır. Bilindiği gibi tıbbın en eski tarihlerinde insanların hastalıklarının tümü dut şurubu da dahil olmak üzere birçok farklı bitkiden faydalanılarak çözülmekte idi. Eski zamanlardan günümüze kadar insanlara şifa dağıtarak gelen dut şurubunun en büyük etkisi özellikle çocuklarda görülmektedir. Dut şurubu aslında hazır olarak da elde edilebilen bir vitamin kaynağıdır. Bu meyve suyunun orijinal olması itibari ile çok büyük faydalar sağlamaktadır. İnsanların bu şurubu düzenli olarak kullanması durumunda çok kısa bir sürede bu şurubun faydaları ve etkileri kullanan kişi üzerinde kendisini göstermektedir. Son derece önemli etkileri ile insanların  bazen tıbbi olarak bile çözemedikleri hastalıkları ya da diğer durumları kolayca ortadan kaldırabilen dut şurubunun faydalarını görmek için sizlerde bu doğal ilacı kullanmayı deneyebilirsiniz. Dut şurubunu satın almak yerine sizlerde evlerinizde yaparak müthiş etkilerinden hem çocuklarınız için hemde kendiniz için faydalanabilirsiniz.

Dut şurubu insanlar üzerinde mükemmel bir antioksidan özelliği göstererek kişilerde özellikle cilt sağlığı üzerinde çok büyük faydalar göstermektedir. Bu nedenle çeşitli cilt hastalıkları olan insanlar bu mükemmel şurubu tüketerek birçok cilt hastalığını yenebilirler. Fakat bu faydalardan yararlanmak için günün belli saatlerinde belli ölçülerde dut şurubu tüketmelisiniz. Aksi durumda birkaç tüketme ile dut şurubundan fayda alamayabilirsiniz. Dut şurubunun en büyük etkisi özellikle kış aylarında çocukların birçok hastalığını bağışıklık sisteminin sağlanması amacı ile kullanılması ile elde edilebilir. Daha birkaç kullanımda bile etkilerini göstererek kişilerin bağışıklığının artarak birçok hastalıktan çok daha kolay bir şekilde korunmasına neden olan bu hastalık aynı zamanda kişilere enerji vererek kişileri gün boyu idare etmektedir. Eğer sizin de sabah kahvaltı yapmaya zamanınız yok ise bir miktar dut şurubu tüketerek bir sonraki öğüne kadar enerji içerisinde zaman geçirebilirsiniz. Bu durum özellikle yoğun iş hayatı olan insanlar için oldukça önem arz etmektedir. Dut şurubu içerisinde yüksek oranda A vitamini bulunmaktadır. A vitamini ise insan vücudunda çok önemli görevler yapan bir vitamindir. İnsan vücudunda özellikle görme sağlığı üzerinde çok büyük etkiler yaparak birçok göz hastalığını önleyebilmektedir. Sizlerde gözlerinizi seviyorsanız dut şurubunu düzenli bir şekilde tüketin.

Dut Şurubu
Dut şurubunu yapabilmek için yazın taze dutların sıkılarak suyunun kaynatılması gerekmektedir. Bu durumun dışında diğer mevsimlerde dut şurubu yapmak sağlıklı değildir. Pekmezden ya da diğer maddelerden yapılan dut şurubu her nasıl yapılır ise yapılsın orijinal kadar sorun olmamaktadır. Bunun yanında eğer evinizde dut şurubu yok ise güvenilir satış noktalarından ya da daha sağlıklı olan üretim noktalarından dut şurubunu alabilirsiniz. Özellikle çocuklar olmak üzere bu faydalı bitkisel ürünü ailenize içirerek çok büyük sağlıklar elde edebilirsiniz. Dut şurubu içerisinde yüksek oranda demir bulunmaktadır. Bu nedenle demir eksikliği bulunan kişilerin bu şurubu sürekli olarak tüketmeleri bu sorunların üzerinden gelebilmeleri için yeterli olacaktır. Bu durumun aynı sıra dut şurubu günümüzde kansızlık sorunu olduğu için birçok sağlık sorununun meydana geldiği insanlarda oldukça büyük problemlerin çözülmesi için mükemmel bir doğal ilaçtır. Sizlerde de bu gibi sorunlar var ise her sa]]> Dut Pestili https://www.dut.gen.tr/dut-pestili.html Sat, 01 Dec 2018 21:09:31 +0000 Dut Pestili, Eskiden kışın tüketmek üzere yaz aylarında yetişen meyvelerden yapılan pestiller kurutulur ve soğuk aylarda insanlar enerji ihtiyacını onunla karşılardı. Yüksek enerji değerine sahip olan pestil, ayni zamanda Dut Pestili, Eskiden kışın tüketmek üzere yaz aylarında yetişen meyvelerden yapılan pestiller kurutulur ve soğuk aylarda insanlar enerji ihtiyacını onunla karşılardı. Yüksek enerji değerine sahip olan pestil, ayni zamanda içinde barındırdığı besin kaynakları bakımından önemli gıda haline gelmiştir. Pestilin sodyum bakımında fakir, potasyum bakımından zengin olması kalp damar hastalıklarının önlemektedir. Pestil mineral açısından oldukça zengindir. Bu özelliğiyle vücut dokularının ve hücrelerinin yenilenmesini, su dengesini korunmasını, hormon, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini sağlar. Son yıllarda kanser vakaları, kalp hastalıkları ve kısırlıkta önemli bir artış olmuştur. Bunun en önemli sebebi selenyum mineralinin yeterince tüketilmemesidir. Pestilin içinde selenyum minerali mevcuttur. Bu nedenle bu hastalıklara yakalanan insanlara pestili tüketmeleri tavsiye edilmektedir. 

Dut Pestili
Pestilde ayrıca çinkoda bulunmaktadır. Çinko eksikliği kısırlık sorununa yol açmaktadır bu yüzden pestil tüketilmelidir. Pestilin içinde demir elementi bulunmaktadır. Demir yetersizliği, sindirim sisteminde kanser oluşma riskini arttırır. Besinlerle alınan demirden vücudun tam anlamıyla yararlanması gerekmektedir. Demirin hem bağırsaklarda emilmesi hem de kemiğe taşınabilmesi için c vitamininin de birlikte alınması gerekir. Bu yüzden pestil tüketimi sağlık açısından oldukça önemlidir. Pestil kalsiyum açısından da oldukça zengindir. Kalsiyum kemik, diş ve tırnak sağlığı açısından oldukça önemlidir. Kalsiyum yeterli düzeyde alınmazsa; çocuklarda raşitizm, yetişkinlerde kemik erimesi görülebilir. Çocukların büyümesi ve gelişmesi için çok önemlidir. Yetişkinlerin kemik yapılarını muhafaza edebilmeleri için mutlaka günlük kalsiyum ihtiyacını karşılamaları gerekir. Pestilin içinde bulunanlar kalp hastalıklarına, kalp krizine, kansere ve erken yaşlanmaya karşı etkilidir. 
]]>
Dut Kurusu Faydaları https://www.dut.gen.tr/dut-kurusu-faydalari.html Sun, 02 Dec 2018 18:04:24 +0000 Dut kurusu faydaları nedeni ile insanlar için eşsiz etkiler gösteren mükemmel bir ilaç niteliği taşımaktadır. Özellikle demir açısından çok zengin olan dut kurusu, insan vücudu için olmazsa olmazlardan biridir. Bu nedenle dut Dut kurusu faydaları nedeni ile insanlar için eşsiz etkiler gösteren mükemmel bir ilaç niteliği taşımaktadır. Özellikle demir açısından çok zengin olan dut kurusu, insan vücudu için olmazsa olmazlardan biridir. Bu nedenle dut kurusunun insan sağlığı üzerinde en büyük etkilerinden biri tabi ki insan vücudunun ihtiyacı olan demir mineralinin içerisinde bol oranda bulunmasıdır. Sırf bu mineralin sağlanması için bil birçok insan dut kurusu tüketmelidir. Özellikle çocukların kemik gelişimleri için mutlaka gereken demir mineralini sizler de dut kurusundan en sağlıklı bir şekilde sağlayabilirsiniz. Dut kurusu vücut sağlığı üzerinde özellikle cilt sağlığında da çok büyük etkiler yaparak birçok sorunun ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Tıbbi olarak bile tedavilerinden sonuç alınamayan farklı cilt hastalıkları bu mükemmel besin ile çok kolay bir şekilde ortadan kaldırılabilir. Yeter ki insanlar dut kurusunu düzenli bir şekilde tüketsin.
Dut Kurusu Faydaları
 • Dut kurusu faydalarından ilk olarak söylenmesi gereken tabi ki cilt problemleri üzerindeki muhteşem etkisidir. İnsanlarda yaygın olarak görülen egzema hastalığında dut kurusu çok büyük etkiler göstererek tıbbi olarak bile birçok insanda tedaisi çok uzun yıllar süren bu hastalığın ortadan kalkması için yeterli olmaktadır. Bu hastalığa karşı özel bir savunma sağlayan dut kurusu sürekli olarak tüketildiğinde egzama sorunu üzerinde çok büyük etkilere neden olmaktadır. Bu nedenle egzama sorunu olan kişiler uyguladıkları tıbbi tedavilere ek olarak dut kurusu tüketerek bu sorunların üstesinden gelebilirler.
 • Bir diğer dut kurusu faydaları ise özellikle ileri ki yaşlarda görülen ve özellikle sigara tüketen insanlarda görülen damar sertleşmesi sorununda dut kurusu muhteşem etkilerini ortaya çıkararak son derece büyük faydalar göstermektedir. Sizler de dut kurusu tüketerek bu gibi damar hastalıklarının önüne çok daha rahat bir şekilde geçebilirsiniz. Tabi ki bu durumun yanında doktor muayenelerini de aksatmayın.
 • Öksürük tedavisinde dut kurusu kullanan insanların yanı sıra birçok doktora hastalarına bu bitkiyi önermektedir. Güneşte özel olarak kurutulmuş olan dutlar da yüksek oranda B1. B2 ve C vitamini bulunmaktadır. Bu nedenle bağışıklık sisteminin güçlenmesinde dut kurusu önemli rol oynamaktadır.
 • Kuru dut içerisinde özellikle bol miktarda A vitamini bulunmaktadır. A vitaminin vücutta en çok kullanıldığı yer ise tabi ki gözlerdir. Aynen havuçta olduğu gibi dut kurusunda da gözler için birçok fayda bulunmaktadır. Görme kalitesinin artmasında çok önemli roller oynayan dut kurusunu sizlerde bolca tüketerek göz sağlığınıza katkılarda bulunabilirsiniz. 
 • Birçok insanda sorun haline gelen sindirim sistemi sorunları özellikle midenin ve bağırsakların tam olarak çalışmamasından dolayı meydana gelmektedir. Böylesine durumlarda mide ve bağırsakların daha hızlı çalışmasını sağlayacak besinlerin tüketilmesi birçok kişinin sorunlarını çözmektedir. İşte bu durumda dut kurusu faydaları ile karşımıza çıkmaktadır. Sizlerde sindirim sisteminizi çalıştırmak için dut kurusu tüketebilirsiniz. 
 • Günümüzde çok görülen ve özellikle çocukları etkisi altına alan bağırsak parazitleri aç karınla her sabah kahvaltıdan bir saat önce tüketildiğinde bağırsak parazitlerinin hızlı bir şekilde dökülmesini sağlamaktadır. Kişilerde bağışıklık sisteminden iştahsızlık sorunlarına kadar birçok soruna neden olan bağırsak parazitlerini hiçbir kimyasal kullanmadan sizler de dut kurusu faydaları ile ortadan kaldırabilirsiniz. 
 • Son olarak önemli bir faydası ise kansızlık sorunları olan kişilerde kan yapımının hızlanması ile etkileridir. Kansız kişilerde görülen bu gibi durumların önlenmesi için sizler de bol bol dut kurusu tüketebilirsiniz.
]]>
Rüyada Dut Ağacı Görmek https://www.dut.gen.tr/ruyada-dut-agaci-gormek.html Mon, 03 Dec 2018 17:09:37 +0000 Rüyada Dut Ağacı Görmek, rüyasında dut ağacı gören kişi, gönül ferahlığına, hayat nimetlerinin bolluğuna, bereketinin artışına ve uzun bir hayat sürmeye rivayet edilir. Bu rüya problemlerin nihai bulacağının haberc Rüyada Dut Ağacı Görmek, rüyasında dut ağacı gören kişi, gönül ferahlığına, hayat nimetlerinin bolluğuna, bereketinin artışına ve uzun bir hayat sürmeye rivayet edilir. Bu rüya problemlerin nihai bulacağının habercisidir ve rüya sahibi amaçlı hayırlı olacak şeylere ve farklılıklara işaret eder. Rüya sahibinin meslek yaşamında istediği noktaya geleceğine, aile içerisinde istediği huzuru yakalayacağına, etrafının kapsamlı, serisinin de kocaman olacağına deyim edilir. Rüyada dut ağacından dut topladığını görmek, hayırlı işlere işaret eder. Bu rüyayı gören bireyin emeklerinin karşılığını alacağına,  yaptığı yatırımlardan yana istediği neticelere ulaşacağına, beklentilerini karşılayacağına ve başarıya konusunda hayallerini gerçekleştireceğine delalet eder. Rüyada dut üzümü rastlamak, rüya sahibinin ağız tadı içerisinde geçireceği, sıhhatli ve uzun bir yaşama işaret eder. Bireyin çevresinde kendisi amaçlı hayırlı bireylerin olacağına, çocuklarından yana istediği saygıyı, sevgiyi ve saygıyı göreceği, heveslendiği işlerde muvaffak olacağına ve gönlünce bir hayat yaşayacağına yorulur. Rüyada dut ağacı dikmek, rüyayı gören bireyin hayattaki emelleri olarak onay edilir. Rüya sahibinin yarınlara ve geleceğe karşın bir takım tasarıları meydana geldiği ve kendisinin bunların aşağı yapısını oluşturmak amaçlı çabaladığı manasına gelir. İleride hayır, başarı, getiri ve mutlu olmak getirecek adımlar atmaya rivayet edilir. Rüyada dut ağacı kesmek, şansızlıktır diye tabirlenir. Rüya sahibinin deyim yerindeyse basiretinin bağlanacağına, kendisi amaçlı neyin gerçek neyin yanlış olduğuna hüküm veremez olacağına, işlerinde yanlış üzerine yanlış yapacağına, bu vaziyette da yaşamının berbat istikamette ilerlemeye başlayacağına deyim edilir.Rüyada dut ağacı rastlamak ve yiyecek mutlu olmak ve sevinç olarak izah edilir.   Rüya sahibinin hedeflerinin gerçekleşeceğine, başarısının ve kazancının bir çok kez olacağına, yüksek bir makamı olacağına ve toplumda itibar göreceğine alamet eder.  

Rüyada Dut Ağacı Görmek
Rüyada dut ağacı rastlamak zeki ve zeki olmaya, yapılmış olan işlerde oldukça başarılı olup kendini ön tasarıya çıkaracak olma ile deyim edilir. Rüyada beyaz dut ağacı rastlamak, sıkıntı ve üzüntülerinin sona ermesi ile yorumlanır. Rüyada kırmızı dut ağacı rastlamak,bereket ve şanstır. Rüyada bahçede dut ağacı rastlamak, huzur ve mutlu olmak manasına gelir. Rüyada dut ağacı rastlamak, güç ve söz sahibi olacağına işaret eder. Rüyada dut ağacına çıkmak, zor işleri başarmaya, istediği benzeri bir işe girişmeye deyim edilir. Rüyada dut ağacı rastlamak adam ve kadın birey amaçlı şayet kişiler evli ise hanenin bereketinin artışına ve tatlı muhabbet dolu anlar yaşamasına  işaret eder. Rüyada dut ağacı sallamak, İslami tabircilerin yorumlarına yönelik bir işe niyet ederek azimle çalışmanız neticesinde muvaffak olacağınız manasına gelir. Rüyada dut ağacı rastlamak, kendine meydana gelen öz güveni ve fedakar olmasıyla her işte oldukça başarılı olması manasına gelir. Rüyada kuru dut ağacı rastlamak, dert,  sıkıntı ve hastalıktır. Rüyada dut ağacı kesmek, talihsizlik ve uğursuzluktur. Rüyada  başkasının dut ağacından dut topladığını görmek, güzel biriyle evlenme hazırlığı yapmasına anlık bir evlenme durumunun arefesinde olacağına delalet eder. Rüyada dut ağacı silkelemek, adam amaçlı menfaat kadın amaçlı ise ödül ve onay edilmek, övgü ve muhabbet yaşayacağınız bir döneme girmeye işaret eder. Rüyada dut ağacı silkelemek, hane içinde bereket ve bolluk anlamına gelir. Rüyada evin içinde dut ağacı görmek, mutlu olacağı haber almaya, iş hayatında ise başarılı olup muvaffak olma ile yorumlanır.
]]>
Beyaz Dutun Faydaları https://www.dut.gen.tr/beyaz-dutun-faydalari.html Tue, 04 Dec 2018 02:07:30 +0000 Beyaz Dutun Faydaları, Dut, dalından toplanır toplanmaz tüketilmesi gerekmektedir. Çünkü toplandıktan birkaç saat sonra tadı yavaş yavaş değişmeye başlamaktadır. Çünkü içinde bulunan bazı etkili olan maddeler topland Beyaz Dutun Faydaları, Dut, dalından toplanır toplanmaz tüketilmesi gerekmektedir. Çünkü toplandıktan birkaç saat sonra tadı yavaş yavaş değişmeye başlamaktadır. Çünkü içinde bulunan bazı etkili olan maddeler toplandıktan birkaç saat sonra değişimeye başlamaktadır. Özellikle de petunidin maddesi özelliğini toplandıktan çok az bir süre de yitirmeye başlamaktadır. Genellikle günümüzde dutun kurutulmuş olanı kış aylarında misafirlere ikram edilmektedir ve uzun kış akşamlarında ağızları tatlandırıcı ve sağlık açısından da oldukça fayda sağlamaktadır. Ayrıca kışın beyaz düğün faydaları arasında biz farkında olmadan koruyucu ve önleyici olarak doğal antibiyotik özelliğinden faydalanmış olunmaktadır. Ayrıca yaz aylarında da dutun taze olanını dalından tüketmek doğal bir antibiyotik tüketimi kadar faydalı olmaktadır. Beyaz taze dutun içerisinde bir kaç doğal kimyasallar bulunmaktadır ve bu maddelerin doğal antibiyotik olarak kullanılması gerektiği unutulmamalıdır. 

Beyaz dutun faydaları arasında egzama tedavisi de yerini almaktadır. Fakat beyaz dutun, yazın toplanması ve güneşte kurutulması ile elde edilen şeye beyaz dut kurusu adı verilmektedir. Egzama oldukça büyük bir sağlık problemi olup hemen hemen pek çok kişinin, vücudunun farklı bölgelerinde oluşmaktadır. Fakat egzama nedeni ile kişiler, sosyal hayatından kopmakta ve iş yapamaz duruma gelmektedir. Fakat beyaz dut ile, bu problemin, bir dert durumunu yok ettiği bilinmektedir. Günümüzde  sıcak ve ılıman iklimlerde kolay yetiştirilen ağacı ülkemizde de hemen hemen birçok bölgede yetiştirilmektedir. Beyaz dut kanamaları durdurmak amaçlı ve buruna ve derideki yaralara karşı fayda sağlamaktadır. Beyaz dut hastalığa iyi geldiği gibi romatizmal ağrılara ve böbreklerdeki ağrılara, kansızlığa, strese, yorgunluk gibi rahatsızlıklara da iyi gelmektedir. Uykusuzluğa iyi gelmekte olan beyaz dut faydaları arasında olmaktadır. Ayrıca bu şifalı olan meyve pekmezi yapılarak da tüketildiği zaman ülser, gastrit gibi mide hastalıklarına da iyi geldiği gibi bronşit, astım gibi akciğer rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir. Beyaz dut faydaları olarak zeka geliştirici özelliği de olması ve  çocuklara yedirilmesi gerektiğini hemen hemen her uzman tavsiye etmekte ve bunu oldukça çok söylemektedir. Ayrıca beyaz dut kalsiyum, demir, B1, B2 ve C vitamini yönünden de zengin olan dutun birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Beyaz dut faydaları kısaca şöyle sıralanmaktadır:

Beyaz Dutun Faydaları
 • Beyaz dut ateş düşürücü ve idrar söktürücü bir etkiye sahip olmaktadır.
 • Beyaz dut idrar söktürür ve vücutta biriken suyu boşaltmaktadır.
 • Aç karnına yenilen beyaz dut bağırsak solucanlarını dökmekte oldukça faydalıdır.
 • Hangi şekilde tüketilir ise tüketilsin iyi bir kan yapıcı meyve olmaktadır.
 • Sabah aç karnına kahvaltıdan önce yenilir ve üstüne su içilir ise bağırsakların çalışması hızlanmaktadır.
 • Ayrıca beyaz dut ateş düşürücü bir etkisi olmaktadır.
 • İştah artırır ve enerji verir.
]]>
Kırmızı Dut https://www.dut.gen.tr/kirmizi-dut.html Tue, 04 Dec 2018 21:05:48 +0000 Kırmızı dut, günümüzde oldukça yaygın olarak yetiştirilen ve insanlar tarafından oldukça sevilen mükemmel lezzetlerden biridir. Oldukça lezzetli olan bu mucizevi meyve sayesinde birçok insan istediği sağlığa kavuşmaktadır. Kırmızı dut, günümüzde oldukça yaygın olarak yetiştirilen ve insanlar tarafından oldukça sevilen mükemmel lezzetlerden biridir. Oldukça lezzetli olan bu mucizevi meyve sayesinde birçok insan istediği sağlığa kavuşmaktadır. Birçok hastalık üzerinde yine birçok tıbbi ilacın gösteremediği etkileri göstererek insanların ihtiyaçlarını karşılayan bu mükemmel bitki çok büyük etkiler yapabilmektedir. Fakat bu etkilerini yapabilmesi için kırmızı dutun en doğru şekillerde tüketilmesi gerekmektedir. Kimi insanlar fayda kazanmak için kırmızı dutu tükettiklerini fakat herhangi bir fayda alamadıklarını iddia etse de aslında insanların yaptığı bir yanlış vardır ki bu yanlış fayda alamamalarının en büyük nedenidir. Sizler de fayda kazanmak için kırmızı dutu sürekli bir şekilde tüketmelisiniz. Kırmızı dut, çok eski tarihlerden beri insanların arasında ağızdan ağza, dilden dile geçerek yaygınlaşmış ve günümüzde birçok bölgede yetiştirilmeye başlanmış bir meyvedir. İnsanların çok farklı amaçlarla kullandıkları bu dutun en büyük amacı tabi ki bu dutun faydalarından yararlanmaktır. Bu amaç dışında tüketilen kırmızı dutlar ise genellikle kişilerde lezzet amacı ile tüketilmektedir. Kırmızı dutun insan vücudunda sağlamış olduğu tüm faydalar aslında birer bilimsel araştırma ile tamamen kanıtlanmıştır. Bu nedenle bazen insanlara doktorlar ilaç yazmak yerine mümkünse kırmızı dut ya da bu dutun suyunu önermektedir. Sizlerde bu duta ulaşabiliyorsanız birçok ilaç yerine bu dutu tüketebilirsiniz. 

Kırmızı dutun insan sağlığında en meşhur faydası ağızda oluşan aftların ortadan kaldırılması durumudur. Günümüzde son derece gelişmiş olan tıbba rağmen insanların ağzında nedeni bilinmediği halde çıkan aftların tedavisi tıbbi olarak bulunamamıştır. Tıbbi ilaçların birçoğu kullanılsa bile insanlarda son derece şiddetli ağrılara neden olan ağız içi aftlar için kırmızı dut kullanıldığında yaklaşık olarak bir hafta kadar bir sürede bu gibi durumlar tamamen ortadan kaldırılabilmektedir. Sizler de bu gibi sorunlarla sık sık karşılaşıyorsanız kırmızı dut tüketerek birçok problemin önüne geçebilirsiniz. Kırmızı dutun en büyük özelliklerinden bir diğeri ise mükemmel bir antibiyotik etkisinin olmasıdır. Oldukça önem taşıyan bu özelliği ile kırmızı dut insanlarda doğal bir antibiyotik etkisi göstererek, vücutta oluşmuş olan birçok iltihap ve diğer durumların ortadan kalkmasında çok önemli roller oynamaktadır. Üstelik antibiyotik etkisi gösteren kırmızı dut, tıbbi antibiyotikler gibi gösterdiği fayda kadar da zarar vermez. Bu nedenle sizler de kırmızı dut tüketerek vücudunuzda antibiyotik etkilerini en doğal şekillerde görebilirsiniz. Özellikle boğaz enfeksiyonları başta olmak üzere kırmızı dutun enfeksiyonlar üzerinde çok büyük etkileri bulunmaktadır. Bu gibi enfeksiyonların ortadan kalkması için son derece önemli durumlara neden olarak sorunların ortadan kalkmasını sağlayabilir.

Kırmızı Dut
Yıpranmış olan bağışıklık sistemi üzerinde oldukça hızlı bir onarıcı etkiler gösteren kırmızı dut, bu özellikleri ile özellikle çocukları birçok hastalıktan çok rahat bir şekilde koruyabilmektedir. Bağışıklık sisteminin onarılması ile çok daha dirençli bir hale gelen vücut sistemi çok hızlı bir şekilde gelişme göstermektedir. Üstelik insanları oldukça şaşırtıcı bir  özelliği ile kırmızı dut mükemmel bir etki göstererek insanlardaki yaşlanma etkilerini de azaltmaktadır. Bu nedenle sizler de sürekli olarak kırmızı dut ve kırmızı dut ürünlerini tüketerek ileri zamanlarda birçok sorunun oluşmasını önleyebilirsiniz. İnsanların kırmızı dutu tüketmeleri ile bu dut çok kısa bir sürede kolayca vücuttaki kana karışarak muhteşem etkilerini göstermektedir. Bu nedenle kırmızı dutun tüketilmesi ile çok hızlı etkiler alınabilmektedir. 
]]>
Dut Ağacı Yetiştiriciliği https://www.dut.gen.tr/dut-agaci-yetistiriciligi.html Wed, 05 Dec 2018 17:47:58 +0000 Dut ağacı yetiştiriciliği, ipekböcekçiliği yapmak isteyen kişilerin besin maddesi arayışları doğrultusunda giriştiği bir alandır. İpekböcekçiliği işinin olmazsa olmaz besin kaynağı dut yapraklarıdır. 500 - 600 kilo Dut ağacı yetiştiriciliği, ipekböcekçiliği yapmak isteyen kişilerin besin maddesi arayışları doğrultusunda giriştiği bir alandır. İpekböcekçiliği işinin olmazsa olmaz besin kaynağı dut yapraklarıdır. 500 - 600 kilogram dut yaprağı ile ortalama bir kutu ipekböceği beslenebilmektedir. Görüldüğü üzere ihtiyaç duyulan yaprak miktarı oldukça fazladır. 

İpekböceği besin maddesi oluşturmak amacıyla kurulan bölgelere dut bahçesi veya dutluk denir. Uzmanlar tarafından dut ağacı yetiştiriciliği yapılacak yer belirlenirken, ipekböceği beslenecek yere yakın bir alan seçilmesinin, girişimciye kolaylık sağlayacağı belirtilmektedir. 

Dut bahçesi seçilirken kesin bir şekilde kaçınılması gereken yerler de bulunmaktadır. Ağaç verimini düşüreceği için aşağıdaki bölgeleri tercih etmemekte yarar vardır.
 • Başka tarım ürünleri yetiştirilen ve bu ürünlere sürekli olarak ilaçlama yapılan bölgeler,
 • Taşıt geçmesi ya da başka nedenlerle aşırı tozlanma yapacak yol kenarları,
 • Kimyasal üretim yapan ve zehirli atıklar oluşturan fabrika yakınları,
 • Zayıf ve yüzlek topraklar,
 • Dut ağacı yetiştiriciliğinin en önemli aşamalarından olan sulamaya müsait olmayan alanlar.
Girişimciler, dut ağaçlarını bahçelerinin dağılım yapısına göre istedikleri şekilde oluşturabilirler. İster sadece dut ağaçlarından oluşan "Kaplama bahçesi"; İster diğer tarım ürünleri ile ortak kullanılacak ortak bir bahçe; İster dut ağaçlarını aynı zamanda sınır çizgisi olarak kullanmayı sağlayan ve bahçe kenarına çizgisel dikim şeklinde yapılan "sınırsal dikim" yapılabilir.

Dut ağacı yetiştiriciliği için uzmanlar tarafından tavsiye edilen ve verimin en iyi olacağı belirtilen dikim seçeneği Kaplama bahçesidir. Bunun nedeni bakım işlerinde bütün ağaçlara uygulanacak işlemlerin aynı olması ve yaprak hasadı kaldırmanın kolay olmasıdır. 

Dut Ağacı Yetiştiriciliği
Arazileri karışık kullanım ya da sınırsal dikime uygun olan girişimcilerin ise bahçeyi verimli kullanma gibi bir avantajları bulunmaktadır. Bu dikim şekillerinde ağaçlar arası mesafe daha kısa tutularak daha çok ağaç sığdırmak mümkün hale gelir.

Dut ağacı yetişticiliğinde ağaçlar arası mesafeyi iyi ayarlayabilmek, yaprak verimi açısından oldukça önemlidir. Bol yaprak elde etmek için tavsiye edilen dikim aralığı genellikle ağaçların arasını sık tutmak yönündedir. Bunun nedeni yaprak hasadı amacıyla dikilmiş dutlarda serbest yetiştiriciliğin iyi olmamasıdır. İpekböceği besin maddesi olarak kullanılacak dut yaprakları, her yıl verimin en yüksek olduğu ilkbahar dönemlerinde "kafalama" şeklinde kesilirler. Bu da yaprakların geniş taç yapısında olmamasını sağlar. Dut bahçesindeki bu durumu avantaja çevirip daha çok verim alabilmek için ağaçların arasını sık tutmak gerekir.

Kaplama bahçelerde tavsiye edilen dikim aralığı, yan sıra için 2,5 - 3 m arası; sıranın üstü için ise 1,5 2 m olmalıdır. Ancak bu mesafeler, toprağı işlemek için tercih edilecek yönteme göre değiştirilmelidir. Traktör ile işleme gerçekleştirilecekse aralar, traktörün sığabileceği şekilde açılmalıdır. 3 - 4 metreye kadar açılabilir.

Dut ağacı yetiştiriciliği için karışık tarım ürünlerinin bulunduğu bir arazi belirlenmişse, ağaçlar arası mesafenin daha fazla olması gerekir. Bu araziler için 10 - 15 metre aralık yeterli olmaktadır. Yetiştiricilik için sınırsal dikim isteniyorsa 2 - 3 metre arası mesafe uygun olacaktır.

Dut ağacı yetiştiriciliği için uygun dikim zamanı, sonbahar aylarında yaprakların döküldüğü süreç ile başlar. Son bulduğu aralık ise ilkbaharda gözlerin uyanmaya başladığı dönemdir. 

Dikim işleminde mesafeleri ve bahçe düzenini ayarlamak için öncelikle ağaçların yan ve üst mesafeleri ayarlanır ve diki]]> Dut https://www.dut.gen.tr/dut.html Thu, 06 Dec 2018 03:44:10 +0000 Dut, Dut, dutgiller ailesinden Morus türünü meydana getiren ağaç cinslerine verilen isimdir. Ana vatanı Çin ve Uzakdoğu’dur. Orta Avrupa, Akdeniz, İran ve Anadolu’da sıcak olan ılıman iklimlerde oluşmaktadır. Dut bitkileri, Dut, Dut, dutgiller ailesinden Morus türünü meydana getiren ağaç cinslerine verilen isimdir. Ana vatanı Çin ve Uzakdoğu’dur. Orta Avrupa, Akdeniz, İran ve Anadolu’da sıcak olan ılıman iklimlerde oluşmaktadır. Dut bitkileri, 15 m'ye kadar uzanır. Hızlı bir şekilde büyürler. Gövdesi silindirik, dik ve kalın, kabuk çatlaklı ve gri ve kahve renklidir. Tepe çapı 6 yada 8 metre olup, seyrek ve top görünümlüdür. Kökleri etli, gevrek yapıda olup kırılgandır. Yaşı ilerledikçe kuvvetli olan yan kökler geliştirir. 

Bu sebeple rüzgara karşı dayanıklıdır. Dut ağacı yaprakları saplı, iki sıra üstüne dizilmiş, tabanı yuvarlak yada kalp biçiminde, üst yüzü koyu, alt yüzü ise daha açık yeşil renklidir. Yaprağın yapısı çoğunlukla sivri uçludur. Kenarları ise dişlidir. Dut yaprağı sürgünler parlak sarı renkte ve hafif tüylüdür. Sürgünler kesildiğinde süt şeklinde salgı salgılar. Çiçekler, bir evcikli olup yaprakların koltuğunda ve saplı şekiller biçiminde bulunur. Çiçekler nisan, mayıs aylarında açar. 

Çoğunlukla rüzgar ile tozlaşma oluşur. Dutun erkek ve dişi çiçeği dut meyvesi çiçek sapı üstünde yer alan çiçeklerin her birinden meydana gelen meyvecikler topluluğu biçimindedir. Yumurtalığı saran çanak yapraklar etlenerek dut meyvesini meydana getirir. Meyveciğin meydana gelişine, karpellerden başka çiçeğin örtü yapraklarının da etkisi bulunduğundan, dut yalancı meyveler grubunda yer alır. Çiçeklerin ve dolayısıyla meyveciklerin üstüne dizildikleri eksen, çiçek sapı ve meyve sapı olmak üzere iki bölümden meydana gelir. 

Dut
Meyveciklerin yer aldığı bölüm çiçek sapı, öbür kısım ise meyve sapıdır. Meyve büyüdükçe çiçek sapı etli bir duruma gelmekte, ancak meyve sapını meydana getiren bölüm etli yapı kazanmamaktadır. Dut ağaçlarında monoik, dioik ve erselik çiçek cinslerine karşılaşabilmekle beraber, çoğunlukla ağaçlar monoik yani tek evciklidir. Bir başka söyleyişle erkek ve dişi çiçekler ayrı yerlerde ancak aynı ağaçta bulunur. Erkek çiçekler bir zaman sonra dökülür, dişi çiçeklerde de meyve oluşur. Haziran ve temmuz aylarında da meyveler büyür. Tohum toplama mevsimi temmuz ve ağustos aylarıdır. 1 kg tohumda tohum miktarı, yaklaşık olarak 450.000 adettir. 

Yani tohum küçük, açık renkli ve 1 veya 2 mm boyutundadır. Dut meyvesi 7 Dut ağacının ülkemiz ekonomisine ipek imalatından başka, birden fazla katkısı yer almaktadır. Bu sebeple dut ağacına yalnızca ipek böceği besin kaynağı gözüyle bakılmamalıdır. Dut yaprağı küçük ve büyük baş hayvanların beslenmesinde taze ve kuru yem şeklinde de kullanılır. Dalları sırık, dallarından çıkarılan kuvvetli ve dayanıklı lifler aşı, çelik ve fidan bağlama gibi yerlerde kullanılabilir. 

Bunların dışında kağıt üretiminde, çuval imalatında da duttan faydalanılır. Budamaya dayanıklı ve sert olması sebebiyle oldukça kıymetlidir. Mobilya, sandık, araba tekerlekleri ve bazı müzik aletleri yapımında kullanılır. Ayrıca süs bitkisi olarak da dut bitkisi kullanılmaktadır. 100 gram taze dut meyvesinin bulundurduğu önemli besin değerleridir. 
]]>
Dut Yaprağı https://www.dut.gen.tr/dut-yapragi.html Thu, 06 Dec 2018 04:49:29 +0000 Dut Yaprağı, dut, farklı iklim ve toprak şartlarına uyum sağlamasının  yüksek olması nedeni ile, ılıman, tropik ve subtropik iklim bölgesinde yetişebilen bir meyve türüdür. Özellikle doğu, batı ve güneydoğu Asya, Güne Dut Yaprağı, dut, farklı iklim ve toprak şartlarına uyum sağlamasının  yüksek olması nedeni ile, ılıman, tropik ve subtropik iklim bölgesinde yetişebilen bir meyve türüdür. Özellikle doğu, batı ve güneydoğu Asya, Güney Avrupa, Kuzey Amerika’ nın güney bölgeleri, Güney Amerika’ nın kuzeybatısı ve Afrika’ nın bazı bölümlerinde dut ağacına rastlanmaktadır. Beyaz ve kara olmak üzere iki bulunmaktadır. Beyazı tatlı, kara dut ise tatlı veya ekşi olmaktadır. Dut ağacının ana vatanı Çin' dir. Boyları 12 ila 13 metreyi bulabilmektedir. Dut, taç yaprağı olmayan iki çenek liler in dutgiller familyasındandır ve bu familyanın örnek bitkileri arasındadır. Lastik ağacı ve incir ağacı da bu familyaya girmektedir.

Dut yaprağı, ile özellikle İpek böceği yetiştirilmektedir. Dut yaprağının faydaları arasında boğaz ağrısı ve bronşit tedavisi de yer almaktadır. Dut yaprağının faydaları arasında bulunan öksürük giderici özelliğinden  yararlanmak için, dut yaprağının çayı yapılmalı ve  sabah kahvaltısından ve akşam yemeğinden önce, aç karnına içilmesi tavsiye edilmektedir. Dut yaprağının diğer faydaları ise karaciğer hastalıklarının giderilmesinde, dut yaprağı çayının içilmesi faydalı olacaktır fakat, günlük üç bardak içilmesi tedavi açısından uygundur. Dut yaprağı çayı harici olarak kullanılmak istenir ise egzema tedavisi olanaklı hale gelmektedir. Dut YaprağıDut yaprağı çayı hazırlanıp günde bir  iki bardak içilir ise, vücut direncinin artmasına katkıda bulunulmuş olunur. Dutun faydaları arasında yer alan karaciğer hastalıklarının tedavisi için, dut meyvesinden hazırlanan dut pekmezinin de tüketilebilineceği belirtilmektedir. Dut pekmezinin faydaları arasında bulunan karın sancısının giderilmesinden de söz edilmektedir. Bir litre suyun içerisine atılan on - on beş gram dut yaprağından çay hazırlanarak, bu çayın gargarası yapılacak olur ise diş ağrısının giderilmesi olanaklı hale gelecektir.
]]>
Rüyada Dut Görmek https://www.dut.gen.tr/ruyada-dut-gormek.html Thu, 06 Dec 2018 21:50:30 +0000 Rüyada Dut Görmek, Rüyada dut görmek, rüyada görülen dutun rengine, etrafında bulunan simgelere göre ve tadına göre farklılık göstermektedir. Rüya sahibinin rüyasında dut gördüğü mevsim gerçekten de dut mevs Rüyada Dut Görmek, Rüyada dut görmek, rüyada görülen dutun rengine, etrafında bulunan simgelere göre ve tadına göre farklılık göstermektedir. Rüya sahibinin rüyasında dut gördüğü mevsim gerçekten de dut mevsimi ise, o rüya hayırlı ve bol kazanca işaret etmektedir. Rüyada dut görmek genel anlamda, rüya sahibi kişinin ailesinde ya da çevresinde genişleme olacağına, hoş sohbet içerisinde bulunacağına ve maddi açıdan bolluk içerisinde olacağına işaret etmektedir.

Rüyada dut yediğini görmek, rüya dut mevsimi dışında görülmüş ise, rüya sahibi kişinin hüzünlü bir haber alacağına ya da hüzün duyacağı bir şey yaşayacağına işaret etmektedir. Rüya da görülen dutun rengi sarı ise, rüya sahibi kişinin hafif bir hastalık geçireceğine işaret etmektedir. Ayrıca, bazı yorumcuların yorumlarına göre rüya sahibi kişinin dut yediğini görmesi dut tatlı ise rızka, ekşi ise hüzün ve kedere işaret etmektedir. Rüyada dut yediğini görmek rüya sahibi kişi için genellikle hayra yorumlansa da bu karadut için geçerli değildir. Rüyada siyah dut yemek, rüya sahibi kişinin keder ve hüzün yaşayacağına, mevsiminde dut yemek ise, rüya sahibi kişinin hayırlı bir kısmetinin olacağına ve bahtının açılacağına işaret etmektedir. Rüyada karadut yediğini görmek ayrıca, rüya sahibi kişinin yakın bir zaman içerisinde sıkıntılı bir dönemden geçeceğine de işaret etmektedir. Rüyada dut yemek bazı âlimlere göre ise, rüya sahibi kişinin çevresinde kendini çekemeyen insanların bulunduğuna ve bu insanların rüya sahibinin erişmiş olduğu statüde gözlerinin olduğuna işaret etmektedir.

Rüyada Dut Görmek

Rüyada görülen dutun rengine ve şekline göre rüyanın yorumu da değişmektedir. Rüyada kuru dut görmek, rüya sahibi kişinin hiç hoşlanmayacağı bir şey yaşayacağına, beklenmedik üzücü bir haber alacağına ve bu haberden dolayı üzüleceğine yorumlanmakla beraber, rüya sahibi kişinin eşiyle arasında bir sıkıntının yaşanacağına, eğer bekâr ise, aile içinde bir sorun yaşanacağına işaret etmektedir. Bunun yanı sıra, rüyada kuru dut görmenin iyi olarak yorumunda ise, rüya sahibi kişinin iş yaşamında büyük kazançlar elde edeceğine, eğer bir kova ya da tepsi dolusu dut topladığını görmüş ise, kazancının daha fazla olacağına ve bu kazancı biriktireceğine, dutu başkasına veriyor ise, bu kazancının bir miktarını sevdikleriyle paylaşacağına işaret etmektedir. Rüyada kırmızı dut görmek, rüya sahibi kişinin çevresinde bulunan kişilere göre sevinç ve neşe kaynağı olduğuna ya da rüya sahibi kişinin çevresinde böyle kimselerin bulunduğuna işaret etmektedir. Rüyada kırmızı dut yediğini görmek ise, rüya sahibi kişinin her istediğine kolay bir şekilde ulaşabilecek bir kimse olduğuna, kısmet ve kazancının artacağına ve huzurlu bir hayatının olacağına işaret etmektedir. Rüyada beyaz dut görmek, rüya sahibi kişinin çevresinde bulunan cömert ve eli açık bir kişi tarafından iyilik ve fayda göreceğine işaret etmektedir.

Rüyada dut topladığını görmek, rüya sahibi kişinin rızkı bol bir kişi olduğuna ve kısmetinin açık olduğuna işaret etmektedir. Rüyada dut topladığını görmek ayrıca, rüya sahibi kişinin bol miktarda parasının olacağına, bol kazançlar elde edeceğine ve giderek zenginleşeceğine işarete etmektedir.

Rüyada dut ağacından dut topladığını görmek, rüya sahibi kişinin yaptığı işten iyi ya da kötü olsun vazgeçeceğine ve o işi yapmayı bırakıp başka işlere yöneleceğine işaret etmektedir. Rüyada dut topladığını görmek, ne şekilde olursa olsun iyi olarak yorumlanmaktadır.

Rüyada dut ağacını kestiğini görmek ise, rüya sahibi kişinin sevdiği kimselerden ayrı düşeceğine, gitti yerden ayrı düştüğü insanlara karşı hasret çekeceğine ve kazandığı paranın gün gün eksilmeye başlayacağına işaret etmektedir.

 

 

]]>
Dutun Faydaları https://www.dut.gen.tr/dutun-faydalari.html Fri, 07 Dec 2018 17:23:22 +0000 Dutun Faydaları, besleyici ve leziz özelliği sayesinde dünya çapında oldukça yaygın bir şekilde tüketilmektedir. Yaklaşık olarak 4 ila 5 metre boya sahip olan ağaçlarda yetişen dut meyvesi daha çok ve sıklıkla ı Dutun Faydaları, besleyici ve leziz özelliği sayesinde dünya çapında oldukça yaygın bir şekilde tüketilmektedir. Yaklaşık olarak 4 ila 5 metre boya sahip olan ağaçlarda yetişen dut meyvesi daha çok ve sıklıkla ılıman iklimlerde yetişir. Dut çoğunlukla Afrika, Amerika ve Asya kıtalarında yetişmektedir. Dut meyvesi lezzet olarak greyfurt' da benzerken şekil olarak da kara duta benzemektedir. Dünya çapında yetiştirilen dutun pek çok değişik çeşitleri vardır ve yeşil, mavi ve siyah olmak üzere ana üç gruba ayrılmaktadır. Dut dalından kopartılır kopartılmaz taze olarak tüketilmesinin yanı sıra çoğunlukla kurutularak tüketime sunulur. Dutun çoğunluğunun kurutularak saklanmasında da uzun süreli kullanmanın önemi büyüktür. Dutun kendisine özgü lezzeti dışında bünyesinde ise oldukça zengin değerde besin maddeleri barındırır. Ayrıca protein bakımından da zengin olmasının yanında A,E,C ile K vitaminleri açısından da oldukça zengin içerikler barındıran dut nisain, kalsiyum, folat  ve demir kaynağı olarak insan sağlına büyük faydalar sağlamaktadır.

Bu zenginliklerin yanında aynı zamanda dut antioksidanlar bakımından da zengin olduğundan dolayı pek çok rahatsızlığın tedavisinde başvurulmasının yanında cilt bakımı için kullanılan maddeler arasında da kullanılmaktadır. Bu kadar zengin içerikler barındıran dut aynı zamanda A karoten, B karoten, flavonoidler, zea- ksantin ve lutein bakımından da olabildiğince zengindir.

Dutun Sağlığa Sağladığı Faydalar

Dut yüzyıllar öncesinden günümüze kadar alternatif tıp alanında bir çok farklı rahatsızlıkların tedavisinde sıklıkla kullanıla gelmektedir. Özellikle Çinliler tarafından dutun tıp alanında önemi oldukça büyüktür. Dutun bünyesinde barındırdığı zengin içerikli mineral ve vitaminlerin yanı sıra pek çok çeşidi olan antioksidanlar özellikle çağımızın hastalığı olan kanser ilk sırada olmak üzere kanın temizlenmesi, kan pıhtılaşması ve soğuk algınlığı gibi çok farklı ve geniş bir alanda insan sağlığına önemli faydalar sağlar.

Dut Genel Sağlığı Korur: Dut meyvesinin bol miktarda barındırdığı maddeler genel insan sağlığını korumaya koruma konusunda büyük faydalar içerir. Barındırdığı mineraller, vitaminler ve bileşenler tepeden tırnağa kadar vücuttaki tüm organların ihtiyacı olan besinleri barındırır.

Dut Kanseri Engeller: Dutun barındırdığı çeşitli antoksidanlar genel olarak kanser hastalıklarının en aza inmesine yardımcı olarak kanser rahatsızlığına tutulma riskini önemli ölçülerde azaltır. Yüksek miktarlarda barındırdığı antioksidanlar sayesinde prostata kanser dokularının yerleşmesine engel olarak kanser dokularının yerleşmesine engel olarak tümörlerin meydana gelme riskini azaltır.

Dutun Faydaları

Dut Kanı Temizler: Genellikle Çin tıp alanında dut meyvesi özellikle kan ve kanla bağlantısı olan rahatsızlıkların tedavisi amaçlı sıklıkla kullanıla gelmektedir. Dutun kan dolaşımını hızlandırmasının yanı sıra kan temizleyici etkisi olduğuna inanılır. Bu nedenle özellikle alkol ve sigara kullanan kişilere düzenli bir şekilde dut yemeleri tavsiye edilir. Dutun kan temizliğinin yanı sıra kalp ve damar sağlığına büyük ölçülerde faydası vardır.

Dut Böbrekleri Kuvvetlendirirken Aynı Zamanda Karaciğeri Temizler: Dutun bilindik en önemli faydalarından birisi de böbrek ve karaciğeri koruma altına almaktır. Dut böbrek ve karaciğeri toksinlerden arındırarak aşırı yorulmalarına mani olur.

Dut Grip Ve Soğuk Algınlığında Oldukça Etkilidir: Bağışıklık sistemini kuvvetlendirme adına dut doğal nitelikler taşıyan önemli bir gıda maddesidir. Bol oranda barındırdığı flavonoidler ve C vitamini soğuk algınlığı, grip ve öksürük gibi problemlerin ortadan kalkmasını sağlar. Bunların yanı sıra dutun gastrit ve kronik hepatit rahatsızlıklarına faydalı olduğu düşünülmektedir.

]]>
Dut Nasıl Kurutulur https://www.dut.gen.tr/dut-nasil-kurutulur.html Sat, 08 Dec 2018 11:38:48 +0000 Dut Nasıl Kurutulur, Kurutma işlemi bir kaç şekilde yapılabilir. Güneşte kurutulabilir ya da meyveler ipe dizilerek kurutma işlemi yapılabilir. Dut kurutma işlemi dutun fazla olduğu bölgelerde tercih edilir. Ayrıca d Dut Nasıl Kurutulur, Kurutma işlemi bir kaç şekilde yapılabilir. Güneşte kurutulabilir ya da meyveler ipe dizilerek kurutma işlemi yapılabilir. Dut kurutma işlemi dutun fazla olduğu bölgelerde tercih edilir. Ayrıca dut kurusu tatlı krizlerine karşı doğal ve lezzetli bir çerezdir. Kalsiyum, demir ve vitaminler açısından oldukça zengin olan dut kurusunun kan yapıcı özelliği vardır. Ateş düşürücü ve idrar söktürücü etkiye sahiptir. Dut kurusu vücutta oluşan ödemin atılmasını sağlar. Solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelir. Dut Nasıl KurutulurGöğsü yumuşatıcı etkisiyle öksürüğe iyi gelir ve balgamın atılmasını sağlar. Cildin yaşlanmasını geciktirici özelliği vardır. Dut ile yapılan karışım egzamanın tedavisinde kullanılır. Dut özenle toplanır, hiçbir katkı maddesi kullanmadan kurutulur. Dut ağacının altına çarşaf serilerek dut ağacından silkelenen dutlar çarşafta kurumaya bırakılır. Gölgede kurutma işlemini yapmak en uygun  olanıdır. Kuru dutu havayla temas etmeyecek şekilde saklamak gerekir. Hava alırsa dut yumuşar. 
]]>
Dut Ağacı https://www.dut.gen.tr/dut-agaci.html Sat, 08 Dec 2018 11:58:59 +0000 Dut Ağacı; Nisan ve mayıs aylarında yeşilimsi olan renkli çiçekler açan 3-15 m boyunda, tek evcikli olan bir ağaçtır. Ana vatanı Çin’dir. Gövde silindirik, dik ve kalın, kabuk çatlaklı ve gri ve kahve renklidir. Yaprakları s Dut Ağacı; Nisan ve mayıs aylarında yeşilimsi olan renkli çiçekler açan 3-15 m boyunda, tek evcikli olan bir ağaçtır. Ana vatanı Çin’dir. Gövde silindirik, dik ve kalın, kabuk çatlaklı ve gri ve kahve renklidir. Yaprakları saplı, iki sıra üstüne dizilmiş, tabanı yuvarlak yada kalp biçiminde, üst yüzü koyu, alt yüzü ise daha açık yeşil renklidir. Kenar kısımları dişlidir. Çiçekler, tek cinsli yaprakların koltuğunda ve saplı durumlar oluştururlar. Erkek çiçekler uzunca silindirik gruplar şeklindedir. Dişi çiçekler oval yada toparlakça şeklindedir. 

Yenilen meyve, dişi durumdaki çiçeklerin, çiçek örtü yapraklarının etlenmesiyle oluşan bileşik bir meyvedir.  Dut odunu morin maddesinin bulunmasından sebep sarı bir renk almıştır. Dayanıklı olduğundan dolayı tarım araçları, takunya vesaire yapılır. Dut ağacının cinsleri, uzun süreden beri tüketilen meyveleri yada ipek böcekçiliği için oluşturulmuştur. Birkaç cinsi ve bazı bahçe formları park ve bahçelerde süs bitkisi olarak da oluşturulmaktadır. Türkiye’de yetiştirilen dut çeşitleri. Ak dut, 10 ve 15 metre boyunda, geniş taçlı bir ağaçtır. Ak dutun ana vatanı Çin’dir. 

Yenen tatlı meyveleri bulunmaktadır. Yaprakları ipek böcekçiliği için yem şeklinde kullanılır. Türkiye’nin birden fazla yerinde meyvesi ve yaprakları için oluşturulmaktadır. Güneydoğu Anadolu’da Kahramanmaraş, Gaziantep, Kuzey Anadolu’da Tokat ve Doğu Anadolu’da Erzincan bölgelerinde meyveleri kurutulduğu gibi pekmezi, pestili de yapılmaktadır. Bursa’da ve değişik yerlerde yapraklarından ipek böcekçiliğinde yararlanılmaktadır. Erkek ak dut ağaçları, Batı Anadolu’da İzmir ve Selçuk’ta cadde ve yol ağacı şeklinde de kullanılmaktadır. 

Kara dut, 10 ve 15 metre boyunda, kalın dallı bir ağaçtır. Meyvesi siyah renkte suludur. Tazeyken tüketilir yada şurup imal edilir. Yaprakları kaba ve tüylü olduğu için ipek böceklerine yem şeklinde verilmez. Kara dutun ana vatanının İran olduğu tahmin edilmektedir. Eskiden, köklerinin çok acı olan kabukları solucan düşürmek maksadıyla ilaç olarak kullanılmaktaydı. Bunun da odunu değişik dayanıklı eşyaların yapımında kullanılır. Türkiye’de ak dut kadar olmasa da bahçelerde görülür. Sarkık dallıları süs bitkisi şeklinde yetiştirilir. 
Dut Ağacı
Mor dut, 15 ve 20 metre boyunda kalın dallı bir ağaçtır. Olgun meyve, mor renkte ve tadı hafif ekşimsidir. Yendiği vakit dil ve dudakları boyar. Parmaklarda leke oluşturur. Mor dutun ana vatanı Kuzey Amerika’dır. Meyve ağacı olarak az oranda Türkiye’nin farklı yerlerinde yetiştirilmektedir. Ağız ve boğaz iltihaplarına karşı kullanılır ve dut şurubu gargaraları iyi gelir. 

Dut yetiştirilmesi, Kışın fazla soğuk olmayan ve derin toprağı bulunan bölgelerde yetiştirilmesi iyi netice verir. Tohumla imal edilir. Tohumları taze durumdayken sarı ve parlak renkte bulunup, kolaylıkla çimlenirler. İlkbaharda bu tohumlar serpme yada sıra şeklinde ekilirler. Üzerleri hafif bir şekilde örtülür. Yaz mevsiminde sulama ve çapalama yapılır. Dut fidanlarına göz aşısı yapılır. 
]]>
Dut Kurusu Kürü https://www.dut.gen.tr/dut-kurusu-kuru.html Sun, 09 Dec 2018 06:34:37 +0000 Dut kurusu kürü, insanların hayatında çok farklı şekillerde kullanılan ve birçok yönü ile insanlara fayda sağlayan bitkisel bir şifa kaynağıdır. Bu kür özellikle cilde uygulandığında birçok faydası görülebilmektedir. D Dut kurusu kürü, insanların hayatında çok farklı şekillerde kullanılan ve birçok yönü ile insanlara fayda sağlayan bitkisel bir şifa kaynağıdır. Bu kür özellikle cilde uygulandığında birçok faydası görülebilmektedir. Dut kurusu kürünü ülkemizde birçok insan özellikle cilt hastalıklarında etkin bir şekilde kullanarak birçok sorununa çare bulmaktadır. Özellikle egzama gibi ciddi ve inatçı hastalıklarda çok büyük etkiler göstererek insanların fayda görmesine neden olan bu bitkisel kürü sizlerde evlerinizde çok kolay bir şekilde yaparak birçok sorununuzun önüne geçebilirsiniz. Dut kurusu kürü, bazen tıbbi olarak bile çözülemeyen cilt sorunlarını çok kolay bir şekilde çözerek insanları şaşırtabilir. Dut kurusu kürü daha ilk kullanımdan itibaren etkilerini göstererek sizleri şaşırtacaktır. Böylesine etkili ve sağlıklı bir yöntem ile sorunların ortadan kaldırılması ile tıbbi olarak bir yerden fayda sağlarken diğer yönden vücuda zarar veren yöntemler ile sorunların ortadan kaldırılması son derece farklılıklar göstermektedir. Doğal olarak uygulanan ve kişilerde iyileşme göstermeye yarayan durumlar çok daha sağlıklı olacaktır. Şimdi sizlerde gerekli malzemeleri hazırlayarak dut kurusu kürünü yapabilirsiniz. 

Malzemeler:
 • Yarım litre saf su,
 • Bir avuç kadar dut kurusu,
Yapılışı:
Bu mucizevi bitki kürünü sizlerde yapmak için öncelikle saf suyu bir kaba koyarak iyice kaynatalım. Tam olarak kaynadıktan sonra içerisinde tüm kuru dutları atalım ve yaklaşık altı yedi dakika kadar yarıştırarak kaynatmaya devam edelim. Kaynarken yavaş yavaş dağılarak kür haline gelecek olan bu karışımı kaynatmaya devam edin. Daha sonra bu kürü kullanmak için ılımasını bekleyin. Ilındıkça daha da koyu bir hal alacaktır. Bu kürün hazırlanışında kullanacağınız dutun son yılın dutu olması birçok faydanın daha fazla sağlanmasına neden olacaktır. Bu nedenle taze malzemeleri kullanmanız sizler iççin çok daha iyi olacaktır. 

Dut Kurusu Kürü
Faydaları:
 • Bilindiği gibi dut kurusu kürünün en büyük faydası egzama sorunlarıdır. Bu kür ılık bir şekilde egzamalı bölgeye sürülerek birkaç dakika boyunca bekletilmesi ile çok büyük faydalar görülebilmektedir. Bunun için tıbbi olarak bile hızlı bir şekilde tedavi edilmesi mümkün olmayan egzama sorununda bu tür bitkisel yöntemlerle çok daha kolay bir şekilde bu gibi hastalıkları önleyebilirsiniz. Fakat belirtmek isterim ki bu gibi durumlardan fayda görebilmek için sürekli bir şekilde bu malzemeleri kullanabilirsiniz. 
 • Dut kurusu kürü ağız yolu ile tüketildiğinde de vücut içerisinde son derece büyük faydalara neden olabilmektedir. Bunun için dut kurusu kürünü biraz ılık hale getirerek düzenli bir şekilde tüketin. Çok kısa bir süre sonra hızlı bir şekilde kana karışarak kanda oluşan ya da oluşmuş olan iltihapların ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Böylece kanın temizlenmesinde de çok büyük faydaları olmaktadır. Bu amaçla da tüketmeniz mümkündür. 
 • Dut kurusu kürü yine ağız yolu ile tüketildiğinde kişilerde mükemmel bir şekilde vitaminler sağlayarak kişilerde bağışıklık sisteminin artmasına neden olmaktadır. Bağışıklık sistemi artan bir kişide soğuk hava etkisinden dolayı meydana gelen hastalıklar başta olmak üzere birçok hastalıklar daha az görülür. Bu nedenle özellikle çocuklarda çok faydaları olan dut kurusu kürünü sizlerde ailenize tükettirin. 
]]>
Beyaz Dut Pekmezi https://www.dut.gen.tr/beyaz-dut-pekmezi.html Sun, 09 Dec 2018 13:49:25 +0000 Beyaz Dut Pekmezi, Birçok hastalığa iyi gelir. Kansızlığı giderir. Ülser ve mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Kemik hastalığına, ülsere,astıma,bronşite, beneklerin gelişmesine ve büyümesine,kış mevsimin de vücut direnci Beyaz Dut Pekmezi, Birçok hastalığa iyi gelir. Kansızlığı giderir. Ülser ve mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Kemik hastalığına, ülsere,astıma,bronşite, beneklerin gelişmesine ve büyümesine,kış mevsimin de vücut direncini arttırmaya, sporcuların ihtiyaç duydukları enerjiyi sağlamasına ve çocuklardaki zeka gelişimine iyi geldiği öne sürülmektedir. A vitamini içerir: bu vitamin isr görme bozukluğunu önler, bağışıklık sistemini güçlendirir. Çil sorunlarını önler. Ülseri giderir. B1 vitamini içerir: doku sertleşmesini ve sinir hastalıklarını önler. Yaşlıların zihinsel fonksiyonlarının çalışmalarına durmadan devam etmesini sağlar.
B2 vitamini: vücuttaki karbonhidrat,protein ve yağların kullanılmasını kolaylaştırır. Kırmızı kan hücrelerinin oluşumu için etkilidir. Kataraktı önler. Bunları öğrendiğimize göre şimdi gelin beyaz dut pekmezi nasıl yapılırmış onu öğrenelim:

Beyaz Dut Pekmezi
Beyaz Dut Pekmezi Yapımı İçin Malzemeler:
 • Bir ölçü taze dut
 • Bir ölçü su
Dutu bir tencereye koyalım ve üzerini 2 parmak geçecek kadar suyu ekleyelim. Dutlar suyunu bırakana kadar kaynatalım daha sonra nir süzgeç yardımı ile dutları iyice süzelim. Süzdükten sonra ise kalan suyu ocağa alıp bal kıvamına gelene kadar kaynatalım. Yarım limon suyu sıkıp 10 dakkika sonra pekmezin altını kapatalım. Pekmeziniz soğuduktan sonra cam kavanoza koyarak güneş görmeyen kuru ve serin yerde muhafaza edelim. Afiyet olsun..
]]>
Dut Pekmezinin Faydaları https://www.dut.gen.tr/dut-pekmezinin-faydalari.html Sun, 09 Dec 2018 20:46:23 +0000 Dut Pekmezinin Faydaları, Her ne kadar kış aylarında aklımıza gelse de pekmez eski zamanlardan günümüze dek uzanan yolculuğunda pekte hak ettiği değeri bulamamış gibi görünür. Fakat son yıllarda uzman hekimler tarafın Dut Pekmezinin Faydaları, Her ne kadar kış aylarında aklımıza gelse de pekmez eski zamanlardan günümüze dek uzanan yolculuğunda pekte hak ettiği değeri bulamamış gibi görünür. Fakat son yıllarda uzman hekimler tarafından sık sık pekmezden bahsedilmesi pekmeze olan ilgiyi de arttırmıştır. Duttan yapılan bir çeşit pekmez türüdür. İçerdiği besinlerden dolayı dut pekmezi birçok hastalığa şifa kaynağı olmaktadır. Dut pekmezi enerji oluşturur, mineraller açısından oldukça zenginidir. Çocuklar için, emzirme döneminde olan bayanlar için ve hamile anne adayları oldukça faydalı bir besin olarak bilinmektedir. Demir maddesi, çinko ve magnezyum açısından oldukça zengin olan dut pekmezi genel olarak vücut sağlığına koruma sağlarken, sinir sistemi ve beyin sağlığına katkıda bulunmaktadır. Kansızlık problemine, ülser, mide ve sindirim sistemi problemine iyi gelir. Solunum yolu rahatsızlıkları olan astım rahatsızlığı, bronşit ve alerjik hastalıklara karşı etkili olmaktadır. Sporcuların çok fazla tükettiği besin kaynaklarından olan dut pekmezi, enerji oluşturur. Dut pekmezi ağız, boğaz ve yemek borusu için oldukça faydalıdır, bu bölgelerde oluşan mikropları temizler, dut pekmeziyle gargara yapılmaktadır. Dut pekmezi zeka fonksiyonlarını arttırır, özellikle çocukların tüketmesi önerilmektedir. Dut pekmezinin pamukçuk hastalığına iyi geldiği bilinenler arasındadır. Kabızlık ve idrar yolu iltihabını yok eder.

Dut Pekmezinin Faydaları

Dut Pekmezinin Faydaları

 • Karaciğer Hastalıklarına Faydası: Kan dolaşımını dengede tutan ve kan dolaşımını düzenleyen dut pekmezi karaciğer rahatsızlıklarının tedavisi için destekleyici bir rol üstlenir. Özellikle sigara içen kişilerde damar ve karaciğerde, akciğerde meydana gelen hasarın onarılmasına yardımcı olur.
 • Kansere Faydası: Dut pekmezi kanseri önleyici rolü olduğuna dair birçok araştırma sonucu ve vardır. Bu konuyla ilgili yapılan birçok klinik çalışması dut pekmezinin yoğun beslenme şekli kanseri başlangıç döneminde önleyebileceğini ortaya koymaktadır. Dut pekmezinin yüksek kalsiyum içermesinden dolayı kolon kanserini önleyebileceği düşünülmektedir. Bunun yanı sıra kanser tümörlerine karşı etki sağlar.
 • Antioksidan Etkisi: Bir çorba kaşığı dut pekmezi önemli miktarda antioksidan ve manganez içerir. Manganez DNA'ları serbest radikallere karşı koruma sağlar. Etkili bir antioksidan olduğundan dolayı dut pekmezi kanser ve kalp hastalıklarına karşı kişiyi koruduğu düşünülür.
 • Enerji Sağlar: Dut pekmezinin içermiş olduğu karbonhidrat ve yağlar vücut için enerji oluşturur. Dut pekmezinin içermiş olduğu demir minerali, vücudun enerji depolamasına olanak sağlar, demir ayrıca kanda sağlıklı bir şekilde oksijen taşınması için çok gerekli görülen bir maddedir.
 • Kemik Sağlığına Faydası: Dut pekmezi demir maddesi, kalsiyum minerali, potasyum, magnezyum, bakır maddesi sağlıklı ve güçlü kemik oluşumuna katkı sağlayan günlük besinlerin çoğunu içerisinde barındırır. Bu minerallerin günlük alınmasıyla kemiklerin diğer hastalıklara yakalanma riskini önemli derecede azaltır.
 • Kalp Sağlığına Faydası: Dut pekmezi kalp sağlığını korur ve kalp krizini, inme tehlikesini ve kardiyovasküler hastalıkların riskini azaltmak amacıyla gerekli olan vitamin ve minerallerin çoğunu içerisinde barındırır. Dut pekmezi manganez, magnezyum, bakır, kalsiyum minerali, potasyum ve B6 vitamini içermektedir. Bu besinler, kan pıhtılaşmasına tedavi oluşturur inme riskini en aza indirir ve kan basıncını sağlıklı bir seviyede tutmaya yardımcı olmaktadır.
 • Kolon Sağlığını Korur: Kalsiyum açısından oldukça zengin olan dut pekmezi, kolonu toksinlerden arındırır. Kalsiyum minerali genel olarak kolon kanseri riskinde azalmayla ilişkili olmaktadır.
 • Demir Deposu: Bir çorba kaşığı pekmez vücudun ihtiyaç duy]]> Dut Kalori https://www.dut.gen.tr/dut-kalori.html Mon, 10 Dec 2018 10:40:54 +0000 Dut Kalori, vitamin olarak çok iyi besin değeri olan meyve türüdür. Dut hayatımızın en ucra köşesinde dururken onun güzel faydalı olduğunu unutmaktayız bilmeliyiz ki bizler dut denince akla ekşi tadı olmayan bir meyve olarak ni Dut Kalori, vitamin olarak çok iyi besin değeri olan meyve türüdür. Dut hayatımızın en ucra köşesinde dururken onun güzel faydalı olduğunu unutmaktayız bilmeliyiz ki bizler dut denince akla ekşi tadı olmayan bir meyve olarak nitelendirmeden aklımızın bi köşesinde tutmalıyız bizlerin aslında vitamin deposunu göremediğimiz gibi bu meyvenin bilimsel olarak ne kadar faydalı olduğu da söylenmektedir. Bizlerin bu besini nasıl güzel hale getirmeliyiz konusunda ise bizlerin bu meyve ile imtihanı denemekle geçer. Önce güzel tatlılar yada meyve tabaklarında süslemeler yaparak çocuklarımıza ve eşlerimize güzel bir sunum yapmakla bunu başlatabiliriz. Bilmeliyiz ki hem sağlıklı hem hafif olan bu meyve hayatımızın bir parçası yapmasak da ne kadar faydalı ne kadar az kalori içerdiğini de unutmamalıyız. Bizlerin bunu görmesi bu tür yöntemlerle de sınav olarak önümüze sunulsa aslında ne kadar zevkli ve ne kadar daha az tatlı kalorisi aldığınızın farklında olmasına yardımcı olacaksınızdır. 

  Dut Kalori
  Bizlerin bu tür meyveleri tüketmesi oldukça güzel oldukça az kalori içerdiği ile başlanmalıdır. Bizlerin bunu devamlılık hale getirmesi için size bir tavsiyede bulunacağım, yarım tabak bir dut yaklaşık olarak tam 100 kalori içermektedir. Peki hiç şunu böyle düşündünüz mü hem sağlıklı hemde tatlı olarak hayır tabii herkes dut olarak meyve tadı alamadığını bundan dolayı dut pekmezi yada dutu ekşi olarak düşündü neden bir kaç tavsiye ve aktivitelerle süsleyip keyfini sürmüyoruz. Neden çocuklarımıza ve kendimize bu meyvenin tadından mahrum bırakıyoruz o zaman şimdi size önerdiğim birkaç tavsiyeyi yapınız. Pasta yaptığınızda süsleyip bunu çocuklarımıza yedirin bir çok meyve tabağında mutlak ara ara bulundurun ki nadirde olsa bunu alışkanlık hale getiriniz. Peki bu tür dut hiç yedim mi diye düşünmeden hemen yapmaya başlayın. Unutmayın ki dut çok faydalı bir meyvedir. Afiyet olsun .
  ]]>
  Dut Tohumu https://www.dut.gen.tr/dut-tohumu.html Mon, 10 Dec 2018 23:29:02 +0000 Dut tohumu, dut güzel bir meyve olmasına rağmen dut yetiştirmek çok zahmet ve emek gerektirmektedir.  Dut bildiğiniz yada gördüğünüz gibi yetiştikten sonra hemen ezile bilen bir meyvedir. Çok zor şartlarda piyasa da bulunan bir Dut tohumu, dut güzel bir meyve olmasına rağmen dut yetiştirmek çok zahmet ve emek gerektirmektedir.  Dut bildiğiniz yada gördüğünüz gibi yetiştikten sonra hemen ezile bilen bir meyvedir. Çok zor şartlarda piyasa da bulunan bir meyve ama her adım başı bulunan bir ağaçtır. Fakat yetiştirmek ya da çimlendirmek çok kolay görünse de çok zordur. Dut aşıyla, çelikle, daldırma metodu, doku kültürüyle çoğaltılır. Dutu tohumla çoğaltmak çok zordur. Dut genellikle generatif yöntemle çoğaltılır. Dut meyvesinden tohum çıkarmak zordur. Çıkarıldığında hemen ekilmeli ve ya tohumlar kurutularak + 4 derece de buzdolabın da birkaç yıl muhafaza edilebilir. Genel de çimlenme sorunu yaşanmaz. Bazı durumlar da özellikle de karadut tohumlarının çimlenme işlemleri için gibberelik asit uygulanması gerekir.  

  Dut Tohumu
  Tohumla çoğaltma oluşabilecek açılımlardan dolayı pek önerilmez. Ağaç yavaş gelişip, geç meyveye yatar. Ayrıca meyve kalitelerinde farklılıklar götürebilir. Standart bir çoğaltma yöntemi olarak önerilmez. Ancak aşı ile çoğaltmak için  anaç eldesinde kullanılır. Tohumlama işlemin de dut tohumunun bakımı çok zordur. Dut tohumunun çimlenmesi de zordur. Genellikle insanlar aşılama yöntemi kullanıyorlar. Halk arasında pek tavsiye edilmez. İpek böceği yetiştiriciliğin de dut çok önemlidir. İpek böceğinin yediği tek şey dut yaprağıdır. İpek böceği yetiştiriciliğinde bile dut ağacı  yetiştirmek gerekir. Dut ağacını tohumlama olarak ipek böceği yetiştiricileri de tavsiye etmiyor dut tohumlama aşamasında geç olgunlaşır.
  ]]>